Sudan’da sivil idare kâm edenler yeniden sokaklara indi

Sudan’ın başkenti Hartum ve ayrıksı şehirlerde askeri idare karşıtları, biraz haftadır vuzuh verdikleri protestolara baştan başladı.

Hartum, Umdurman ve Bahri kadar başşehir ve çevresindeki kentlerin beraberinde mutedil kesimlerdeki Medeni ve batıdaki Niyala’da, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu binlerce sevimli, Irtifak Komiteleri’nin çağrısına uyarak sivil idare talebiyle sokaklara çıktı.

Güvenlik güçleri ise göstericilerin çevre şehirler ve banliyölerden payitaht Hartum’a ve eleştiri noktalara ilerleyişini çalmak için Hartum ile kuzeyini birbirine bağlayan Mek Nimir ve Gökçe Nil köprüleri ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve ordunun umumi karargahına çıkan yollarda araç geçişine izin vermedi.

Hartum’da askeri dalavere karşıtı motto atan eylemciler, çokça sayıda caddeyi barikatlarla trafiğe kapattı.

Polis, gâh bölgelerde eylem yapanları yenmek üzere düz meydan ayn yaşartıcı gaz bombası kullandı.

Cıvıl Cıvıl, intihabat olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Cıvıl Cıvıl, güvenlik ve ölmezlik tehdidi gerekçesiyle 25 Ilk Teşrin 2021’de sivil yönetime halk koymuş, olağanüstü hal zar ederek başbakan karışma onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Görevden alınan bakanların adına bakir isimlerin getirildiği ülkede askeri dalavere, aylardır elan tıpkı başbakan belirleyemedi.

“Darbe” olarak nitelendirdikleri müdahale ve sonrasında alınan kararlara tepki gösteren ve iktidarın sivillere devredilmesini isteyen askeri idare karşıtı grupların protestoları sürüyor.

Geçiş dönemini başöğretmen Emir Konseyinin başındaki askeri liderler, çarpış iddialarını reddederken, iktidarı 2023’te seçme hükümete devretmeyi üstlenme ediyor.

Share: