Sıkı genelinde yarından itibaren yağmur başlayacak

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü Gelgel Oranlama Uzmanı Cengiz Polat, “Hafta esasen itibaren cenup ve şarki bölgelerimiz ağırlıklı almak için, yurdumuzun kuzeybatı kesimleri hariç eksiksiz yurtta aralıklarla yağışlar göreceğiz.” dedi.

Polat, AA muhabirine, erte ve ati haftanın çekicilik sıcaklığı tahminlerine ilgilendiren vukuf verdi.

Bir süredir mikro genelinde kurak eyyam yaşandığını belirten Polat, gelecek hafta boyunca cenup ve doğu bölgelerinde görülecek yağışların aralıklarla süreceğini söyledi.

Yarın hele Cenup Ege ve Akdeniz’da arada bir akva gelmek amacıyla yağışlar görüleceğini ifade fail Çelik, şöyle devam etti:

“Erte sabah saatlerinde Cenup Iye’de başlayacak yağmur, gün ortası saatlerine doğru Güney Veli ve tüm Akdeniz Bölgesi’nde görülecek. Hafta esasen itibaren ise cenup ve gün doğusu bölgelerimiz ağırlıklı tevessül etmek amacıyla, yurdumuzun kuzeybatı kesimleri dünya kamu yurtta aralıklarla yağışlar göreceğiz. Bu yağışlar hele Akdeniz ile Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde, bire bir da Gün Doğusu Anadolu Bölgesi’nin güneyinde arada sırada akva da benzer.”

Sıcaklıkların alelumum mevsim normalleri civarında seyredeceğini anlatan Polat, “Ilımlı Akdeniz üzerinde mevcut ağır sıklet basınçla hafta sonu beş altı mertebe sıcaklıklar arttı ve özellikle mağrip bölgelerinde mevsim normallerinin üstüne daha çok. Ancak hafta esasen itibaren tekrar günindi bölgelerde 3, 4 derecelik alaz düşüşü olacak. Ancak genelinde ise sıcaklıkların zaman normalleri civarında, ihtimal 1, 2 mertebe altında seyredeceğini anlayış ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul, İzmir ve Ankara’birlikte hava şartları

Ankara, İstanbul ve İzmir ile ilgili 3 günlük hava raporu tahminlerini da açıklayan Polat, Ankara’bile yer faziletli sıcaklığın 15-17, İstanbul’da 16-18 ve İzmir’dahi 20 merhale civarında olacağını durum ettiklerini söyledi.

Polat, İzmir’üstelik ferda sabahtan itibaren beklenen gök curcunalı sağanağın pazartesiden itibaren kesileceğini, İstanbul’birlikte pazartesi aynı yağmur geçişi olacağını, Ankara’de ise yağmur beklenmediğini, parçalı bulutlanmış tıpkısı gelgel olacağının hesap edildiğini kaydetti.

Türkiye genelindeki yağmur

Çelik, Türkiye genelindeki yağışlara ait şu bilgileri verdi:

“Erte sabah Muğla çevrelerinde bazı bazı kuvvetli yağışlar görebiliriz. Gene ferda öğle vakti saatlerinden itibaren üstelik Antalya’nın hele gün doğusu kesimleri ağırlıklı atılmak amacıyla akva yağışlar göreceğiz, elan bilahare dahi Şarki Akdeniz’da. Pazartesi günü Maşrık Akdeniz, Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi, İç Rum’nun doğusu ve Maşrık Küçük Asya’nun güneyinde aralıklarla akva yağışlar görebiliriz.

Önümüzdeki hafta boyunca cenup ve şark bölgelerimiz ağırlıklı görünmek amacıyla yağışlar göreceğiz. Ancak kuzeyde da hele Marmara’nın doğusu ve Karadeniz yan kesiminde de hafif görünmek amacıyla aralıklarla yağışlar olacak. ‘Kuzeyli rüzgarlarla birlikte Karadeniz üzerinden mevrut bulutlarla Marmara’nın doğusu ve Karadeniz’de bile gene aralıklarla yağışlar görülecek.’ diyebiliriz, önümüzdeki hafta boyunca.

Ev genelindeki yağışların hızlı hızlı anında hep yağmur ve gök patırtılı bora şeklinde olacak. Alelhusus kuzeydoğu bölgelerimizde, Maşrık Karadeniz’in iç kesimleri ile Kars, Ardahan, Erzurum çevrelerinin faziletli yerlerindeki yağışların karla karışık yağış ya üstelik kar şeklinde olacağını düşünüyoruz.”

Share: