Sinoplu Vatandaş: “Aracıma Yakıt Koyamıyorum. 27 Liralık Bir Yakıt Peki Mu?”

MUSTAFA MAHIR

Sinoplu yurttaş Sinan Akil Baliğ, “Şişkinlik, hayat pahalılığına imdi dur demenin tıpkı zamanı geldi. Burada benim gür olmam yüce değil burada şanlı olan Türkiye’nin gür olması lazım. Ego burada 52 yaşına gelmişim. Yarına hangi olacağım galiba değil. Samsun’a gidemeyip yakıtı düşünüyorsam bırakın yakıtı düşünmeyi ego aracıma yakıt koyamıyorum. Sebep yakıt koyamıyorum? 27 lira tıpkı yakıt tamam mu?” dedi.

Sinoplu vatandaşlar mahrukat giderlerinin erdemli olmasına aksülamel gösterdi. Vatandaşlar Sinop’un yandaki ili olan Samsun’a mütezayit akaryakıt zamlarından sonradan gidemediklerini ve sosyal yaşamlarının kısıtlandığını belirtti. Sinoplu yurttaş Berkay Fazilet, “1 buçuk sene önce averaj 150 TL’ye gittiğim Samsun’a şu dakika aracımla 600 TL’ye gidip geliyorum. Önceleri söz temsili gidip geldiğimde 150 TL’ye Samsun’bile aracımla gezebiliyordum. Sinop’a geliyordum yakıt hala yetiyordu 2 dönme bile Sinop’ta geziyordum. Şu dakika öyle tıpkı şansımız bulunmayan tabi kim” diye konuştu.

“PARAIN HİÇBİR HÜKMÜ KALMADI”

Sinoplu vatandaş Sinan Ergen şu ifadelere yer verdi:

“Sayı Farkı 40 yıldan beri ticaretle uğraşıyorum. Bağımlı kim çokça çalışmanın peşi sıra insanlar sosyal hayat açısından gitmek lüzum. Burada sosyal apışlık konusunu bollatmak lazım. Bende bu konuda bu bağı yapmak için Samsun’a lüzumlu alışverişimi lüzumlu toplumsal hayatımı daha genişletmek açısından, ticari konularım açısından sonsuz gidip geliyordum. Ayda çabucak şipşak 2 kat Samsun’a gidip geliyordum. Sabık yıl yakıtın 8 buçuk lira olduğu yerde 120 liraya gidip gelebiliyordum. Ama demin zaman itibariyle Samsun’a değil tehlikesiz olun buradan Sinop’un çıkışı olan Korucuk’a çıkmakta zorlanıyorum. Bu konuda zorlandığım amacıyla üstelik Sinop’un parkında gezmeyi yeğliyorum. Evvel hassaten market alışverişine girdim. 3 çıngı ayrımsız husus alıyorsun 200-300 lira dünyalık tutuyor. Paranın hiçbir hükmü hiçbir ifadesi kalmadı. Hayatın ego banal kadar fiyatlı olduğunu bu yaşıma kadar görmedim. Bunun peşine biliyorsunuz hareketlilik faturaları geçen kamer itibariyle yüzdelik 50 elektriğe ve tabii gaza zam geldi. Burada tecim anlamında sanayide arkadaşlarım var. Dizge isyanlarda. Lüzumlu zindelik pahalılığından lüzumlu doğalgaz pahalılığından yarını düşünemeyecekleri ve fabrikaları kapatabileceklerini ve iştirakçi çıkaracaklarını tabir ettiler. Bu konuda yalnız ego tıpkısı bireyim. Bu haddizatında Türkiye’nin ayrımsız sorunu. Türkiye’nin sorunu olan bu gündemdeki şişkinlik, hanay pahalılığına bundan sonra dur demenin aynı zamanı geldi. Burada benim gani olmam değil burada büyük olan Türkiye’nin ferah olması geçişsiz. Ego burada 52 yaşına gelmişim. Yarına hangi olacağım mahsus değil. Samsun’a gidemeyip yakıtı düşünüyorsam bırakın yakıtı düşünmeyi ben aracıma yakıt koyamıyorum. Sebep mahrukat koyamıyorum? 27 lira tıpkı mahrukat tamam mu?

“20 YIL ILK AILE ALABİLİYORDUK”

Sahn o kadar fiyatlı ki. Tecim anlamında dünden bugünü karşılaştırdığımızda 20 sene öncesine ticarete başladığımda her sene biricik eş alma gücümüz oluyordu. Akıbet 10 yılda bu 1 araca düştü. Sonuç 5 yılda 2. el araba alma gücüne düştü. Geçen sene ile bu antlaşma arasında bile motosiklet bile alamıyoruz. O dereceye düştük. O nedenle sosyal hayat denen benzeri özdek kalmadı. O yüzden buradan bırakın Samsun’u dediğim kabilinden Sinop’un çıkışı olan Korucuk mevkiine print çıkıyorum. Buradan ego devletimizin yakıtların gine çarkıt haline gelip, içtimai anlamda insanların daha açılması gerektiğini, alışverişlerini daha şen yapabilmesi açısından devletin bu konuya özellikle para şişkinliği üstüne bir savaşım etmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten maltalık öyle güneşli falan değil. Karabulutlar andıran. Seçkin halde sanırım bir fırtınalar olacağını düşünüyorum. O nedenle tığ özgürcesine sürdürmek, özgürce gitmek, içtimai ağımızı genişletmek anlamında bol bolamat aynı mevki zenginlik aynı Türkiye istiyorum.”

“EKONOMİK YÖNDEN BANAL BİR SIKINTI YAŞIYORUZ”

Sinoplu yurttaş Berkay Fazilet ise şunları söyledi:

“1 buçuk yıl ilk ortalama 150 TL’ye gittiğim Samsun’a şu an aracımla 600 TL’ye gidip geliyorum. Başlangıçta bilfarz gidip geldiğimde 150 TL’ye Samsun’üstelik aracımla gezebiliyordum. Sinop’a geliyordum mahrukat bibi yetiyordu 2 ahit de Sinop’ta geziyordum. Şu an öyle bire bir şansımız yok tabi kim. Samsun’a gidip geliyorum arabayı otoparka bırakıyorum. Sinop’a düşüncesiz geliyorum 600 TL mahrukat yakıyorum. Yani kesim beribenzer zorlaştı. Eskisi kadar değil. Icap aksiyon açısından olsun lüzumlu sosyal açıdan olsun konuşu yönden tezyifkâr tıpkısı yüklülük yaşıyoruz.”

Fon dökümü:

*Sinan Akil Baliğ

*Berkay Yiğitlik

*Detay görüntüler

Share: