Sonuç an haberleri | Nazır Soylu: “Önümüzdeki 1 kamer ortamında bire bir ameliyat yapacağız, Türkiye bunu ilk kez duyacak”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Önümüzdeki 1 kamer zarfında bir faaliyetler yapacağız, Türkiye bunu ilk defa duyacak” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, TRT 1’birlikte yayınlanan Alişan ile Hayata Gülümse programına katıldı. Programda açıklamalarda mevcut Soylu, Türkiye’bile 120’nin altında terörist kaldığını belirterek, “Bu 120 teröristin nerede olduğunu bildiğimiz için ‘Madem biliyorsunuz, sebep almıyorsunuz’ diyorlar. Çokça ufak bire bir lokalde yüzlerce mağaranın olduğu aynı coğrafya tasarruf edin, tığ oralara onların isimlerine müteveccih bildiriler atıyoruz. Ailelerinin çağrılarını atıyoruz. Teyit olanların mektuplarını atıyoruz. Bazen annelerini getirip orada megafonlarla davet yaptırıyoruz” dedi.

Nazır Soylu, “Tendürek Dağı bozulmamış, Kars Çemçe Madur tertemiz. Karadeniz arı sili. Kış operasyonlarına başladık. Ermiş-Abluka operasyonları yapıyoruz. Karadeniz’dahi ‘Terörist hangi ahit ati?’ Nerden gelecek diye niteleyerek Bayburt’tan, Gümüşhane’ye, Trabzon’a, Rize’ye ve Artvin’e kadar hep tedirginlik içerisindeydi. Biz bunlarla aynı yerde karşılaşacağız beklentisi söz konusuydu. Zaman Karadeniz tertemiz, Bingöl tertemiz, Erzurum, Elazığ tertemiz. Buraların kırsallarında

terörist vardı. Hakkari ile Hatay ortada yıldırı koridoru kurulmak isteniyor. Bu yıldırı koridorunu bina etmek için bizim karşımızdaki bilcümle sistemler bunu desteklediler. Şayet biz Afrin’e Zeytin Dalı Operasyonu’nu yapmasak, DEAŞ’a karşı Fırat Kalkanı Harekatı’nı yapmasak, Barış Pınarı Harekatı’nı yapmamış olsaydık şu anda Gaziantep’ten, Hatay’dan, Kilis’ten, sürekli karşıdan havan ve bomba yiyen bire bir anlayışla yüz yüze kalırdık. Tığ ayrımsız taraftan içerde yıldırı örgütlerinin istismar ettiği alanları daralttık. Kırsalda 120’nin altında terörist var, bu nüsha giderek azalıyor. Burada Türkiye tarihinin bildirme şişman mücadelesini veriyor” diye niteleyerek konuştu.

“Bu sene vakit kaybetmeden 39 sevimli terör örgütüne katıldı”

Bu sene vakit kaybetmeden 39 kişinin yıldırı örgütüne katıldığını belirten Bakan Soylu, “Terörün finansmanını kestik. İstikrar yemeden içmeden ekonomik değildir, bire bir zamanda düzenlilik istikrardır. Bu sene yemeden içmeden 39 emanet terör örgütüne katıldı, sadece bire dahi tahammülümüz yok. İknayla geleni direkt adalete teslim ediyoruz. Bu 120 yıldırıcı nerede olduğunu bildiğimiz için ‘Madem biliyorsunuz, hastalık almıyorsunuz’ diyorlar. Haddinden Fazla ufak ayrımsız lokalde yüzlerce mağaranın olduğu bire bir coğrafyada tasarruf edin, biz oralara onların isimlerine müteveccih bildiriler atıyoruz. Ailelerinin çağrılarını atıyoruz. Teyit olanların mektuplarını atıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Avrupa metal piyasasını PKK yönetiyor”

Bu sene 90 milyon ton mahiyet kendir yakaladıklarını açıklayan Nazır Soylu, “Avrupa mızrap piyasasını PKK yönetiyor. Avrupa’nın metal raporlarında var. Göründüğünden elan balaban benzeri tehditle karşı karşıyayız. Esrar satıcısı balaban tıpkısı networkün nazik tıpkısı parçası. Oradan elde edilen servet bütün dünya eroin piyasasını ayakta tutuyor” diye niteleyerek konuştu.

“Kullanılmayan binaların 103 binini yıktık”

Metamfetaminin insanın hem vücuduna hem aklına çoklu ızdırap etkileri olduğunu belirten Vekil Soylu, “2016-2017 yıllarında metruk binalarla ilişkin himmet yaptık. Bazen yerlerde uyuşturucunun yüzdelik 48’i buralarda kullanılıyor. Metruk binaların 103 binini kullanılmayan olmaktan çıkardık. Tarihi binaları rehabilite ettik, diğerlerini yıktık” ifadelerini kullandı.

Bataklık Operasyonu

Bataklık Operasyonu’na kendisine gelen tıpkısı telefonla başladıklarını belirten Icra Vekili Soylu, “Milyarlarca liraya umum kondu. Bu uyuşturucudan gelen gelire ahali koyma operasyonuydu. Oralardan gelecek geçerlilik kararları ile bu arada uyuşturucudan gelen gelirlere umum konmaktı erek, o halk birlikte konulmuş oldu” dedi.

“Önümüzdeki tıpkısı kamer içre apayrı benzeri cerrahi müdahale yapacağız”

Önümüzdeki benzeri ay süresince başka benzeri ameliyat yapacaklarını ve Türkiye’nin bunu ilk defa duyacağını tamlayan Nazır Aristokrat, “Bu da mızrap ile ilgili. Devletin takip ettiğini vatandaşımız bilsin. İçeri tıkıldığı zaman satıcının içerden çıkması ihtimali zordur. Biz buna projeli ameliyat diyoruz. Bire Bir şebekeyi çözmemiz geçişsiz. Sunma oylumlu projelerden biri narkolog oldu. Değme yakaladığımız eroin satıcısına eşkâl verdik. Sen nerede kullanmaya başladın, esas baban var mı, kaç yaşında kullanmaya başladın? Güzeşte sene 260 bin civarında gözaltımız vardı” diyerek konuştu.

“İllerimizi 42, ilçelerimizi 32 kriterle incelemeye başladık”

Türkiye’nin eroin konusunda riskli olan ilinin hangisi olduğunun belirlenmesi için bir inceleme başlattıklarını söyleyen Nazır Soylu, “İllerimizi 42, ilçelerimizi 32 kriterle incelemeye başladık. 15 Temmuz olduğunda Türkiye’birlikte hapishanelerdeki eroin kullanıp satanların sayısı 35 bin civarındaydı. Şu anda 115 binin üstünde. Biz bu sıkı mücadeleyi ortaya koymasaydık Avrupa’nın yüz yüze kaldığı durumla karşı karşıya kalırdık. Avrupa ülkelerinde yaşayanların yüzde 28’i hayatında aynı nöbet metal kullanmış, bizde bu azamet yüzde 3.1” ifadelerini kullandı.

Uyuşturucunun doğudan geldiğini söyleyen Icra Vekili Soylu, “Eroin, mahiyet kendir dediğimiz onun PKK ile bağı var. Doğudan giren uyuşturucuların yüzde 75’i eskiden batıda yakalanırdı. 15 Orak Ayı’dan sonradan biz uyuşturucunun yüzdelik 74-75’ini üç vilayette yakalıyoruz. Hakkari, Van, Ağrı. Orada kurduğumuz bütün liyakatli oldu. Türkiye’ye girmeden caydırıcı bir sorumluluk ortaya koyduk. 2021’üstelik 22 ton beyaz zehir yakaladık, şu anda yakaladığımız ton 7.5 titrem. Averaj uyuşturucuya başlama yaşı Türkiye’de 20’ydi. Türkiye’de eroin kullananların yüzdelik 48’i evinde kullanıyor, 28’i metruk binalarda, yüzde 11’i arkadaşlarının evinde, yüzde 7-8’i arabada, yüzdelik 3’ü parklarda kullanıyor. Yüzdelik 55’inin uyumlu benzeri işi var. Yüzde 91’inin esas ve babası yaşıyor. Yüzdelik 86.7’si eş fertleri ile alay malay yaşıyor. Uyuşturucu kullananlarının annelerinin yüzdelik 92’si ev hanımı” dedi. – İSTANBUL

Share: