Seydişehir’de 5 çilek bahçesinde başlatılan çilek ekimi 500 dekar alana yayıldı

Seydişehir’birlikte 5 çilek bahçesinde ekimine başlanılan deneyim çilek ekimi, 16 yılda 500 dekar alana yayılarak bölge halkı amacıyla kocaman bir barışma kaynağı haline geldi.

İlçenin Yaylacık Mahallesi’nde 16 sene önceki Ekincilik İl Müdürlüğü vasıtasıyla 5 bahçede başlatılan deneme çilek ekimi ilçede anbean gelişti.

Yaylacık Mahallesi’nde planlı hasat etkinliğine katılan Belediye Reisi Mehmet Tutal, “Burada ateş parçası insanlarımız cebin teriyle ellerinin nasırı ile geçimlerini sağlıyorlar. Ürün rüşvet açısından birlikte değerlendirildiğinde pahal anlamda gelirleri var. Yaylacık, Mesudiye, Dikilitaş, Ketenli mahallerimizde başlayan Çilek Seydişehir’bile aşağı bölgelerde mevcut mahallerinde da yaygınlaştı. Şu anda Seydişehir’birlikte 4 Bin 800 dekar alanda çilek üretimi gerçekleştiriliyor. Bu de üretim anlamında 60 bin tona mümasil üretim yapılıyor ve işleniyor. Gelişigüzel sabık sene istihsal artıyor. Yaylacık, Mesudiye, Dikilitaş, Ketenli mahallelerimizde rakımın erdemli olması ile ağız ağıza saf bire bir istihsal yapılıyor. herhangi bir kimyasal kullanılmıyor aroma de iddialıyız.” dedi.

Yıllık 500 tona andıran işaret alınıyor

Yöre halkı için korkulu bire bir sağlık kapısına dönüşen çileğin dar dışına da ihraç edildiğini tamlayan mahalle muhtarı Ömer Kalemci birlikte, “Almanak sayı farkı 450-500 titrem çilek üretiyoruz ve elden Türkiye değil yetersiz dışına üstelik ihraç ediyoruz. Üreticiler, çilek yetiştiriciliğinden yılın 5-6 kocaoğlan para kazanabiliyor. Bölgede gelgel şartlarına kapalı adına hasat sonbaharın sonuna büyüklüğünde sürüyor. . Mahallemizin yüzde 95 geçimini organik çilekten sağlıyor mahallemizde vakit kaybetmeden uzvi tarım ürünleri değil hayvancılıkta yapılıyor. Çilek evvel bizde başladı, elan sonra Mesudiye, Dikilitaş ve Beyşehir Hüyük bölgesinde yetiştirilmeye başladı. Konya ilçelerinde başlayan çilek dalgasında öncüyüz.” diye niteleyerek konuştu.

Seydişehir leblebisi için coğrafi işaretini aldıklarını belirten Komutan Tutal, ayrıca çilek ve karpuz üzere üstelik coğrafi meni başvurusunu yaptıklarını sözlerine ekledi.

Share: