Son zaman haberi: Eskişehir’deki dolandırıcılık davasında değişmeyen açıklandı

Müzikçi Safiye Soyman, Üstün Öztürk ile ortaklık yöneticisi olduğu belirtilen Berrin Canbolat’ın dolandırıcılık suçlamasıyla yargılandıkları davada karar verildi.

Eskişehir 1. Dokunaklı Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına davacılar ile yan avukatları katıldı. Tutuksuz yargılanan 3 maznun ise murafaa salonuna gelmedi.

Taraf avukatlarının savunmalarının peşi sıra kararını açıklanan mahkeme heyeti, Safiye Soyman, Üstün Öztürk ve Berrin Canbolat’ı aklanma ettirdi.

Faik Öztürk’ün avukatı Aysun Sıska, adliyeden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, bunun, davanın müvekkilleri bakımından azaltan bir proses olduğunu belirterek “Anlık böylelikle kendilerine götürüm edilen iddiaların hepsinin dayanaksız, nahak ve ortada yanlışlık yapılanma eden seçme eylem olmadığı üzere müvekkilim açısından bile bu olaya karışmasını, bu olayda adının geçmesini mucip her dayanak noktası bulunmadığı, yapılan iddiaların ağız ağıza tıraşçı ve haksız ve kırıcı oruçlu olduğu ispat edilmiştir.” dedi.

Safiye Soyman’ın avukatı Şair Gürhan dahi Soyman’ın, şikâyetçi firma adına görünen firmayla değme ilişkisinin olmadığını söyledi.

Gürhan, “Sahibini tanımadığı, yetkilisini bilmediği, değme şekilde ticari iş içerisinde tıpkısı araya gelmediğine ilgili tığ somut delillerimizle gelişigüzel anlık makamına bilcümle savunmalarımızı, bilcümle delilerimizi ibraz ettik ve enstantane makamı bile konkre delillerimizin nazara alarak müvekkilimiz üzerine beraat kararı verdi.” diye niteleyerek konuştu.

Dava süreci

Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki bir ahzüita merkezinde 2016 yılında “Safiye Soyman Tatil Tesisi” adıyla açılan yapılış, ayrımsız müddet bilahare kapanmıştı.

Tatil tesisi üzere Eskişehir’deki benzeri toptancıdan yapıt aldıkları ve parasını ödemedikleri kanıt edilen Safiye Soyman, Yüksek Öztürk ve ortaklık yöneticisi olduğu tamlanan Berrin Canbolat için firma sahibinin şikayeti üzerine soruşturma başlatılarak savca hazırlanmıştı.

Soyman ve Öztürk iddianamede yer kayran ifadelerinde, istirahat tesisi şirketiyle reklam yüzü ve isim hakkı olarak anlaştıklarını, herhangi bir ticari alışverişte bulunmadıklarını ati sürmüştü.

İddianamede Soyman, Öztürk ve Canbolat için 10 yıla büyüklüğünde mahbes ve 5 bin güne kadar adli para cezası isteniyordu.

Share: