Serencam an haberi: Iye Ağbaba: “Şekere Tıpkı Yılda Tüm Yüzdelik 440 Bindirim Mevrut, Şekerin Fiyatı Önümüzdeki Sene 50 TL Olacak”

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker) Genel Müdürlüğü uğrunda; “Şekere aynı yılda cemi yüzdelik 440 bindirim gelmiş. Çiftçiden şeker pancarını 420 TL’ye aldılar, bin 100 liraya küspeyi sattılar insafsızca. Önümüzdeki günlerde haddinden fazla henüz fazla eşit artışlarını bekliyoruz çünkü güzeşte sene çiftçiden 470 TL’ye alınan pancarın fiyatı bu yıl bin 450 liraya yükseldi. Önümüzdeki yıl direkt şeker hastalığı fiyatlarına yansıyacak ve şekerin fiyatı önümüzdeki yıl 50 TL olacak. Ev dışında fiyatlar düşerken Türkiye’birlikte yüzde 440 oranında fiyat artışları yaşanıyor” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yarımcısı ve Malatya Milletvekili Iye Ağbaba, zaman Ankara’birlikte Türkşeker Genel Müdürlüğü önünde şekere mevrut fahiş zamlar ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgilendiren izah yaptı. Ağbaba’ya CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Umumi Başbuğ Başdanışmanı ve Bursa Saylav Orhan Sarıbal, Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Afyonkarahisar Saylav Burcu Köksal, Uşak Mebus Özkan Şule, Mersin Ağacı Mebus Cengiz Gökçel, Kırklareli Mebus Turabi Kayan, Kayseri Milletvekili Ağırbaşlı Sıska, Ankara Mebus Nihat Yeşil, Kastamonu Saylav Hasan Baltalı ve Muğla Saylav Süleyman Girgin’den oluşan yıldız bilimi zevcelik etti.

Milletvekilleri, ellerinde şeker hastalığı pancarlarıyla alay malay “Özelleştirmeye yarayışlı”, “Şeker Hastalığı fabrikaları halkındır satılamaz”, “Şeker Hastalığı vatandır satılamaz” dövizleri açtı. Ağbaba, açıklamasında şunları söyledi:

“NİSAN AYINDA 1 KİLO ŞEKER 12 LİRAYDI ŞİMDİ 26 LİRA”

“2018 yılında Umumi Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle 25 milletvekilimiz 45 gün boyunca şeker fabrikalarının bulunduğu illerde ayrımlı politik partilerle ve Şeker-İş Sendikası ile gelişigüzel şekerin özelleştirilmesine alın çıkmıştık. Eskiden ürünlere remiks geldiği zaman selen oluyordu demin ürünlere zam gelmeyince bilgelik oluyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin esas istihlak maddesi olan şekere aynı kat henüz zam geldi. Şekere bu sene içerisinde mart ayında yüzdelik 31, haziran ayında yüzde 36 ile yüzdelik 66 oranında remiks yapıldı. Akıbet bir yılda şekerin kilosu 5.9 TL’den 26 TL’ye çıktı. Türk Şeker’da çuvalı 200 liradan satılan şeker hastalığı 810 TL’ye, hususi sektörde ise şekerin torbası bin 200 TL’ye satıldı bulunabilirse. Zaman şekerin torbası bin 200 TL’den satılıyor Türkiye’da maatteessüf o da bulunmuyor. April ayında marketlerdeki toz şekerin kilosu 12 ile 15 TL ortada değişiyordu şimdi sayı farkı şeker fiyatı 26 TL.

“ŞEKERE BİR YILDA YEKPARE YÜZDELIK 440 REMIKS GELMİŞ, ŞEKERİN FİYATI ÖNÜMÜZDEKİ YIL 50 TL OLACAK”

Şeker Hastalığı artık fukara fukaranın ulaşamayacağı ayrımsız besin ürünü haline gelmiş durumda. Şeker Hastalığı fiyatlarının önüne koymak üzere Türkiye ilk kez bütün 24 yıl sonra şeker hastalığı ithal etmeye başladı. Fakat bu da şeker fiyatlarının artışına çözüm olmadı. Şekere tıpkısı yılda tekmil yüzde 440 bindirim mevrut. Çiftçiden şeker pancarını 420 TL’ye aldılar, bin 100 liraya küspeyi sattılar gaddarca. Önümüzdeki günlerde çokça henüz çok fiyat artışlarını bekliyoruz zira sabık yıl çiftçiden 470 TL’ye alınan pancarın fiyatı bu sene bin 450 liraya yükseldi. Önümüzdeki sene doğrudan şeker fiyatlarına yansıyacak ve şekerin fiyatı önümüzdeki sene 50 TL olacak. Sıkı dışında fiyatlar düşerken Türkiye’da yüzdelik 440 oranında bedel artışları yapılıyor.

“HÜR TEŞEBBÜS PİYASAYA YAPIT VERMEYEREK PİYASADA KITLIĞA AMIL REŞIT VE FİYATLAR YÜKSELMİŞTİR”

İki dönüş ilk görüntüler ortaya daha çok vatandaş 26 TL’lik şekeri 1 TL ucuza alabilmek için umum 2,5 saat kuyruğa girmiş durumda. Kuyruk pöçük diyenler 2022 yılında bazen el ekmeğin uğrunda bazen Tarım Yüreklilik Kooperatiflerinin önünde fakir fukaranın kuyruğa çıktığını bilcümle beraber görüyoruz. Türkiye’nin 51 ilinde şeker hastalığı üretilen ülkemizde bu fiyatlar illet bu kadar artıyor, kamuoyuna gine hatırlatmakta yarar var. Şeker Hastalığı fiyatlarının artışlarının en önemi sebebi özelleştirme, peşkeş. hür teşebbüs piyasaya iz vermeyerek piyasada kıtlığa etken olmuş ve fiyatlar yükselmiştir. Türkşeker birlikte bedel artışına zorlanmıştır.

“2018 YILINDA 25 ŞEKER FABRİKASI SATIŞA ÇIKARILDI, AÇIKÇA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”

2018 yılında söylediğimiz temas husus bugün gerçekleşiyor. Tarımdaki özelleştirme süreci peyda aynı peşkeş sürecinin öyküsüdür. Ülkemizde şeker hastalığı fabrikaları 2008 yılında özelleştirme kapsamına makbuz, fabrikalar 2008, 2018 ortada dört sefer vazgeçmek istendi ve 2018 yılında 25 şeker hastalığı fabrikası satışa çıkarıldı, boş peşkeş çekildi. Maatteessüf 10 şeker fabrikamız 2018 yılında bu heyetin mücadelesine karşın özelleştirme idaresindeki duvarlara tırmanmasına karşın birilerine küçümseme veren hükümet şeker hastalığı fabrikalarını kendi yandaşlarına peşkeş çekti. Şu anda de o satılan herkesin öz varlığı şeker hastalığı fabrikalarının arazileri dağıtma edilmeye bitmeme ediyor. Uğur fabrikaları almak değil, oradaki kızıl arazileri birilerine peşkeş koymak. en son Ankara ve Kütahya’bile dahi iki taşınmaza müsaade daha çok.

“HANGİ FAKİRİN FUKARANIN EVİNDE 20 BİN LİRALIK ŞEKER HASTALIĞI VAR ONU ÜSTELIK NIKBET EDİYORUZ”

Bu özelleştirme kararında verilen tıpkı kavil var; özelleştirme şartı 2023 Ağustos’una kadar üretim şartı, faaliyetlerine bitmeme yazar etmeyeceği artık muhtemelen değil. Bu fabrikaların arazileri evet AVM olacak ya rezidans olacak ranta açılacak. Kırtasiyeci olduğu kanıt edilen birisi halkın aklıyla saraka etti. Tarım Cesaret Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydınlık diyor ki; Türk halkının evinde genişlik bir iki yetecek 2 almanak şeker hastalığı var diyor. Adeta fiyatın yüksekliğini vatandaşa yöneltmek istiyor. Ulan Türk halkının aklıyla dümen geçen Genel Müdür, 2 almanak şeker nereden bakarsan bak 20 bin TL’ye mukabele kadir. Ne fakirin fukaranın evinde 20 bin teklik şeker var onu de iptila ediyoruz.

“ŞEKER HASTALIĞI FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLMEDEN ÖNCE 2,5 MİLYON İNSANA İŞÇİ, ÜRETİCİ, LOKANTACIYA İŞ VE AŞ SAĞLIYORKEN ŞU ANDA BU BİTMİŞ DURUMDA”

Devletin resmi rakamlarına göre şeker hastalığı fabrikaların 2016 zararı 76 milyon liraydı. Benzeri yıl saraya 650 milyon TL ve 1 milyar 650 milyon TL kapalı ödenekten gider yapıldı. Sarayın 13 günce harcaması şeker fabrikalarının tam zararlarını karşılamaya yetiyordu. Şeker Hastalığı fabrikaları özelleştirilmeden önce 2,5 milyon insana iştirakçi, yetiştirici, lokantacıya aksiyon ve AŞ sağlıyorken şu anda bu münteha durumda. Ancak kamuya ilgilendiren şeker fabrikalarının özelleştirilmesi zımnında Türkiye’da hem ilk teşrin alanı hem bile üretim haddinden fazla düştü. Şeker Hastalığı pancarı üreticilerinin iri bire bir kısmı üstelik üretimden koparıldı. Hükümet satılan fabrikalardaki taşeron işçilere dilerlerse 5 sene faaliyet garantisi dilerlerse ayrıksı kurumlara geçiş hakkı sağlanacağını duyurmuştu. Ancak satışların peşi sıra işten atmalar başladı. Devri gerçekleşen fabrikalarda binlerce işçi işten atıldı, bire bir kısmı üstelik zorla emekliliğe irsal edildi. Fabrikaların satışı müstahsil sayısının azalmasına, çalışanların tembel kalmasına, halkın ve esnafın şekere ulaşımın zorlaşmasına sonunda şeker hastalığı fiyatlarının artmasına sebep oldu.

” TÜRKŞEKER’İN YILLIK 1 MİLYON 176 BİN TONA, GÜNCE ÇÜKÜNDÜR İŞLEME KAPASİTESİ İSE 114 BİN 200 TONDAN 66 BİN TONA DÜŞTÜ”

Şeker piyasasının yüzde 64’ünü özel sektör, yüzdelik 36’sını Türkşeker’üstelik mütezayit fabrikalar elinde bulunduruyor. Piyasanın iri bölümünü elinde tutan özelleştirilen fabrikalar stok yapıyor, istedikleri şekilde şeker hastalığı fiyatlarıyla oynuyor. Antrparantez kamu stoklarını özel fabrikalar alarak fiyatları istediği kabilinden yükseltiyor. 2018 yılına kadar bünyesinde 25 şeker fabrikasını barındıran Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları A.Ş.’nin almanak şeker hastalığı üretim kapasitesi 2 milyon 36 bin tondan, 2018 yılında 10 şeker hastalığı fabrikasının özelleştirilmesi ile birlikte yıllık 1 milyon 176 bin tona, günlük pancar işleme kapasitesi ise 114 bin 200 tondan 66 bin tona düştü.

“BU FABRİKALAR AYNI ZAMANDA FABRİKA ÜRETEN FABRİKALARDIR”

Bakın elimizde Nazır Kirişçi’nin yanıtı var. Şeker Hastalığı pancarı üreten çiftçi sayısı: Özelleştirmenin yapıldığı 2018-2019 döneminde 106 bin 237 dikici iken bu kopya 2020-2021 yılında 93 bin 812’ye, 2022-2023 pazarlama yılında ise 78 bin 755 çiftçiye düşüyor. Çiftçi sayısı her geçen sene henüz bile azalmış. 4 yılda yüzdelik 25 oranında rençper sayısı düşmüş. Şeker Hastalığı pancarı önemli ayrımsız üründür. Şeker fabrikaları Cumhuriyet için tıpkısı fabrikadan elan ötesiydi. Zira, Türkiye’de şeker fabrikaları sadece şeker hastalığı üretmez. Pancardan küspe, melas, ispirto ve şeker elde edilir. Bu fabrikalar aynı zamanda üretimevi üreten fabrikalardır. Sosyal tesisleri örnek tesislerdir. Çevrelerinde kooperatifler örgütlenir, pancarın küspesi yemleme peki ve hayvancılık gelişirdi. Bakın pandemide ispirto kıtlığı oldu, dezenfektan üreten firmalar ispirto bulamadı. Şeker bu kadar nazik tıpkı yayin.

“BU YILKİ 400 BİN TITREM ŞEKER İTHALATINA ÖDENECEK DÜNYALIK SUNMA BIRKAÇ 320 MİLYON DOLAR OLACAK”

Cumhuriyet Altını, o fabrikalardan yola çıkarak tarımdan, kooperatife, hayvancılıktan bankacılığa kadar aynı dizge kurmuştur. Şeker fabrikaları elden üretim yapmaz, kuruldukları şehirlerin kültürel, toplumsal ve fiziki yapılarının gelişmesine haddinden fazla korkulu katkıları olurdu. Demin hepsi ithal firmalara, yandaşlara devredildi. Kaybeden 84 milyon, kazanan ise aynı avuç rantiyeci oldu. Bakın, bu yılki 400 bin titrem şeker hastalığı ithalatına ödenecek servet bildirme beş altı 320 milyon dolar olacak. Kırşehir Şeker Hastalığı Fabrikası 48 milyon dolara, Yozgat Şeker Fabrikası 40 milyon dolara, Niğde- Bor Şeker Fabrikası 49 milyon dolara, Çorum Şeker Fabrikası 76 milyon dolara, Turhal Şeker Fabrikası 82 milyon dolara satıldı. Hepsini toplayınca fakat 295 milyon dolar ediyor. Sattığımız fabrikaların paralarının üstünde 25 milyon dolar henüz koyarsak bu yıl için ihtiyacımız olan şekeri ithal edebiliyoruz. Şeker fabrikalarını satıp yurtdışından şeker hastalığı ithal eylemek üzere üzerine benzeri da servet vermenin akılla mantıkla izahı var mıdır?

“HANGİ ÜLKEDE, HANGİ BAŞIBOŞ PİYASADA ŞEKER FİYATI YÜZDE 300 KÜSUR ARTMIŞ?”

Türkşeker, Dirlik Fon’unda, yani Erdoğan’ın iki dudağı ortada. ‘Bu fiyatlar niye bu büyüklüğünde artıyor’ diyerek sorduğumuzda Vekil Bitkisel, fiyatın artmasını geçtik ‘fiyatlar dünyaya göre elan düşük’ diye niteleyerek yanıt veriyor. Tıpkı nevi fiyatların henüz bile artacağının ‘müjdesini’ veriyor. ‘Şeker Hastalığı bin tıpkısı üründe kullanılıyor, fiyatlara müdahale edin’ diyoruz. Vekil yanıt veriyor, ‘serbest ortalık var, serbest çevre kurallarına karışamayız’ diyor. Özelleştirenler bunlar, paravana benzeri şeriklik kurup kamunun şekerini bunlara peşkeş çekenler bunlar, fiyatı artıranlar bunlar, sorunca ‘erkin çevre’ diyen dahi bunlar. Ne ülkede, ne azade piyasada şeker hastalığı fiyatı yüzdelik 300 küsur artmış? biricik eş devlet var mı? Bulunmayan! Azade piyasanın canına okudunuz. Gübre fiyatları, mazot fiyatları, maltalık pahalılığı derken çiftçiyi namevcut ettiler. Şeker Hastalığı fabrikalarını özelleştirerek üretim miktarı birlikte düşürüldü. Ülkeyi ithalata sınırlanmış ettiler. Yerel fellah kan ağlıyorken, kazanan kim? Kazanan Erinç Fonu aracılığıyla, paravan şirketlerle kamudan şekeri ucuza alıp pahalıya vatandaşa satan yandaşlar.

“TÜRKİYE ŞEKER FABRİKALARINA BU YILIN İLK 9 AYINDA DEVLETİN BÜTÇESİNDEN VERİLEN BORÇ TAMAM 1 MİLYAR 850 MİLYON TL”

Kaybeden esnaf, yetiştirici, işçiler, yediden yetmişe zamlanan ürünleri alan vatandaş, üç ilkokul rantiye kazanacak diye niteleyerek ülkeyi, ekonomiyi, geleceğimizi namevcut ettiler. Zaman Merkezi Dümen Bütçe istatistiklerinin eylül kocaoğlan verileri birlikte açıklandı. Türkiye Şeker Fabrikalarına bu yılın geçmiş 9 ayında devletin bütçesinden sunulan takanak tam 1 milyar 850 milyon TL. Kurumu sürekli kötülük ettiriyorlar. Stoktaki şekeri ucuza, paravana Türkşeker’e verince malum elde aynı molekül kalmamış. Sonsuz uymazlık ediyorlar. Bu tablo, ciharıyek beraberinde pancar ekilen, dünyanın en birinci sınıf şekerinin üretildiği Türkiye’yi şekere eksikli ağıl getiren beceriksiz tarım politikasının tıpkı sonucudur. Buradan uyarıyoruz; bu tarım politikasıyla çiftçiyi doğduğuna nadim eden AKP, böyle giderse ülkeyi geçenlerde şekere üstelik eksikli arkaç getirecek. Bu şekilde bitmeme ederse ve müdahale edilmezse şeker hastalığı fiyatları çok daha aşkın yükselecek. Zaman 26 liraya aldığımız şekeri, ferda 50 liraya alamayacağız.

Şekerin fiyatının yükselmesi haddinden fazla sayıda besin ürününün dahi zamlanmasına sebep olacak, üste binlerce ton pancar üretilen ülkede şeker hastalığı karaborsaya düşecek. Yaşayış zarfında kısırlık yaşayacağız. Teknoloji üretmeyen aynı ülkede özelleştirmelerle; halkın yoksulluğu, dirimlik dağılımında adaletsizlik, zam, pahalılık ve aylaklık bile artacak. Birileri ensesi kalın olurken vatandaş tekrar yoksullaşacak.”

Share: