Serencam dakika haberleri | ‘Yüksek remiks talip ve elektriklerini kesen’ aile sahibinden şikayetçi oldu

‘Yüksek zam talip ve elektriklerini kesen’ ocak sahibinden şikayetçi oldu

Öğrenci velisi Sabri Nezir: “40 gündür karanlıkta oturuyoruz”

SAMSUN – Samsun’da kirada oturan öğrenci ve velisi, yüzde 25’in üstünde benzeri artış istendiği ve kendilerini evden yararlanmak üzere elektriği kapattığı gerekçesiyle familya sahibinden şikayetçi oldu.

Ordu’nun Ünye ilçesinde faal 72 yaşındaki Sabri Nezir, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nikazanan kızına 2021 yılında Atakum ilçesi Körfez Mahallesi’nde 1+1 bire bir eş kiraladı. Sabri Nezir icar bedeli 1000 TL’ye anlaştı ve kira sözleşmesi imzaladı. Sabri Adak’ın iddiasına göre 1 yıllık sözleşmenin bitimine yakın ev sahibi kirayı yükseltmek amacıyla yeni kira kontratı istek etti. Sabri Nezir ise yürürlüğe giren kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemeye uyduğunu belirterek kirayı bin 250 TL namına güncelledi.

“Zindelik kapısı kitlenmiş”

Olayı anlatan Sabri Adak, “2021 yılının Ilkgüz ayında bu daireyi 1000 liraya kiraladık. Kira süresinin 1 yıla yaklaşmasına mail benzeri zamanda bakir bir kontrat imzalamamızı istediler. ‘Niye’ diyerek sorduğumuzda ‘kirayı arttırmak istiyoruz’ şeklinde kıymet aldık. Kızıma niyet atarak, ‘artık lüp iskan problemi bitti, hayatiyet aboneliklerinizi üstünüze yaptırabilirsiniz. Site dışında olanlar de oradan yaptırabilirler’ şeklinde bize rapor ettiler. Tığ dahi Ünye’de oturduğumuz için oradan abonelik yaptırdım, benden DASK istediler ve sigortaya gittim. Sigortaya gittiğimde ise bana ‘bu familya benzeri başkasının evi, onun üstüne gözüküyor’ dediler. Ego üstelik kendi adıma yaptırsam ihtimal aile sahibi bunu göremeyebilir ve yeniden mülk öder. Onun ödemesine lüzumlu kalmasın diyerek düşünüp 104 TL olan ücreti ödedim. DASK yaptırdım ve benim üzerime yapıldı. Samsun’a geldikten bilahare elektriklerin olmadığını anladık. Eş sahibine ve apartman yöneticisine bu durumu bildirdik. Kızım okula başlayacağı amacıyla buraya yine geldiğimizde öğrendik ki benim üzerimden aboneliği düşürmüşler. Antrparantez ocak sahibi nüfus dairesine gidip ikametgah açtırmış. Ego tekrar koca dairesine doküman almaya gidince benden akarsu, doğal gaz kabilinden aboneliklerimin olup olmadığını sordular. Bu belgeleri çıkartıp götürdükten sonradan tevakkuf belgesini aldım ve sonrasında faaliyet firmasına gittim. Gine benim üzerime elektriği geçirdiler ve elektrikçiyi çağırıp kabloları taktırdım. Bundan tekmil 1 dolaşma sonra elektrikler gene kesik ve ruh dairesine giden kapı kilitli şekilde gördük” dedi.

“Lütfen bu mağduriyetimize sunma gücük sürede bire bir hal bulun”

Kızının interneti çalmak üzere sürekli dışarıda kafe üzere mekanlara gittiğini rapor fail Sabri Adak, “Bizi böyle kıygın durumda bıraktılar. Kızım evinde tek özdek kullanamıyor. Buzdolabı, elektronik beyin değme şeyden yararlanamıyor. Dışarıda kafeteryalarda, kütüphanelerde çalışıp akşam evine uyumaya geldikten sonradan sabah yeniden okuluna gidiyor. Buradan Türe Bakanlığımıza ve yetkili kesimlere duyurmak istiyorum. Lütfen bu mağduriyetimize bildirme kısa sürede ayrımsız çözüm bulun” diyerek konuştu.

Öğrenci Berrin Zeynep Nezir da habbe ortamında herhangi bir şeyi telefon ışığı yaptıklarını, ayakyolu, cağ üzere alanları kullanmakta zorlandığını, ev eşyalarını çalıştıramadıklarını ve natürel gazı kullanamadıklarını söyledi.

Familya sahibi ise konuyla ait izah yapmadı.

(FAU-NSO-Y)

Share: