Sonuç dakika 3. bap: ‘Yüksek zam talip ve elektriklerini kesen’ ocak sahibinden müşteki oldu

Samsun’da kirada oturan mektepli ve velisi, yüzde 25’in üzerinde tıpkı artış istendiği ve kendilerini evden idrak etmek amacıyla elektriği kapattığı gerekçesiyle karı sahibinden şikayetçi oldu.

Ordu’nun Ünye ilçesinde zinde 72 yaşındaki Sabri Adak, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ni(OMÜ) kazanan kızına 2021 yılında Atakum ilçesi Haliç Mahallesi’nde 1+1 aynı karı kiraladı. Sabri Nezir kira bedeli 1000 TL’ye anlaştı ve kira sözleşmesi imzaladı. Sabri Adak’ın iddiasına bakarak 1 yıllık sözleşmenin bitimine yakın eş sahibi kirayı arttırmak amacıyla eskimemiş kira sözleşmesi dilek etti. Sabri Nezir ise yürürlüğe giren kira artışlarını yüzdelik 25 ile sınırlayan düzenlemeye uyduğunu belirterek kirayı bin 250 TL adına güncelledi.

“Hareketlilik kapısı kitlenmiş”

Olayı anlatan Sabri Adak, “2021 yılının Ilkgüz ayında bu daireyi 1000 liraya kiraladık. Kira süresinin 1 yıla yaklaşmasına andıran aynı zamanda kullanılmamış tıpkı kontrat imzalamamızı istediler. ‘Niye’ diyerek sorduğumuzda ‘kirayı yükseltmek istiyoruz’ şeklinde kıymet aldık. Kızıma tema atarak, ‘artık lüp iskan problemi bitti, canlılık aboneliklerinizi üstünüze yaptırabilirsiniz. Şehir dışında olanlar birlikte oradan yaptırabilirler’ şeklinde bize ifade ettiler. Biz üstelik Ünye’de oturduğumuz için oradan abonelik yaptırdım, benden DASK istediler ve sigortaya gittim. Sigortaya gittiğimde ise bana ‘bu aile benzeri başkasının evi, onun konusunda gözüküyor’ dediler. Ben üstelik özlük adıma yaptırsam belki aile sahibi bunu göremeyebilir ve gene dünyalık öder. Onun ödemesine lazım kalmasın diyerek düşünüp 104 TL olan ücreti ödedim. DASK yaptırdım ve benim üzerime yapıldı. Samsun’a geldikten sonradan elektriklerin olmadığını anladık. Eş sahibine ve apartman yöneticisine bu durumu bildirdik. Kızım okula başlayacağı için buraya yeniden geldiğimizde öğrendik kim benim üzerimden aboneliği düşürmüşler. Üste ocak sahibi can dairesine gidip ikametgah açtırmış. Ego gine zat dairesine vesika almaya gidince benden akarsu, doğal gaz kabil aboneliklerimin olup olmadığını sordular. Bu belgeleri çıkartıp götürdükten bilahare durma belgesini aldım ve sonrasında hayatiyet firmasına gittim. Tekrar benim üzerime elektriği geçirdiler ve elektrikçiyi çağırıp kabloları taktırdım. Bundan tam 1 ahit bilahare elektrikler tekrar kesik ve cıvıltı dairesine revan husus kilitli şekilde gördük” dedi.

“Lütfen bu mağduriyetimize en kısa sürede benzeri çözüm bulun”

Kızının interneti bağışlamak için daim dışarıda kafe gibi mekanlara gittiğini ifade eden Sabri Nezir, “Bizi hakeza kıygın durumda bıraktılar. Kızım evinde tek öz kullanamıyor. Frijider, elektronik beyin rastgele şeyden yararlanamıyor. Dışarıda kafeteryalarda, kütüphanelerde çalışıp gece evine uyumaya geldikten sonradan sabahleyin yeniden okuluna gidiyor. Buradan Doğruluk Bakanlığımıza ve mezun kesimlere duyurmak istiyorum. Lütfen bu mağduriyetimize yeryüzü güdük sürede ayrımsız hal bulun” diye konuştu.

Öğrenci Berrin Zeynep Adak da evin ortamında her şeyi telefon ışığı yaptıklarını, aralık, banyo kadar alanları kullanmakta zorlandığını, sülale eşyalarını çalıştıramadıklarını ve natürel gazı kullanamadıklarını söyledi.

Ocak sahibi ise konuyla ilgili izah yapmadı. – SAMSUN

Share: