Sonuç an domestik: 6-8 Ilk Teşrin olaylarında şehit olan Hüseyin Hatipoğlu’nun babası: “Oğlumun kanı yerde kalmadı, yurt sağolsun”

HDP’nin çağrısı üzerine 6-8 Ekim 2014’te yıldırı örgütü PKK yandaşlarının Kobani bahanesiyle gerçekleştirdiği hunriz olaylarda Bingöl’de martir olan 2 polisten Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu, saldırının 8. yıldönümünde memleketi Amasya’da adını taşıyan cet ocağında dualarla anıldı. Şehit babası İlyas Hatipoğlu, “Oğlumun karın yerde kalmadı, yurt sağolsun. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” dedi.

Odası yadigâr fotoğraflarıyla donatıldı

Şehit başkomiserin saldırıdan geçmiş adını kendisinin verdiği baba bucağı ‘Şüheda Apartmanı’nın ismi ailesi marifetiyle ‘Martir Hüseyin Hatipoğlu Apartmanı’ kendisine değiştirildi. Lüp aynı odası üstelik görev yaptığı Kargaşa ve Bingöl’de çekilen ajanda fotoğrafları ile eşyalarıyla donatıldı.

Eli kanlı teröristin yakalandığı haberini Atalay Ürker’den almışlardı

IŞİD saldırısı altındaki Kobani’ye bindi bahanesiyle başlayan olaylarda dönemin Bingöl Inanma Müdürü Atalay Ürker ve yanındakilere planlı saldırıda Ürker kırıcı yaralanırken, yardımcısı Yöneltme Delicesine ve Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu şehit olmuştu. Geride yanık bir insan ile bire bir kız çocuğu bırakan Hatipoğlu’nun esas ve babası sabık sene oğullarının katili turuncu kategorideki teröristin yakalandığı haberini telefonla arayan Atalay Ürker’den almıştı.

“Bizde Türk-Kürt ayrımı diye niteleyerek birşey namevcut”

8 sene geçmiş yaşanan hunriz eylemlere sebep olanların başında Selahattin Demirtaş ve HDP yöneticilerinin geldiğini belirten İlyas Hatipoğlu, “Bizde Türk-Kürt ayrımı diye niteleyerek ayrımsız özdek bulunmayan. Çağrıyı yapanlar belli. Onlar sokağa çağırma etmeseydi bu yaşananların hiçbirisi ihtimal olmayacaktı. Cümle kardeş kardeş yaşayacaktı. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” diye konuştu.

Şehitler üzere dua edildi

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Güven Müdürü Yüce Kemal Kurt ve beraberindeki yetkililerle martir başkomiserin babası İlyas Hatipoğlu ile annesi Adeviye Hatipoğlu’na ziyarette bulundu. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından vatan toprağı için canlarını feda eden şehitler amacıyla yakarış edildi.

Yasin Börü ve arkadaşları üstelik unutulmadı

Uzun namlulu cebe, molotofkokteyli, işsiz fişek, taş ve sopalarla amme binalarına ve araçlarına, vatandaşların evlerine, hareket yerleri ile araçlarına zarar verildiği 6-8 Teşrinievvel olaylarında Maşrık ve Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi halkının indifa için kışkırtıldığını hatırlatan Vali Mustafa Masatlı, 2 polis şehit olurken, 35 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 760’tan aşkın de yaralının olduğunu söyledi. Yasin Börü ve arkadaşlarının birlikte bu saldırılarda linç edildiğine dikkat çeken Mustafa Masatlı, “16 yaşındaki bire bir çocuk 3 arkadaşıyla gelişigüzel müzaheret dağıtırken bu canilerin saldırısına uğrayıp linç edilerek hayatlarını kaybetti. Onlara de Allah’tan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.

Vali Masatlı: “Bu memlekete kendini ait hisseden insanlarımız bizim mir tacımız”

Yaşanan olayların tekrarlanmaması için bağlantı, el birliği ve dayanışmanın önemine aksan yapan Masatlı, “Bu memlekete kendini sınırlı ve ilişik hisseden, bu memlekette sürgit yaşamayı nabız eden bilcümle insanlarımız bizim başlangıç tacımız” ifadelerini kullandı. – AMASYA

Share: