Son zaman bilim! Tekaüt Hayvan Bilimi Çiftliği orman yangınlarından kurtarılan canlılara yuva oldu

Osmaniye’bile, Efsanevi Hakları Federasyonu (HAYTAP) vasıtasıyla kurulan Mütekait Hayvanlar Çiftliğinde, balaban bölümünü güzeşte yılki orman yangınlarından etkilenenlerin oluşturduğu 28 hayvana tedavi ve hizmet hizmeti veriliyor.

Kastabala Kuş Cenneti sınırları ortamında 4 kamer geçmiş hizmete giren kom, çoğu güzeşte sene Marmaris ve Manavgat’taki orman yangınlarında yaralanan evet bile sahipsiz kalan kom hayvanlarına yuva oldu.

Çiftlikte, yangınlardan etkilenen 26 hayvanın bakımının yanında sahibi yoluyla azap çektirilen, yaralanan veya ölüme ayrılma edilen hayvanlara bile bakım veriliyor.

Tesisteki beygir, merkep, direngen, kucak ve kalın kafalı kabilinden kom hayvanları, HAYTAP Osmaniye Temsilciliği üyelerinin lokanta, manav ve marketlerden topladıkları sebze, sonuç ve ekmeklerle besleniyor, tedavileri, sağlık kontrolleri ve bakımları tınlamalı şekilde yapılıyor.

Yaklaşık 1 milyon liraya yapıldı

HAYTAP İl Temsilcisi Uca Laçinbala, AA muhabirine, Mütekait Hayvan Bilimi Çiftliği projesi kapsamında tesisin 4 ay geçmiş hizmete girdiğini söyledi.

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz’ın üstelik desteklediği proje çerçevesinde kurulan tesisin, bağışlar ve HAYTAP üyelerinin katkılarıyla 1 milyon liraya mensur edildiğini tamlayan Laçinbala, faaliyetleri sırasındaki cümle masraflarının dahi HAYTAP tarafından karşılandığını dile getirdi.

Laçinbala, geçen sene Manavgat ve Marmaris’teki orman yangınlarından kurtarılan hayvanların önceki etapta Bursa’daki efsanevi çiftliğine götürüldüğüne meni ederek şöyle konuştu:

“Bursa’daki tesisin dolmasıyla değişik bire bir ilde tesis kurulması fikri ortaya artık. Biz dahi iklimi hayvanat üzere en uygun yerlerden olan Osmaniye’dahi eskimemiş bire bir kom kurduk ve oradaki hayvanların tıpkısı kısmını buraya getirdik. Özellikte at, eşek kabilinden yük taşımacılığı yaparken azap gören ve yaralanıp sakatlandıklarında ölüme ayrılma edilen hayvanları çiftliğimize alıyoruz.”

Hayvanların otama ve bakımının uyumlu gerçekleştirildiğini, beslenmeleri amacıyla bile çiftlikte sonsuz iki görevlinin bulunduğunu anlatan Laçinbala, “Tesiste 28 çiftlik hayvanımız var. Bunlardan biri Batman’dahi ayağı kırık olduğu için ölüme tecezzi edilen merkep. Biri birlikte Tokat’tan gelen antrenör. Ayrıksı hayvanların topu de geçen yılki yangın felaketinden kurtarılanlar. Onların evvel müdahaleleri çöl çadırlarımızda yapıldı. Sonrasında Bursa’evet, Bursa’dan üstelik buraya para aktarımı edildiler.” diyerek konuştu.

Share: