Suları çekilince Harşit Çayı çöplüğe döndü

Suları çekilince Harşit Çayı çöplüğe döndü

Çay kurudu, geriye çay tabanındaki çöpler kaldı

Harşit Çayı “Harşit Çöplüğü” oldu

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin şehir merkezinden cari Harşit Çayı’nda suların çekilmesiyle ortaya sâdır çöpler tepkilere illet oldu. Vatandaşlar çöplüğe dönen Harşit Çayı’na yararsız atan şahısların cezalandırılmasını istedi.

Gümüşhane şehir merkezini derin tıpkısı vadiye ayıran ve Türkiye’nin yer çabuk akan çaylarından birisi olan Harşit Çayında hamam yaz günleriyle gelişigüzel akarsu seviyesinin yeryüzü düşük oranlara inmesiyle şuursuz şahıslar yoluyla gelişigüzel atık atıklar ortaya çıktı.

Adeta çöplüğe dönen Harşit Çayının tabanında ve çevresinde su şişeleri, ayakkabılar, karton kutular, gübür poşetleri, akarsu bidonları ve daha bir nice atılmış tuhaf görüntülere ve kokulara sebep olurken, bu atıklar çay içerisindeki faal yaşamını birlikte hırçın etkiliyor. Güzeşte günlerde şişko balık ölümlerinin dahi yaşandığı Harşit Çayı’nda kirlilik görenlerin içini acıtırken, vatandaşlar hele kentte salı haset kurulan aksata alanından aheste şekilde gübür atıldığını tez ederek sorumluların cezalandırılmasını istiyor.

“Vatandaşların apartmandan gübür poşetlerini dereye attıklarını gördüm”

Vatandaşların bilinçsizliği zımnında Harşit Çayı’nın çöplüğe döndüğünü ve sorumluların cezalandırılması gerektiğini belirten Hamdi Dogma, “Vatandaşımızın bilinçsizliği deremize, suyumuza sahip çıkmıyorlar. Eline gelen cümle gübür atıyor, Şehremaneti herkesin başına benzeri eş koyamaz. Vatandaşın elan duyarlı olması lazım, atanın de uyarılması geçişsiz. Bu Harşit Çayı münasebet hakeza bakımsız olsun, daha bozulmamış olsun. İnsanlar serin serin otursunlar baksınlar amma vatandaşımız maatteessüf çokça duyarsız. Elinde ne varsa atmış ayakkabı atmış, bidon atmış. Örneğin akşam ezanı dayanılmaz aynı emare vardı, aracımın kapısı açıktı amiyane haddinden fazla biberli tıpkı kokuydu. Vatandaşın ego apartmanlardan çöp poşetlerini dereye attığını gördüm. Ben görsem uyarırım, ikinci kere bile görürsem ona öyle aynı ceza veririm ki buranın yanından geçerken yararsız atamaz. Ego utanıyorum şurası gördükçe” dedi.

“Ilkin balık vardı şu anda balık filan kalmamış”

İstanbul’dan tatil amacıyla geldiğini ve karşılaştığı görünüş nedeniyle haddinden fazla üzüldüğünü ifade fail Ulu Enerjik ise “Normalde İstanbul’dahi yaşıyorum, yazları memlekete geliyorum. Dere ıslahı mamul bir zamanlar amma sililik bulunmayan. Yazları su çekildiği ant çöpler meydana çıkıyor. Vatandaşların bilgisizliği, yolun kenarında çöpler var gelenler çöplerini dereye savuruyor. Bu vatandaşların hassas olması lazım. Şu anda içimiz acıyor esbak haliyle şimdiki değişik. Önceleri balık vardı şu anda balık filan kalmamış. Gerçekte görüldüğü ant tıpkısı ukubet uygulanması geçişsiz. Halkın bilinçlendirilmesi geçişsiz yada ufak tabelalarla vatandaşların uyarılması lazım” diye konuştu.Share: