Seyit Torun’dan Hilmi Güler’e “Fındık” Yanıtı: “Sizin Açacağınız Savaştan Üreticiye Yarar Gelmez”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AKP iktidarının fındık üreticisini mağdur etmeye bitmeme ettiğini, 54 teklik kendisine açıklayan hava fiyatının azade piyasada 43 liralık civarına düştüğünü söyledi. Arazi Mahsulleri Ofisi’nin çekicilik yeri sayısının ensiz olduğunu, bu nedenle fındığını toplayan üreticiye sunulan randevuların teşrinisani ayına kadar uzadığını tamlayan Torun, “Borçlu yetiştirici kasıma kadar pekâlâ bekleyecek?” diyerek sordu. Torun, ‘fındık amacıyla savaşacağını’ belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e da “Bu zamana kadar aklınız neredeydi?  Sizin açacağınız savaştan üreticiye fayda gelmez” karşılığını verdi.

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun; Samsun, Ordu, Giresun ilkin başlamak için Karadeniz Bölgesi’nin başlıca anlaşma kaynağı olan fındığın 54 TL kendisine açıklandığını, ancak piyasada 43 TL’ye kadar düştüğünü anlatım etti.

Konuya ilişkin mukayyet izah yapan Torun, Kargaşa Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler’in “Fındık üzere savaşacağım” açıklamasına denk, “Sizin açacağınız savaştan üreticiye kâr gelmez” dedi.

Torun’un açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“FİYAT 43 LİRAYA DÜŞTÜ: İktidar fındık üreticisine domates dolması söylemeye, üreticiyi kandırmaya ve mağdur etmeye bitmeme ediyor. Henüz önceki Erdoğan’ın 54 lira kendisine açıkladığı hava fiyatı kandırmaca eski, Yerey Mahsulleri Ofisi tıpkı zaman sonraları fiyatın 52 liralık olduğunu açıklamıştı. Deminden azade piyasadaki fiyatlar 43 lira civarına düştü.

ALIM YERİ SAYISI BIR IKI, RANDEVULAR KASIMA UZADI: Hasat başlamadan uyardık, Arazi Mahsulleri Ofisi’nin çalım yeri sayıları elverişsiz, bu sayıları artırın, üreticiyi mağdur etmeyin dedik amma dinlemediler. Şu anda Kalabalık merkezde vakit kaybetmeden tıpkı gurur yeri var. Randevular kasıma büyüklüğünde uzatılıyor. Zaten verecekli olan üretici kasıma büyüklüğünde zahir bekleyecek? Yerey Mahsulleri Ofisi’hangi fındığını satamayan yetiştirici mecburen erkin piyasaya yöneliyor. Yani yetiştirici serbest piyasaya mahküm ediliyor. ve müstahsil ile tacir yüz yüze getiriliyor. Soruyoruz, buna hangi hakkınız var? Hal böyleyken iktidarın bibi üreticinin yanındaymış kabilinden görünmeye çalışması tamlık bir samimiyetsizlikten ibarettir.

BU ZAMANA KADAR NEREDEYDİNİZ?: Kargaşa Büyükşehir Belediye Reisi Hilmi Güler birlikte intişar, ‘Fındık piyasasını aşağıya soldurmak talip unsurlar var. Fındığı biraz spekülatörün insafına bırakamayız. Ordu’nun fındığı için çekişme açacağım’ demiş. Sayın Güler, yıllarca kuvvet partisinden milletvekilliği ve vekillik görevlerinde bulundunuz, 3,5 yıldır birlikte büyükşehir uray başkanlığı yapıyorsunuz. Partinizin 20 yıllık iktidarının böylelikle eski, üreticinin mağduriyetini anlatıyorsunuz. O antlaşma size sorarlar: Bu zamana kadar aklınız neredeydi? Elinizden markajcı mı vardı? Niçin üreticinin yanı sıra durmadınız, niye mağduriyetleri engellemediniz?

SİZİN AÇACAĞINIZ SAVAŞTAN ÜRETİCİYE KÂR GELMEZ: Aykırılık temsilcisi gibi yapılması gerekenleri söylüyorsunuz amma sizin şikayet ika hakkınız yok, siz yürütme makamındasınız. Ecnebi ayrımsız tekel firmaya milyonlarca dolar heveslendirme veren sizin iktidarınız değil mi? O devir niçin gürültülü çıkarmadınız? Fındık üreticisi bu ecnebi tekellerin insafına bırakılırken, fındığı biz üretip fiyatını onlar belirlerken neredeydiniz? Eğer bugün müstahsil gelişigüzel ne sebepten olursa olsun tıpkısı mağdurluk yaşıyorsa bunun bir tane sorumlusu 20 yıldır ülkeyi yöneten iktidarınızdır. Sizin açacağınız savaştan üreticiye fayda gelmez.”

Share: