Son an fen… Yozgat-Çorum Arasındaki ‘Saklı Cennet’i Turizme Vermek İçin Proje Hazırlandı

Yozgat ile Çorum beyninde bulunan, Hititler döneminde avlak yerine makbul, içerisinde tarihi bakaya ile kaya üzerine kazılı Ilahe Kybele heykelini barındıran ve ‘Saklı Cennet’ kendisine aşina 12 kilometrelik Kazankaya Kanyonu’nun turizme kazandırılması amacıyla proje hazırlandı.

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinin Kazankaya Mahallesi’nden başlayıp Çorum’un İnce su ilçesine büyüklüğünde uzanan ve ‘Saklı cennet’ namına adlandırılan kanyonun turizme kazandırılmasına yönelik hazırlanan projenin önümüzdeki yıl içerisinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

12 kilometrelik ayrımsız parkurdan oluşan dar boğaz, yürüyüş yolunun evvel kilometrelerinden itibaren alaylı aynı dekor sunuyor. Dar Boğaz girişinde kilitsiz küreksiz benzeri şekilde taş yığınlardan oluşan burç kalıntısı, ilerleyen yerlerde taşlara oyulmuş merdivenler ve çıkışa andıran Tanrıça Kybele heykeli bulunuyor. Kanyonun gezilebilmesi ve daha fazla turistin gelebilmesine imkan verilmesi üzere, Çorum sınırına kadar olan tutum parkuru projesinin Yozgat bölgesinde birlikte hayata geçirilmesi ve kanyonun tıpkısı ucundan girilip diğerinden çıkılabilecek ayla getirilmesi hedefleniyor.

“HEM TARİH HEM TABIAT AÇISINDAN ÇOKÇA FARKLI BİR SAHA”

Aydıncık Belediye Başkanı Ahmet Alicenap, “Bura hem çağ hem huy hem kuş çeşitliliği açısından, bitki çeşitliliği açısından çokça ayrımlı tıpkı düz” dedi. Uzmanların kanyon içerisinde Akdeniz nebat örtüsünün bilgili olduğunu belirttiklerini aktaran Verimli, şunları söyledi:

“Burada sumak, ballıdarı ve tıpkı nebatat oluyor, Çitlembik kahvesi kadar. Bu ürünler nedeniyle Kazankaya Kanyonu’muz, Yozgat Aydıncık ilçemizden, Kazankaya’dan başlayıp Çorum Ortaköy’ün İncesu köyüne kadar devam ediyor. Burası 12 kilometrelik ayrımsız parkur alanı. Burada şu anda biz antre alanındayız. Buradan ilerledikçe, 12 kilometre sonraları Çorum topraklarına çıkıyoruz, İncesu köyüne çıkıyoruz. Burada kayalar biraz elan geniş ama ilerledikçe kanyon henüz bile daralıyor, 8-10 metreye büyüklüğünde düşüyor ve siz orada gökyüzünden ayrıksı bire bir yer göremiyorsunuz… Aşağılık buraya geldiğinde kuş sesleri, akarsu sesleri ve nebat çeşitliliği ortada insanı ferahlatan tıpkısı yer.”

“YILLIK ADINA, BU HALİYLE ZİYARETÇİ SAYISI 20 BİNİ BULUYOR”

Uray olarak Kazankaya Kanyonu’nun turizme kazandırılması üzere çabalama gider ettiklerini bildiren Kerim, hele 1994’li yıllardan itibaren kanyonun tanıtımı amacıyla başlattıkları çalışmaların bitmeme ettiğini söyledi. “Şu zaman almanak adına, bu haliyle ziyaretçi sayısı 20 bini buluyor, yaz döneminde” diyen Cömert, dar boğaz girişinde henüz evvel belediye aracılığıyla yaptırılan tesislerin bulunduğunu söyledi. Kerim, yıpranmamış projeyle kanyonun içine gidiş parkurları, davranış terasları, yerleşme yerleri, tatil yerleri, nehir konusunda ahşap köprüler yapmayı planladıklarını anlattı. Selek, “Trekking hem kayaç tırmanışı açısından hem aha rafting da yapılabilecek yerleri var buranın. Elan ilk bununla ilişik icraat yapılmıştı. Tığ, bu konuda kaya tırmanışı yapanları, trekkingciler buraya nida ediyoruz. Özellikle Ankara’dan gruplar gelip burayı ülfet ediyorlar, günce yürüyüşlerini yapıp dönüyorlar” diye konuştu.

TARİHİ KALINTILAR BULUNUYOR

Kanyon içerisinde Hitit dönemine ilişik kalıntıların da meydan aldığı bilgisini paylaşan Ahmet Eli Açık, “Alelhusus bu kermen, Hititler bir zamanlar, elan sonraları Helenistik dönemde eski tıpkısı kermen. Nevşehir’birlikte saha altı şehirleri, bazı yerlerde kaleler, burada ise surlar yapılarak kale oluşturulmuş. Burasından ayrıksı de girişi yoktur. Bu giriş tamamen kapalıydı, yalnız akarsu geçebilecek şekilde ayrımsız yerdi amma daha bilahare huy tahribatı zımnında yıkılmış durumda” dedi.

BÖLGEDE İNCELEME YAPILDI

Yozgat Valisi Aydınlık Çelik de kanyonun turizme kazandırılmasına müteveccih çalışmalarla ilgilendiren beceri heyetin bölgede incelemelerde bulunduğunu bildirdi. Ilbay Çelik, “Bölgede daha önce alpinizm, paraşüt, trekking, doğa yürüyüşü gibi etkinlikler mamul. Onların de görüşleri alınarak neler yapılabilir noktasında icraat yapıldı, peşi sıra de proje hazırlandı. Gittim gezdim, haddinden fazla adamakıllı tıpkısı düz. Yapılacak icraat doğal güzelliğine, dokusuna kötülük vermeyecek” diye niteleyerek konuştu.

Share: