Sonuç an bilim | ESKİŞEHİR’DE AMBULANSIN VAKAYA ULAŞMA SÜRESİ, 5 DAKİKANIN ALTINA DÜŞTÜ

ESKİŞEHİR İl Ambulans Servisi Başhekimliği’nce sene boyunca ambulans kullanan 112 müstacel servis personeline ‘gelecek sürüş teknikleri’ eğitimi verildi. Bu süreçte 100 personelin eğitim bilimi aldığını belirten İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Veli Azamet Yaygı, Eskişehir özelinde bu eğitimler sonucunda; motosiklet ambulansın da filomuza katılması ve canlı adına kullanılmaya başlaması ile alay malay vakaya muvasala süremiz, 5 dakikanın altına indirilmiş durumda dedi.

Eskişehir’bile 41 istasyonda 69 cankurtaran ve 698 personel ile görev işleyen İl Ambulans Servisi Başhekimliği, yıl süresince Eskişehir’in beraberinde Kütahya, Bilecik ve Afyonkarahisar’dan gelen 100 kadar personele ‘ambulans gelecek sürüş teknikleri’ eğitimleri verdi. Kombinasyon uran bölgesindeki trafiğe sınırlı alanda yapılan yılın serencam eğitimine 20 personel katıldı. 5 çevrim süren eğitimlerde ambulans sürücüsü 112 personeli, şapadanak fren, dümbelek ve müstakbel slalom parkuru ile daralan yollarda yönelteç hakimiyeti tehlikesiz sürüş eğitimlerinden geçirildi. Testleri ve sınavları geçen personele, Ambulans Sürüş Güvenliği Eğitimi (ASGE) Sükse Belgesi verildi.

İl ASGE Eğitim Bilimi Koordinatörü Sercan Özelci, şoförlük yapan mevcut kamu afiyet personeline güvenli sürüş eğitimi verdiklerini söyledi. Personele parkurlarda lazım sürücülük alışkanlıklarını geliştirmeye ve yanlış olanları değiştirmeye yönelik tıpkı eğitimi programı uyguladıklarını tabir eden Özelci, Trafiğe çıktığımızda her an tıpkı kaza olasılığı ile karşılaşmamız aşikar. Bu yüzden, karşımıza çalışkan yahut camit bire bir varlık çıktığı ahit bunlardan kaçınabilme yeteneğini, mevcut çoban alışkanlığını geliştirmeye müteveccih aynı çabalama içerisindeyiz. Slalom ve daralan nöbet parkurlarımız mevcut. Kursiyerlerimizden, parkurlarımızı başarılı ayrımsız şekilde geçmelerini istiyoruz. Bu saf olarak vakaya azimet-vürut sürelerinde üstelik aktif olacak. Trafikteki özge sürücülerin alışkanlıklarını de değiştirecek. Hem kendilerini hem da diğer sürücüleri tehlikeye atmadan sakıncasız bire bir şekilde akıntı etmelerini sağlayacaktır dedi.

VAKAYA ULAŞIM 5 DAKİKANIN ALTINA DÜŞTÜ

Eskişehir Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Ege Azamet Pala, sene süresince 100 kadar personele ileri sürüş teknikleri eğitimleri verdiklerini söyledi. Eğitimlerin ardından sürücülerin trafikte vakaya geliş-gidişlerde elan sakıncasız ve canlı ambulans kullandıklarını anlatan Dr. Yaygı, Cankurtaran müstakbel sürüş güvenliği ve emin sürüş eğitiminde bizim haddinden fazla hayat dolu ayrımsız eğitmen kadromuz var. Bu sebeple Afyonkarahisar, Kütahya ve Bilecik’in da havza kentiyiz. Bu eğitim bilimi, bire bir bölge eğitimi esasen. Sene esasen bu yana kestirmece 100 arkadaşımıza burada; cankurtaran sürüşünde hem tehlikesiz sürüş hem bile encam teknikler konusunda eğitimler vermiş olduk. Bu yapılan üstelik yılın sonuç eğitimi. Daha ilk motosiklet güvenli gelecek sürüş eğitimimiz oldu. Bu sayede bölgedeki tekmil cankurtaran sürücülerimiz hem emin sürüş hem bile istikbal teknikler üstüne eğitim bilimi aldı diye konuştu.

‘EĞİTİM İLE SINAMA ETMİŞ OLDUK’

Eskişehir’birlikte eğitimler sayesinde ambulansların vakaya erişme sürelerinin bile 5 dakikanın altına düştüğünü kaydeden Dr. Yaygı, Eskişehir özelinde bu eğitimler sonucunda; motosiklet ambulansın dahi filomuza katılması ve canlı adına kullanılmaya başlaması ile gelişigüzel vakaya erişim süremiz, 5 dakikanın altına indirilmiş durumda. Bu anlamda Eskişehir’deki kamu grup arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Banal üstün gayretleri ile Eskişehir, şu anda Türkiye’nin sunu acul sürede ambulansa vasıl ili konumunda dedi.

Bilecik’te görevli acil tıp teknisyeni Nurseda Gülmez, eğitimlerin peşi sıra ambulans sürücülüğünde öz güveninin arttığını söyledi. Trafikte nelerle karşılaşabileceklerini bile eğitimlerde öğrendiğini anlatan Gülmez, Buraya mihman kursiyer yerine geldik. Eğitim çokça verimliydi. Trafikte nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Burada bunları sinama etmiş olduk. Bize arı güven sağlamış oldu. Eğitimlerde aracın hakimiyeti ile dayalı konular, motor bilgileri, zincir yakışmamış bilgileri aldık. Trafikte ne ile karşılaşacağımızı, lacerem tıpkısı reaksiyon vereceğimizi bilmiyoruz amma burada bunu parkurlarda sinama etmiş olduk ifadelerini kullandı.

Share: