Sudan’da “siyasi çözümün hızlandırılması” isteniyor

Mürekkep Uluslar (BM), Afrika Birliği (AFB) ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “müselles mekanizma” temsilcileri, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah umum-Senet ile politik çözümün hızlandırılmasını görüştü.

3’lü mekanizma sözcüsü Sefirikebir Muhammed Belış, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, toplantıda Sudan yöntem sahnesindeki gelişmeler ve mevcut siyasi krizden huruç yollarının ele alındığını belirtti.

Belış, olanaklı olan bildirme degaje uzlaşıyla Sudanlıların kendilerinin tasarlayacağı tıpkısı politik çözümün hızlandırılmasını istek ettiklerini söyledi.

Sudan’ın aynı açılıma ihtiyacı olduğunu dile getiren Belış, “Arzulanan demokratik dönüşümü sağlamak ve yeni Sudan’ı dayamak istiyorsak diyalog kaçınılmaz.” ifadelerini kullandı.

Ordu, intihabat olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Sudan’da 30 almanak Ömer ahali-Beşir rejiminin 11 April 2019’daki askeri engelleme ile yıkılmasının arkası sıra ordu, silahlı hareketler ve sivil gruplar arasında 17 Ağustos 2019 ve 21 Teşrinisani 2021’de yönetim krizini ortadan iletilmek amacıyla Geçici Sivil Yönetim düzenlemelerini içeren siyasal anlaşmalar imzalanmış fakat muhit arasındaki yoğun anlaşmazlıklar zımnında ittifaklar sürekli olmamıştı.

Kargaşa, son yerine asayiş ve beka tehdidi gerekçesiyle 25 Ilk Teşrin 2021’de sivil yönetime ahali koymuş, yabansı nakız zar ederek başvekil karışma onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Ferman Konseyi Başkanı ve Kalaba Komutanı Orgeneral Abdulfettah umum-Burhan, 4 Temmuz’da, sivil güçlerin sivil tıpkısı hükümet üstünde anlaşmaya varabilmesi için askerin, Mürekkep Milel, Afrika Birliği ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “müselles mekanizma” himayesinde hesaplı siyasal müzakerelerden çekildiğini duyurmuştu.

Senet, sivil intikal hükümeti kurulmasının peşi sıra Irade Konseyinin feshedileceğini ve güvenlik ve savunmadan sorumlu olacak Yüksek Savunma Konseyi kurulacağını bildirmişti.

Askeri liderler, iktidarı 2023’te seçimle gelecek hükümete devretmeyi taahhüt ediyor.

Share: