Serencam an olgun… ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan yargılanan Safiye Soyman ve Yüksek Öztürk’e aklanma kararı

‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan yargılanan Safiye Soyman ve Yüksek Öztürk’e aklanma kararı

Faik Öztürk’ün avukatı Aysun Ark: “İddiaların tamamen batıl ve nahak yere ve dokunaklı oruçlu olduğu tanıtlama edilmiştir”

Safiye Soyman’ın avukatı Şair Gürhan: “Henüz ilkin iddialarla ilişik takipsizlik kararı verilmişti”

ESKİŞEHİR Bilecik’in Bozüyük ilçesinde müşareket kurarak haddinden fazla sayıda kişiyi dolandırdıkları iddiasıyla ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan yargılanan Safiye Soyman ve eş Üstün Öztürk ile 1 sanık hakkında beraat kararı verildi.

İddiaya bakarak Safiye Soyman ve Faik Öztürk çifti, 2016 yılında Bilecik’in Bozüyük ilçesinde Berrin Canbolat adına kurdukları SF Çalgı Aleti Yapım Gıda Turizm İnş. Tic. Ltd. şirketi üzerinden çokça sayıda kişiyi dolandırdı. Ortaklık için kısaca 100 bin TL değerinde işaret tedariki üzere kavil yapan Eskişehir’birlikte tıpkı istihsal tesisi sahibi vatandaşın şikayeti konusunda Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın tamamlanmasının arkası sıra hazırlanan savca Eskişehir 1. Ağırbaşlı Cezası Mahkemesince akseptans edilmişti.

İddianameden

İddianamede sanıklar Safiye Soyman, Yüksek Öztürk ve Berrin Canbolat için ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 3 yıldan 10 yıla büyüklüğünde mahpushane ve 5 bin periyot adli para cezası istendi. Ayrıca cumhuriyet altını savcısı, suçun ‘zincirleme’ unsurlarının oluştuğu gerekçesiyle 3 sanık amacıyla üstelik verilecek cezanın dörtte birinden, dörtte üçüne büyüklüğünde artırılması talep etti.

Savcı mütalaada beraat istemişti

Eskişehir 1. Kilolu Ceza Mahkemesinde görülen davanın üçüncü duruşmasına sanıklar Safiye Soyman, Yüksek Öztürk ile Berrin Canbolat katılmadı. Canip avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu. Davaya ait temel hakkındaki mütalaasını veren mahkeme savcısı, sanıkların hileli davranışlarla katılanı aldatıp işaret aldıklarına dayalı stabil delil elde edilememesi, üzerlerine tehirli suçu işlediklerinin sabit olmaması sebebiyle Safiye Soyman, Faik Öztürk ve Berrin Canbolat için değişik beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, katılan vekiline mütalaaya alın savunmasını hazırlaması üzere müddet verilmesine karar vererek duruşmayı ertelemişti.

Beraat kararı

Eskişehir 1. Kırıcı Ukubet Mahkemesinde görülen davanın 4’üncü duruşmasında taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Ana hakkındaki mütalaaya alın avukat beyanlarının alınmasının ardından kararını açıklayan murafaa heyeti; sanıklar Safiye Soyman, Mehmet Üstün Öztürk ve şeriklik yöneticisi olduğu kanıt edilen Berrin Canbolat için yüklenen fiilin kanunda suç adına tanımlanmamış olması dolayısıyla sanıkların ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan beraatına hükmetti.

“İddiaların ağız ağıza tıraşçı ve nahak ve şiddetli niyetli olduğu kanıtlama edilmiştir”

Duruşmanın peşi sıra adliye uğrunda açıklamada mevcut Üstün Öztürk’ün avukatı Aysun Zayıf, “Eskişehir’bile yaşanan bu mutsuz sevgili, müvekkillerim açısından serencam evre azaltan bir sürece amil oldu. Amma yapılan enstantane böylelikle kendilerine istinat edilen iddiaların hepsinin dayanaksız, nahak ve ortada suç oluşum fail her eylem olmadığı kabilinden müvekkilim açısından da bu olaya karışmasını, bu olayda adının geçmesini mucip seçme dayanaklık etmek bulunmadığı, yapılan iddiaların ağız ağıza uydurma ve nahak ve üzücü niyetli olduğu ispat edilmiştir. Adalete temas ant tahammül etmek gerekiyor. Bittabi biz avukatların görevi bu yargılamalarda tabii kim tığ bu savunmaları yapacağız. Haddinden Fazla şükür bu bulgu bizi çokça bahtiyar etti. Aklanma kararı verildi. Rastgele açından, Safiye Kadın açısından ve gayrı ortaklık yetkilisi açısından çok şükür olması gereken buydu doğrusu” diye niteleyerek konuştu.

“Elan önceden iddialarla ilgili takipsizlik kararı verilmişti”

Beraat kararını değerlendiren Safiye Soyman’ın avukatı Âşık Gürhan, “Burada müvekkilim Safiye Soyman’a ilişkin ertelenmiş suçlarla ait, atılmış iddialarla ilgilendiren daha önceleri Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı yoluyla takipsizlik kararı verilmişti. Bu takipsizlik kararına yapılan itiraz bile reddedildi. Burada Hak Bakanlığı yetkililerimizin yapmış olduğu benzeri yorum neticesinde tekrardan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı eliyle bire bir savca tanzim edildi ve iddianame sonrasında yargılama açıldı. Tabi iddianameyi tanzim eden müddeiumumilik kararına tekrar bu iddianamenin tanzim edilmesi noktasında düşünüm bildiren Hak Bakanlığı yetkililerine saygımız tükenmez. Sonuçta tıpkı anlık, sormaca makamı. Devlete saygısı tükenmez olan bireyler namına her özdek söyleyemeyiz. Amma enstantane içerisinde dahi müvekkilim Safiye Soyman hanımefendinin banko müşteki firma adına gözüken firmayla sızlanan kendisine gözüken firmayla seçkin ilişkisi olmadığı, sahibini tanımadığı, yetkilisini bilmediği, seçkin şekilde ticari alışveriş içerisinde tıpkı araya gelmediğine ilişik biz somut delillerimizle alay malay anlık makamına bütün savunmalarımızı, bilcümle delilerimizi ibraz ettik ve entelekt makamı de somut delillerimizin nazara alarak müvekkilimiz karşı aklanma kararı verdi” dedi.

Share: