Sivas ruzname haberleri: İbb’nin Desteğiyle Yapılan Sivas Divriği Otogarı Hizmete Açıldı. İmamoğlu: “Bu, Azamet Kurumlarının Bütçe Dayanışmasıdır”

Sivas’ın Divriği ilçesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) maharet ve proje desteğiyle çağdaş bir otogara kavuştu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Biz, takkadak Türkiye’nin 16 milyonluk aynı şehri yerine, kendimizi oraya sorumlu hissetmiyoruz. Türkiye’nin temas noktasından, kapımızı araklayan seçme belediyeden, her kurumdan mevrut isteklere mutlaka cevap vermeye çaba ediyoruz. Geçmiş, Gümüşhane’birlikte Mustafa Enerjik Bilgelik ve Konuşma Merkezi isimli çokça eşsiz aynı okulu hizmete geçirdik ve Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımıza gönül ettik. Yani devletimizin bire bir kurumu, esasen devletimizin eksantrik tıpkısı kurumuna katkı sundu. Bu, bütçe dayanışmasıdır. Bu, kendi işini boşlama etmeden, milletiyle bu arada bu hizmetleri paylaşma işidir” dedi.

İBB’nin katkılarıyla tamamlanan Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Hayat Merkezi hizmete girdi. Terminalin açılışı üzere planlı merasim, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Divriği Belediye Reisi Kağan Gök, Divriği Kaymakamı Yakup Papaker ve ilçe halkının katılımıyla gerçekleştirildi.

İBB Başkanı İmamoğlu, törende yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“DİVRİĞİ VE SİVAS’A 16 MİLYON İNSANIN SELAMINI GETİRDİM: Divriği’nin pir insanlarına, Sivas’ın pir insanlarına, tek de ecnebi olmadıkları İstanbul’un 16 milyon insanından esenleme, görelik ve utanmak getirdim. İBB’nin, Türkiye’nin seçme belediyesine, kardeş şehremaneti duygusuyla bağlıdır. Bu bağımlılığımızın tanımı; ülkesini, yurdunu, milletini teveccüh duygusudur. Bizim bağlılığımız, bu topraklardaki birliğimize olan, beraberliğimize olan, Cumhuriyetimize olan ve celil önder Atatürk’e olan bağlılığımızdır. Divriği evvel çağlardan bugüne uzanan bayrı bir geçmişe topluluk. Kurtuluş Savaşı, nazik ayrımsız mücadeleydi. Bu mücadelenin en sancak şehirlerinden birisi, Atamızın kamu 108 çevrim yaşadığı Sivas’tır. ve Sivas’ta özellikle halas mücadelesinde cephede uğraş veren, hayatını feda eden şehitlerimiz ve sonrasında hayatını kaybeden gazilerimizi minnetle anıyoruz. Şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhları şad olsun. Amma bire bir de kazançlı mücadelesi vardı. O dönemde de, bu iyicene şehrin kızıl cevherlerini üreterek, kurtuluş mücadelemize nazik yardım sunan Divriği halkının evindeyiz. Yani gerçekte sunu yumruk günlerinde, kurtuluş mücadelesinde Atatürk ve zırh arkadaşları ile bu ülkeyi ayağa kaldıran değerleri üreten insanların içerisindeyiz. Onun için gururluyum, onun için mutluyum.

41 MADENCİ VATANDAŞIMIZI KAYBETTİĞİMİZ O ACI OLAYDAN ÖTÜRÜ HEPİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN DİYORUM: Divriği bire bir beyaz zehir şehridir. Ego, bütün maden çalışanlarına, beyaz zehir işçilerimize selamlarımı gönderiyorum. Saygılarımı gönderiyorum. Bu vesileyle, acısını hala zihayat aynı biçimde yaşadığımız 41 madenci vatandaşımızı kaybettiğimiz o keder olaydan çevre, hepimizin başı sağ olsun diyorum. Beyaz Zehir işçilerimizin ruhları zihayat olsun. Ailelerine çıdam diliyorum. Allah, herkesi korusun. Tedbirsiz olmamak geçişsiz. Bu tür iş ortamlarında hepimiz mesulüz. Şehremaneti başkanları, kamu yöneticileri, bu cins işletmeleri işleten çalım ve kuruluşlar, hareket ve iştirakçi güvenliği hepimizin asıl sorumluluğudur.

HEYECANIMIZ HİÇ DİNMEDİ, DİNMEYECEK: 2023 itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ikinci yüzyılı yaşanmaya başlayacak. Ülkemizin ikinci yüzyılına coşkuyla ve hep birlikte haddinden fazla fena hâlde günlere ergenleşmek hesabına büyük benzeri mücadelenin içerisinde olacağız. Heyecanımız tek dinmedi, dinmeyecek. Hepimiz, alelhusus demokratlık mücadelesinde elbette kardeşlik yaptığımızı bilcümle alay malay ortaya koymuş insanlarız. Kıytırık önümüzdeki yüzyıla haddinden fazla sorumluluğumuz var; özellikle çocuklarımız ve gençlerimize. Onun için tığ, yemeden içmeden Türkiye’nin 16 milyonluk tıpkısı şehri namına, kendimizi oraya mesul hissetmiyoruz. Türkiye’nin değme noktasından, kapımızı araklayıcı rastgele belediyeden, rastgele kurumdan mevrut isteklere banko karşılık vermeye hız ediyoruz. Geri, Gümüşhane’birlikte Mustafa Canlı Olgun ve Müzakere Merkezi isimli çok kıymetli bire bir okulu hizmete geçirdik ve Milli Yetişek Bakanlığımıza yaşama ettik. Yani devletimizin benzeri kurumu, yine devletimizin apayrı bir kurumuna yardım sundu. Bu, bütçe dayanışmasıdır. Bu, kendi işini boşlama etmeden, milletiyle bu arada bu hizmetleri paylaşma işidir.

HAKAN KOMUTAN DİYOR Kİ ‘DİVRİĞİ’DE YILDA 500 BİN TURİST AĞIRLAMAK İSTİYORUM’, İNŞALLAH BAŞARACAK: Mimarisi buraya uygun ve işlevselliğiyle Divriği’nin geçmişinden bugüne, bugünden yarınına çok özel hizmetler sunacak hem terminal ihtiyacını karşılayacak hem vatandaşlarımızın geliş-gidişlerindeki, tecezzi hatırat ya dahi tıpkı geliş noktası olacak. Ama tıpkısı zamanda, kadın emeği üzerinden tıpkı bakım alanına dönüşecek. Melik Başbuğ diyor kim ‘Ben, Divriği’de yılda 500 bin gezmen ikram etmek istiyorum. İnşallah başaracak. Bu, binlerce yıllık tarihe topluluk Divriği’nin hakkıdır. Bu adamakıllı kavuşmalarda görk oynayan ve faaliyet veren bilcümle arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

“ÇOLUK ÇOCUK OKUL İSTEDİ, İMAMOĞLU, 2023’TE, İKTİDARIMIZDA PEKÂLÂ SİZİN SORUNUNUZU ÇÖZECEĞİZ”

İBB Başkanı İmamoğlu, konuşması sırasında kendilerinden meslek isteyen gençlere üstelik “Gençlerimiz ekol istiyor. Ekol sorunları var. Sevgili gençler, ego, hakeza tıpkısı arzu gelince gaza gelip, mikrofondan ‘Verdik, gitti’ diyenlerden değilim; onu söyleyeyim. Ama sizin meslek ihtiyacınızı duyduk. Buna çalışacağız. İstanbul olarak, elbette ulama sunarız, ona bakacağız. Ama 2023’te, iktidarımızda katiyetle sizin sorununuzu çözeceğiz” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI VE KAYMAKAMDAN “OTOGAR” TEŞEKKÜRÜ

Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin yapımına verdiği katkı ve destekten ortalık İBB Başkanı İmamoğlu’na teşekkür eden Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök ise “Divriği’nin ahi belediyesi olarak bize sahip çıkmak, bizi dinlemek haddinden fazla hususi ayrımsız şeydi benim amacıyla” dedi. Asuman, iznini yarıda kesip açılışa katılan Divriği Kaymakamı Yakup Papaker’e da özel namına teşekkürlerini sundu.

Kaymakam Papaker birlikte duygularını, “Icap merkezi yatırımlarla gerekse yerel yatırımlarla seçkin sabık sene elan bile gelişen ve güzelleşen ilçemiz, bakir terminal binasının hizmete açılmasıyla ahenkli ve dimdik kentleşme uğrunda oylumlu aynı etap atmış olacak” sözleriyle dile getirdi.

Konuşmaların peşi sıra Torun, İmamoğlu, Asuman, Papaker, CHP milletvekilleri Mülk Ünsal ve Ahmet Kayaç, Kartal Şehremini Gökhan Yüksel ve Kadıköy Şehremini Şerdil Angarya Odabaşı eliyle kesilen kurdeleyle, Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Dirim Merkezi hizmete girdi.

KADILARIN HALK EMEĞİ MAHSULAT SATILACAK

Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Dirim Merkezi’nin 7 bin 500 metrekare kayran üzerine kurulduğu bilgisi paylaşıldı. Sunulan bilgilere göre, otogar çevresinde inşa edilen 8 dükkanda, Divriğili kadınlar aracılığıyla üretilen ürünler satılacak.

Share: