Şırnak yerli haberi | Cizre’de yaşıt cami

Cizre’da kat sayı cami

Öğrenciler hem Kur’an’ı Kerim öğreniyor, hem üstelik okul derslerini yapıyor

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre Müftülüğüne sadık Hacı Ramazan Enerjik Camisine mevrut öğrenciler hem Kur’an-ı Verimli dersleri görüyor, hem birlikte gönüllü öğretmenler ve imam eşliğinde okul ödevlerini yapıyor.

Cizre Müftülüğüne mecbur Cudi Mahallesi’nde bulunan Hacı Ramazan Acar Camisine mevrut öğrenciler, Koçak derslerini toplu ve ferdî şekilde yapıyor. Yatsı namazından sonra okulda kendilerine sunulan ödevlerini camiye cemaate gelen gönüllü öğretmenler eşliğinde yapıyorlar. Öğrencilere tezkere okuma alışkanlığı vermek üzere sonuç fire saatte birlikte mektup kıraat etkinliği yapılıyor.

Camiye mevrut öğrenciler cemaatle salat kılma, ezan, tespihat, betik kıraat ve vaziyetler üzerinden yapılan mütenevvi etkinlikler ile ödüller alıyor. Öğrencileri cami önünde karşılayan önder Delice Turan, camide değişik etkinlerle öğrencileri ödüllendirdiklerini ve amaçlarının incelik ile bilimin bu arada yapılabildiğini belirtti.

Okul eğitimini birlikte Kur’an-ı Eli Açık eğitimini birlikte tıpkı arada verdiklerini nâkil Turan, “Ekseriyetle yakınlarda mevcut 5 okuldan mevrut öğrencilerimiz var. Akşam namazından önceki camiye gelen öğrencilerimizi karşılıyoruz. Akşam namazını çocuklarla cemaatle kıldıktan sonradan öğrencilerimize Elifba ve Kur’an-ı Kerim eğitimi veriyoruz. Akşam ile yatsı arası bu derslerimizi öğrencilerle işliyoruz. Sonuç 1 saatte ise öğrencilerimizin okulda aldıkları ödevi burada cemaate mevrut fahri öğretmenler ile bu arada apotr oluyoruz. Sınava hazırlanan öğrencilerimiz üstelik var onlarla ayrı ilgileniyoruz. Son kusurlu saatte öğrencilerimize kitap okumalarına motivasyon ve Türkçeyi daha gür konuşmaları için betik kıraat etkinliği yapıyoruz” dedi.

Mevlüde Uyar ise, arkadaşlarıyla bu arada seçkin çağ camiye geldiğini kaydetti. Uyar, “Hocalarımızdan Kur’an-ı Selek derslerini, salat ve esas dini bilgileri alıyoruz. Yatsı namazından sonradan meslek derslerimizi çalışıyoruz. Derslerimizi bitirdikten sonra mektup okuyoruz. Hocalarımız bizlere yardımı oluyor. Burada Kur’an-ı Alicenap dersleri haricinde tafsilat ve bilimi bir arada işliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

(CÖ-RK-NSO-Y)

Share: