Şırnak haberi: Şırnak’ta seralara karı eli değdi

Şırnak’ta seralara eş eli değdi

500 bin kışlık göveri fidesi 14 eş elinde avlu bulacak

ŞIRNAK – Tarım ve Orman Bakanlığınca, Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesiçerçevesinde Şırnak’ta İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce kışlık göveri fidesi dağıtımı yapıldı.

Yüzde 75 teberru ve 1 milyon 200 bin TL proje değerinde 500 bin kışlık göveri fidesi 14 avrat girişimciye verildi. Şırnak Valisi Osman Bilimci, tarıma avrat elinin değecek olmasının majör olduğunu belirterek, kadının olmadığı yerde hangi gelişimden, yaşamdan, ne birlikte büyümeden bahsedilemeyeceğini söyledi. Kadının olduğu yerde büyümenin olduğunu anlatım fail Ilbay Bilimci, “Gelişim vardır, sağlık vardır, bahtiyarlık vardır. Şırnak, tarımla büyüyecek diyoruz. Ama yeniden bu öncülüğü Şırnak’ta kadınlarımız yapacak. Talepte bulunan gelişigüzel vatandaşımızın yanındayız. Onların üretmesi için hangi gerekiyorsa yapacağız. Burada yeryüzü azından zat tüketimimizi üretecek altyapıyı pekâlâ en kıza sürede kurmalıyız. Şırnak’ımızı bir ekincilik üretim üssü haline getirip, en gelişmemiş sürede yalnız kendisinin değil bölgenin ihtiyacını karşılayan benzeri iklim olmasını diliyoruz” dedi.

“14 eş çiftçiye 250 metrekarelik seralar yaptık”

Tarım ve Orman İl Müdürü Selman Demirel, bakanlıkça göveri üretimin özendirilmesi projesi çerçevesinde “seracılığa karı eli dokunuşu” projesiyle hayata geçirdiklerini kaydetti. Demirel, “Buradaki garaz ilimizdeki sebze üretimi şu an yüzde 8’ini karşılayabilmektedir. Bizim yaptığımız bu proje ile beraber yazlık ve kışlık sebzelerimizi kendiliğinden yeten ayrımsız Şırnak hayata geçirebilmek. Kadınlarımıza hem aynı iş alanı istihdam ihdas etmek hem birlikte bölgede sebzeciliği imar etmek. Şu esas büyüklüğünde yaptığımız icraat ile beraber 500 bine andıran sebze fidesinin dağıtımını gerçekleştirmiş bulunmaktayız yüzdelik 75 yardım ile. Bu alanda 14 kadınımıza 250 metrekarelik seraları yaptık. Kendilerine kırnak olur ve memleketimize güzel aynı ivme kazandıracaktır. Murat yüzdelik 8’leri yüzdelik yüzlere çıkarabilmek. Şırnak’ta elimizden geldiğince bilcümle destekleri sağlamaya özen gösteriyoruz” ifadelerinde bulundu.

Çiftçi Sadakat Beler ise, Şırnak’ta tarım girişimcisi namına seracılık için başvurduğunu dile getirdi. Beler, “Amacımız Şırnak’ta bile tarımcılığı ilerleyebileceği, arazinin eli nimetli olup ta, asla metruk arazilerin seracılığa açılabileceğini düşünmekti. Kadınların her alanda başarabileceğine inanıyorum. Bu alanda üstelik kimsenin yüzünü kara çıkarmayacağız. Devletimizin yüzde 70 ile bize verdiği büyük ayrımsız yardım ile başvurup, desteğimizi aldık” diyerek konuştu.

Share: