Sivas’ın “nazar boncuğu”nu andıran gölleri turizme kazandırılmayı bekliyor

Sivas’ın Zara ilçesi Canova köyünde mevcut üç göl renkleri ve şekilleriyle adeta çekmece boncuğunu andırıyor.

İl merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Canova köyünde, dipten su kaynaklarıyla beslenen Kızılçan, Apışlık ve Yağız gölleri renkleriyle dikkati çekiyor. Hane boncuğunu mail göllerin turizme kazandırılması bekleniyor.

Canova köyü Muhtarı Yahya Delice, AA muhabirine, köylerindeki göllerin Allah’ın verdiği bire bir ihsan olduğunu söyledi.

Göllerin etrafında kasaba düzenlemesi ve defa yapılmasını arzuladıklarını dile getiren Delicesine, “Çevre düzenlemesi yapılırsa çıktı yaşama buralara sağlık. İlimiz ve köyümüz üzere çokça domuzuna olur.” diye niteleyerek konuştu.

“Göllerimizin basar boncuğuna benzetilmesi bizleri bahtiyar ediyor”

Gölleri görenlerden güzel tepkiler aldıklarını anlatım fail Delimsirek şunları kaydetti:

“Görenler ‘Buraları sebep turizme açmıyorsunuz?’ diyor. Esen olsun Kaymakamlığımız yolumuzun bire bir kısmını yaptırdı. Göllerimizi görmeye gelenler oluyor. Biz bile gösteriyoruz ve göllerimizi gezdiriyoruz. Ziyaretçiler kıvançlı olup ayrılıyor. Göllerimizin göz boncuğuna benzetilmesi bizleri mutlu ediyor. Gölün etrafına aynı şeyler yapılırsa turizme açılır ve daha sunturlu tamam.”

Delice, acun genelinde kuraklığın canlı olduğunu ve göllerdeki su seviyesinde bile buna vabeste düştüğünü söyledi.

Köy sakinlerinden Fehmi Başer de gölleri görenlerin hayranlıklarını gizleyemediğini belirtti.

Köylerindeki göllerin ayn boncuğunu andırdığını dile getiren Başer, “Bilici bilmeyen hep merak edip geliyor. Güzelliğini görüp hayran kalıyor.” dedi.

Başer, göllerin turizme kazandırılması noktasında düzentileme yapılmasını rica ettiklerini aktardı.

Share: