Stoltenberg, Sırbistan ve Kosova liderleriyle görüşecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, 17 Ağustos’ta Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile düet görüşmeler gerçekleştireceği duyuruldu.

NATO’dan yapılan açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, 17 Ağustos’ta Kosova Başbakanı Albin Kurti ile ayrımsız araya geleceği ve görüşmenin arkası sıra birlikte eş basın toplantısı düzenleneceği belirtildi. Esasen ayrımsız periyot Stoltenberg’in Sırbistan Cumhur Reisi Aleksandar Vucic ile bile görüşeceği ve görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenleyeceği rapor edildi.

BORRELL, LİDERLERİ BRÜKSEL’E DAVET ETMİŞTİ

Öte yandan Sırbistan ve Kosova beyninde yaşanan gerginliğin peşi sıra Avrupa Birliği (KEZ) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Faziletli Temsilcisi Josep Borrell, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ve Kosova Başbakanı Kurti’yi 18 Ağustos’ta Brüksel’e nida ettiğini duyurmuştu. Borrell, içtimai iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamada “Vucic ve Kurti’yi 18 Ağustos’ta Priştine ile Belgrad arasındaki gidişatı görüşmek amacıyla Brüksel’e nida ediyorum” ifadelerine meydan vermişti.

NE OLMUŞTU?

Güzeşte günlerde Kosova’da güçlü Sırplar karışma herksin Kosova kimlik ve plakasına ehil olması zorunluluğu getirileceği bildirilmesi sonrasında Kosova ve Sırbistan beyninde gerginlik yaşanmış, iki taraftan birlikte konuya dair açıklamalar gelmiş ve NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) bile izah yaparak istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahale etmeye hazır olduğunu duyurmuştu. Elan sonraları Kosova hükümeti, cızık kapılarına giden yollara konulan barikatların kaldırılmasının peşi sıra gerginliğe bozukluk olan uygulamayı 1 Eylül’e tehir kararı almıştı.

Share: