Serencam an sağlık: Türkiye’nin en çabuk ambulans sürücüleri bu eğitimlerle yetişiyor

Türkiye’nin yeryüzü acul ambulans sürücüleri bu eğitimlerle yetişiyor

Bu eğitimler ambulansın vakaya azimet süresini kısaltıyor

Eskişehirliler ambulansa 5 dakikadan gücük sürede ulaşıyor

Cankurtaran personeline emniyetli sürüş eğitimi verildi

ESKİŞEHİR – Eskişehir’üstelik 112 Acil Servis personeline sunulan Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi’nin vakaya ulaşım süresinin kısalmasında şişman fayda sağladığını belirten 112 Ivedili Servis Başhekimi Veli Tekebbür Pala, “Eskişehir şu anda Türkiye’nin bildirme hızlı sürede ambulansa vasıl ili konumunda” dedi.

Eskişehir’in ambulanslarında işyar personellere sunulan Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimleri, vakaya muvasala süresini her geçen dönüş kısaltıyor. Kurulan parkur ile cankurtaran personellerine verilen emniyetli sürüş eğitimlerinde trafikte karşılaşılabilecek olumsuzluklara cebin hazırlıklar yapılıyor. Ağırbaşlı trafikte bazen yapılması gereken şapadanak manevralar amacıyla dahi 112 Ivedi Afiyet personeli eğitimler alıyor. Ambulans personelleri aldıkları eğitimlerin peşi sıra vakaya giderken karşılaşabilecekleri durumlara cebin da deneme kazanmış oluyor.

“Trafikte nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz”

Bilecik’ten konuk kursiyer olarak Eskişehir’e mevrut Müstacel Tababet Teknisyeni Nurseda Gülmez, eğitimlerin deneme açısından çokça eli nimetli geçtiğini belirterek, “Eğitim Bilimi çokça verimliydi. Trafikte nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Burada deneme etmiş olduk. Bize özgüven sağlamış oldu. Aracın hakimiyetiyle ilgili, motor bilgileriyle alakalı, zincir üstünkörü ya üstelik köylü ve T parkla ait parkurlar vardı” dedi.

“14’ü karı 81 personelimize ASGE eğitimi verdik”

Yıl içinde gerçekleşen 4 farklı eğitimin detayları karşı bilgelik veren Eskişehir 15. Toprak Eğitim Koordinatöre Paramedik Ses Delicesine, “2022 yılında 4 kez Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi düzenledik. Toplam 14’ü kadın 81 personelimize Cankurtaran Sürüş Güvenliği Eğitimi eğitimi verdik. Eğitimlerimizin 1 haset eğitmen hazırlık haset girmek için hep 5 günden oluşuyor. Başka 4 günde ise kursiyerlerimize eğitim veriyoruz. İlk bölüm yöre test ile başlıyoruz. Kursiyerlerimizin bilgelik düzeyini ölçüyoruz. Daha sonradan geçmiş günü kuramsal öğüt ile tamamlıyoruz. Ondan sonraki 3 günümüz ise sahada geçiyor. Parkurlarda, ne kabilinden manevralar yapmaları gerektiği, hangi gibi güvenlik önlemleri almaları gerektiği eğitmenlerimiz vasıtasıyla gösteriliyor. Son çevrim ise sınav günümüz. Imtihan günümüz sahada başlıyor. Parkurlarımızda belirli benzeri süreyle yapmaları gereken eksiksiz manevraları yapıyorlar. Bu kısmı tamamladıktan sonra ikinci adım olan nazariye kısmına geçiyorlar. Teori kısmını de başarıyla tamamladıktan sonra başarı belgesi alıyorlar” ifadelerine düzlük verdi.

“giderek benzeri ilçe riskiyle cebin karşıyayız”

Trafikte ilçe riskinin anbean olduğunu ve sakıncasız sürüş eğitimlerinin oluşabilecek olumsuzluklara alın büyük bire bir tılsım tabir ettiğini tamlayan İl ASGE Eğitim Bilimi Koordinatörü Sercan Özelci, “Amacımız mevcut şoförlük yapan bütün keyif personelimize, sakıncasız sürüş eğitimi vermektir. Trafiğe çıktığımızda anbean tıpkı kaymakamlık riskiyle karşı karşıya kalmamız aşikardır. Bu yüzden karşımıza aktif evet üstelik cansız tıpkısı erinç çıktığında bundan kaçınabilme yeteneğini, mevcut olan sürüş alışkanlığını geliştirebilmek gibi ayrımsız ceht içerisindeyiz. Slalom parkurumuz olsun daralan misil parkurumuz olsun kâffesi mevcut. O parkurları başarılı tıpkı şekilde tamamlamalarını istiyoruz. Bu tabii adına vakaya trafik sürelerinde bile etken olacaktır. Esasen katıksız yerine trafikteki diğer sürücülerin alışkanlıklarını birlikte değiştirecektir. Hem kendilerinin hem dahi ayrıksı sürücülerin hayatlarını tehlikeye atmadan hareketlerini sakıncasız aynı şekilde gerçekleştirmiş olacaklar” diye niteleyerek konuştu.

“Fenomen erişim süremiz 5 dakikanın altına indirilmiş durumda”

Eskişehir’birlikte cankurtaran personellerine sunulan eğitimin haddinden fazla bereketli sonuçlar ortaya çıkarttığını belirten Eskişehir 112 Ivedi Servis Başhekimi Iye Büyüklük Yaygı, vaka erişim süresinin 5 dakikanın altında olduğunu belirtti. Fenomen ulaşım süresi açısından Eskişehir’in Türkiye’de geçmiş tam olduğunu tamlayan Pala, şu ifadeleri kullandı:

“Cankurtaran İleri Sürüş Güvenliği ve Güvenli Sürüş Eğitimi veriyoruz. Tabi bizim haddinden fazla ruhlu bire bir eğitmen kadromuz var. Bu esbap Afyonkarahisar, Kütahya ve Bilecik’in bile mıntıka iliyiz. Bu yetişek gerçekte bire bir toprak eğitimi. Yılın esasen beri bu yana kısaca 100 arkadaşımıza burada hem ambulans sürüşü konusunda hem üstelik düzenlilik sürüş ve müstakbel teknikler üzerine eğitimler vermiş olduk. Bu bile yılın akıbet eğitimi. Elan geçmiş Motor İleri Sürüş Güvenliği Eğitimi verdik. Pisti sağlayan Birleştirme Uran Bölgesi Müdürü Eşsiz Küpeli’ye haddinden fazla teşekkür ediyoruz. Eskişehir özelinde bu eğitimler sonucunda ve motosiklet ambulansın da filomuza katılması ve etkili olarak kullanılmasıyla hadise ulaşım süremiz 5 dakikanın altına inmiş durumda. Ego bu anlamda Eskişehir’deki bütün takım arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum. Âdeta faik gayretleriyle Eskişehir şu anda Türkiye’nin yer çabuk sürede ambulansa vasıl ili konumunda.”

Share: