Son zaman haberleri! Bakan Varank, Amasra’daki eroin ocağındaki patlamaya ait konuştu Açıklaması

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Amasra’daki eroin ocağındaki patlamayla ait zaruri soruşturmanın başlatıldığını bildirerek, “Tamam boyutlarıyla inceleme bitmeme ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu bulunan ki varsa cezasını çekecektir. Bundan de tehlikesiz olmanızı istirham ediyorum.” dedi.

Varank, KartalDernek marifetiyle planlı “Doruk Kartal: Giris¸imcilik ve I·novasyon Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, kendisini benzeri imam hatipli yerine evinde kabilinden hissettiğini söyledi.

Bugün esasen bu hissiyatın verdiği huzurla, tınlamalı vakit geçirecekleri, dörtköşe sohbetler yapacakları bir program sahne ettiğini rapor fail Icra Vekili Varank, fakat esbak Bartın’dan bağırsak yakan, çokça dokunaklı haberler aldıklarını, beyaz zehir ocağında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden emekçilerin bulunduğunu, bu nedenle içinin buruk olduğu dile getirdi.

Varank, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabrı cemil niyaz ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Yaralanan kardeşlerime de evgin şifalar diliyorum. Olayın duyulduğu evvel adan itibaren devletimiz tamlık imkanlarını seferber etti. Icra Vekili arkadaşlarımız Bartın’a her an çalışmaları yakından takip ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız birlikte Diyarbakır’daki programını iptal etti, bugün oraya geçerek çalışmaları bizzat arama edecek. Taharri kurtarma özellikle görünmek üzere, patlama ile ait kamu konularda bütün kurumlarımız çalışmalarını inceden inceye sürdürüyor. Bölgedeki keyif ekipleri ve hastaneler yaralı kardeşlerimiz için seferber edildi. Bunlara arttırma namına ayrımsız ivedi engelleme ünitesi kuruldu. Tekrar gerekseme halinde cankurtaran uçaklarımız, helikopterlerimiz filhakika görevlerini açmak için hazırda bekliyor.”

“Bu kazada ihmali, sorumluluğu bulunan ki varsa cezasını çekecektir”

Varank, bunun kadar üzücü hadiselerin bazen provokatörlerin istismarına meydanda ayla geldiğini aktararak, “Lütfen kimse provokatif ve dezenformasyon içeren ense oruçlu içeriklere saygınlık etmesin. Patlamayla ait gerekli sormaca elhak başlatıldı, parçalanmamış boyutlarıyla tetkik devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu bulunan kim varsa cezasını çekecektir. Bundan bile sakıncasız olmanızı istirham ediyorum. Olayın detayları netleştikçe, genişlik akıllıca bilgiler, filhakika vaktiyle resmi kurumlarımız vasıtasıyla şu anda kamuoyuyla paylaşılıyor, paylaşılmaya üstelik devam edecek.” diyerek konuştu.

Temenni ve bütün çabalarının henüz aşkın duygusal kaybı olmaması ve madencilerin sağ salim kurtarılması yönünde olduğunu vurgulayan Nazır Varank, “Rabbim hem bozgun altında kalan kardeşlerimizin hem da onlara ulaşmaya çalışan ekiplerin yardımcısı olsun. Rabbim inşallah bir henüz hakeza kazalarla, çığlık olaylarla bizleri imtihan etmesin.” dedi.

“İmam hatip öğrencilerine milletle gelişigüzel devletin dahi erbap çıktığı tıpkısı ortamda yaşıyoruz”

Nazır Varank, bugün girişimcilik ve inovasyon bahsetmek üzere tıpkısı araya geldiklerini anımsatarak, böyle bir organizasyonun benzeri imam dil cambazı lisesinde düzenleniyor olmasının hele kendi jenerasyonundaki insanlar amacıyla ne kadar manalı olduğunu vurguladı.

İnsanın bu atmosferi görünce, nereden nereye diye niteleyerek çöz geçirmeden, şükretmeden geçemediğini tabir fail Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşınız bakımından sizler 2002 öncesi döneme şahit olmadınız. İyi kim da olmadınız, zira o dönemdeki abileriniz ablalarınız sizin büyüklüğünde ak yazılı değildi. Sizin gördüğünüz değeri maatteessüf onlar görmüyorlardı. 28 Şubat’ın kapkara zihniyeti bizzat mortocu hatiplerin konusunda karabasan kabil çökmüştü. İmam hatipliler katsayı garabetiyle üniversitelere giremediler, ikna odalarına bağımlı tutuldular, kadınlar başörtüsü sebebiyle bir nice imkandan yoksun bırakıldı. Ama Recep Tayyip Erdoğan diye bir kahraman önder hatipli çıktı ve bütün bu faşist uygulamaları tarihin çöplüğüne gönderdi. Hamdolsun zaman farklı ayrımsız iklimin içerisinde yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının önder hatipli olmakla alım duyduğu tıpkısı devletin vatandaşlarıyız. Bugün mortocu dil cambazı okullarına, mortocu hatip öğrencilerine milletle birlikte devletin üstelik eş çıktığı tıpkı ortamda yaşıyoruz. İşte bu yüzden imdi imam dil cambazı neslinin omzunda çokça elan balaban, okkalı sorumluluklar var. Nedir o? Değme açıdan emsal tıpkısı soy sop olabilmek.”

Varank, devletlerin, birbirlerine karşı üstünlüğü savaşlarla değil ekonomilerle kurduğunu anlatarak, Türkiye’yi güçlendirecek, konuşu ve teknolojik bağımsızlığı sağlamlaştırma edecek bire bir evlat olmalarının bildirme balaban hayali olduğunu söyledi.

“Sevgili çoluk çocuk, şunu asla unutmayın” diye seslenen Nazır Varank, “Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde belirlediğimiz ve önünde gece gündüz çalıştığımız bir idealimiz var. Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu. Biz bu vizyonla ciddi teknolojilerin hemen pazarı değil, bire bir zamanda üreticisi olan tıpkı Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz parçalanmamış çalışmaların merkezine bile gençlerimizi koyuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Havacılıktan uzaya, savunma sanayisinden elektrikli araçlara, yazılımdan bireşimli zekaya kadar bir nice alanda yaptıkları atılımlara gençlerin öncülük etmesini istediklerini vurgulayan Varank, punt verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin benzeri sınırı olmadığına defaatle şahit olduklarını, bu başarıları her alana yaygınlaştırmak ve gençlerin öncülüğünde ülkenin teknolojik bağımsızlığını bakmak istediklerini, bunun amacıyla dahi çocukluktan üniversite ve sonrası döneme büyüklüğünde hayatlarının rastgele aşamasında gençlere bildirme modern imkanları sağladıklarını anlattı.

Varank, Deneyap Teknoloji atölyelerini bu sebeple hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Ortaokul ve ortaöğretim çağındaki öğrencilerimize burada sentetik zeka, robotik, kodlama, nanoteknoloji, havacılık ve feza eğitimleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer şekilde herhangi bir yıl rekorlar kırarak büyüyen Teknofest’in de bu amaçla kurguladıkları farklı balaban bire bir projeleri olduğunu tamlayan Varank, “Alelhusus lise ve üniversite çağındaki gençler Teknofest’te dünyanın genişlik eskimemiş uygulayım bilimi alanlarındaki yarışmalara öz projeleriyle katılıyorlar. Kişi geliştirdikleri roketleri, elektrikli otomobilleri, insansız hava araçlarını, denizaltıları yarıştırıyorlar. Kartal birlikte Teknofest’te adı yoğun duyulan okullarımızdan birisi.” dedi.

Salonda Teknofest’e katılan gençlerin olup olmadığını soran Bakan Varank, gördüğü sayının ekli olmadığını, fakat bunun üstelik artırılması gerektiğini söyledi.

Varank, teknolojinin ruhu olan yazılım konusunda koca kaynağı kapasitesini geliştirmek amacıyla yıpranmamış nesil yazılım okulları açtıklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“kendiliğinden öğrenme metoduyla müteharrik dünyanın flaş yazılım okullarından olan 42 okullarını ülkemize kazandırdık. Bugüne kadar 1.000’e yakın gencimiz bu okullarda yetişek almaya başladı, bu çoluk çocuk çokça gani birer yazılımcı adına profesyonel hayata atılacaklar. Yine gençlerimizin vukuf ve uygulayım bilimi aşkını gökyüzüne taşıyoruz. Başlangıçta elden Antalya’bile düzenlenen Dünya Müşahede etkinliklerini Küçük Asya’nun değişik illerine yaygınlaştırdık. Antalya’dahi, Diyarbakır’birlikte, Van’birlikte, Erzurum’üstelik çok açık katılımlı etkinlikler düzenleyerek gençlerimize uzayı ve uzay teknolojilerini tanıtıyoruz. Teknoparklar ve girişimcilik merkezleri kurarak yenilikçi fikirlerin hayata geçmesine destek oluyoruz.”

Türkiye’nin arz iri teknoparkının Enformatik Vadisi olduğuna belen fail Varank, Enformatik Vadisi ile Türkiye’da patika açıcı işlere yatırımlar yaptıklarını, destek olduklarını söyledi.

Varank, TÜBİTAK burslarıyla gençlerin ve araştırmacıların bilimsel çalışmalarına katkılar sunduklarını aktararak, temas alanda gençlerin beraberinde olduklarını daha çok dahi hükümetler namına yanlarında olmaya bitmeme edeceklerini belirtti.

Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu ile hazırladıkları Endüstri ve Uygulayım Bilimi Stratejisi’nde girişimcilik üzere ayrı tıpkısı antet oluşturduklarını anlatım eden Varank, şunları kaydetti:

“Girişimciliğin dinamizmiyle kalkınan Türkiye’yi inşa edecek şümullü politikaları bu takip çerçevesinde uyguluyoruz. Uygulayım Bilimi tabanlı işler ilkin olmak amacıyla girişimcilik sürecinin temas aşamasını hızlandıracak altyapıları ve ihtiyaç duyulan destekleri sağlayarak müteşebbislerin, hele zinde müteşebbislerin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz teknoparklar, kuluçka merkezleri ve TEKMER üzere yapılarla yenilikçi hisse senedi fikirlerinin ticarileştirildiği yerlerle esasen Türkiye’birlikte aynı devimselcilik nesir ediyoruz.

Buralarda, girişimcilere fiziki imkanlardan, vergisel avantajlara mentörlükten network desteğine kadar bir nice kolaylaştırıcı imkan sunuyoruz. Bu altyapılar elbette haddinden fazla cesim amma bir tane başına ehliyetli değil. Çünkü girişimcilik dediğinizde bildirme şanlı hususlardan birisi girişimcilerin mahdut bire bir şekilde finansmana ulaşabilmesi. Finansman konusu hala girişimcinin önündeki yeryüzü şişman soru işareti adına önümüzde duruyor. Tığ da lüzum zat kurduğumuz gerekse bindi sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz. TechInvesTR, Uygulayım Bilimi-İnovasyon Fonu ve Bölgesel Etap Sermayesi Fonu bizzat bizim Bakanlığımızın kurduğu fonlar. Enformatik Vadimizde tığ kendi envestisman fonumuzu oluşturduk.”

Varank, kendisinin İstanbul İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu, amma ayrımlı dönemlerde Kartallı arkadaşlarıyla haddinden fazla çalıştığını belirterek, “Beraber yöntem yaptık, uğraş yaptık ve dolayısıyla Kartal ile olan arzu bağımız çokça değişik.” dedi.

Bu fonların beraberinde Kalkınma ajanslarıyla TÜBİTAK ve KOSGEB ile girişimcilere sağladıkları birçok finansal desteğin kâin olduğunu anlatan Varank, bu desteklerle ilgili bildirme kapsamlı ve edimsel bilgilere vurmak üzere “www.yatirimadestek.gov.tr” adresini musahabe edilmesini başvuru etti.

“Kullanılmamış Türk markaları hissetmek amacıyla bıçkın girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceğiz”

Varank, “Siz yeter kim yenilikçi fikirlerinizin ve hayallerinizin peşinde koşmaya bitmeme edin” diye, kapılarının değme ant sonuna kadar kategorik olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 ve sonrası amacıyla çok şişman hedeflerin bulunduğu nâkil Varank, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna göre çalışıyoruz. Yenilikçi ve uygulayım bilimi tabanlı girişimcilerimizin katkılarıyla bu hedeflere haddinden fazla daha hızlı ulaşacağımızın farkındayız. Bu nedenle toptan piyasalarda adından küçümseme ettirecek bakir Türk markaları görmek amacıyla külhanbeyi girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceğiz. Efendimizin üstelik buyurduğu kabilinden rızkın 10’da 9’u ticarette yani girişimcilikte ise bu alanı asla boş bırakmadan, önce gençleri girişimciliğin dinamizmi ile tanıştırıp sonraları kariyer hedeflerine yönlenmelerini sağlayarak yolumuza devam edeceğiz. Gençlerin bu dönemdeki başarıları güvenli olun bizi fazlasıyla gururlandırıyor. Güzeşte sene Türkiye’da erken etap girişimler, startuplar 1,5 milyar dolar envestisman aldı, bu yıl bu misil önce 7 ayda 1,5 milyar doları buldu. Sabık sene Avrupa’üstelik oyun yatırımı alanında sunu çok yatırım kayran şehir İstanbul oldu. İkinci şehre bakıyorsunuz Londra. Londra’bile en aşkın yatırımı kim almış diyerek bakıyorsunuz yeniden tıpkı Türk vatandaşı oyun girişimciliği alanında sunu aşkın yatırımı almış.”

Nazır Varank, geçen periyot Hacettepe Teknopark’a gittiğini, üniversiteden eskimemiş çıkışlı biriyle tanıştığını anımsatarak, kişi şirketini kurduğunu, oyun geliştirdiğini, 9 nefis ekibinin olduğunu söyledi.

Söz konusu girişimcinin geliştirdikleri oyunu ABD’ye 200 milyon dolara sattığını öğrendiğini anlatan Varank, “Bunu sattıktan sonraları bile, ego süfli şundan alım duyuyorum, ‘Biz bu yıl 200 milyon liraya andıran algı ödeyeceğiz ve inşallah ego idrak rekortmenleri arasına gireceğim.’ dedi. Bakınız gencecik bire bir arkadaşınız. 200 milyon dolarlık katma değer üretebiliyor. O arkadaşımız şunu söyledi, aslında gelişim yapış şekillerinin ne büyüklüğünde değiştiğini göstermesi açısından çokça eke, ‘Ben 9 arkadaşımı da şirkete ortak ettim, kâffesi şu anda milyoner’ dedi. Aslında önümüzdeki dönemde ilişik değeri haddizatında sizin gibi çoluk çocuk oluşturacak. Bizler de onun altyapısını hazırlamak için çalışıyoruz. Muvaffakiyet hikayesini siz değerli gençlerimiz yazacaksınız.” diyerek konuştu.

Varank, uluslararası medyanın Türkiye’nin ürettiği insansız gelgel araçlarından bahsettiği duyum olduğunu anlatarak, insansız hava araçlarının geliştirildiği ekibin yaş ortalamasının 30’un altında olduğunu, gençlere bunun amacıyla önem verdiklerini vurguladı.

29 Ekim’üstelik Togg fabrikasının resmi açılışını yapacaklarını, dizi film istihsal araçların banttan ineceğini bildiren Varank, bu galeyan donör işlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imza atmanın alım verici olduğunu, Togg piyasaya çıktığında herkesin gururu olacağını söyledi.

Konuşmasının ardından Nazır Mustafa Varank, Kartal Küçük Asya İmam Hatip Lisesi’nin Kartal Marifet Üssünü gezerek öğrencilerin projelerini dinledi.

“İçinde bulunduğumuz sürecin merkezi kavramı inovasyon”

Kartal Küçük Asya İmam Hatip Lisesi Müdürü Özkan Öztürk ise küşat konuşmasında, insanın süresince bulunduğu doğaya müdahale ederek, firez ve medeniyet kurabilen yegane varlık olduğunu belirterek, insanın henüz gani ayrımsız dünya amacıyla bitimsiz aynı yenilik süreci arayışında olduğunu vurguladı.

Gelişigüzel dem alışta yenileniyor doğmak gibi selen, hars ve teknolojik gelişmelerin de içki alıp verdiğini rapor eden Öztürk, “Günümüzde merkezi tıpkısı deyim namına inovasyon terimiyle tabir edilen bu süreç fen ve teknoloji üretme, eş yetiştirme kapasitesi ölçüsünce gerçekleşiyor. Dördüncü uran devrimi olarak adlandırılan içinde bulunduğumuz bu sürecin merkezi kavramı bu sebeple inovasyon kendisine ortaya çıkıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Öztürk, çağın fikir yörüngesinin etrafında inovasyon, enformasyon, AR-GE, girişim, tasarım, sürdürülebilirlik, bireşimli zeka, dijital ekin, robotlar, arttırılmış hamur, düşüncesiz sistemler, nesnelerin internetinin seyrettiğini söyledi.

Kartal Rum İmam Dil Cambazı Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mahmut Kayacık bile son yıllarda yükselişte olan teknolojileri ve mevki bazında gerçekleşen gelişmeleri konus¸acakları bu zirvede, Icra Vekili Varank’ı görmekten bahtiyarlık duyduğunu belirterek, “İki aktarılma boyunca gerçekleşecek olan bu zirvenin hayırlara komütatör olmasını, hedeflenen hikmet ve tecrübe aktarımının gerçekles¸mesini, tam katılımcılarımızın bundan bolca fayda görmesini murat ederim.” dedi.

Bu arada, En Portföy ve Trampa I·stanbul asıl sponsorlugˆunda, KartalDernek aracılığıyla planlı “Zirve Kartal: Giris¸imcilik ve I·novasyon Zirvesi”, Kartal Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Zaman giris¸imcilikten yazılıma, “metaverse”den insansız teknolojilerine, havacılık ve uzay sanayisinden savunma sanayisine kadar ele alınacak paneller, erte da devam edecek. Zirvenin keynote sunumlar, ilk etap dersleri ve yarışmalarla katılımcılara gür aynı repertuvar yaşatması bekleniyor.

Share: