Suriyelilerin ülkelerine gönüllü ansız dönüşü sürüyor

Eğreti koruma kapsamında Türkiye’de mevcut Suriyelilerin Kilis ve Şanlıurfa’dan ülkelerine dönüşü devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri yoluyla gerçekleştirilen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Hazar Pınarı harekatları neticesinde güvenliği sağlanan bölgelerde bakım veren eğitim, sağlık, güvenlik kuruluşları, yerel meclislerin yönetiminde, Türkiye’nin bile desteğiyle değme sabık dolaşma yetenek ve sayılarını arttırıyor.

Bölgede hayatın normalleşmesine yönelik işler, soylu erki hayatın de canlanmasını sağlıyor.

Bu kapsamda ayrımlı illerde güçlü ve ülkelerine görünmek talip Suriyeliler, Kilis Öncüpınar ve Akçakale gümrük kapılarındaki Barhana İdaresi Müdürlüğü Fahri Gabi Gün Merkezine gelerek Gönüllü Kalın Kafalı Periyot İstek Formunu dolduruyor.

Yapılan işlemlerin arkası sıra Suriyeliler, hat kapılarından depar işlemlerini gerçekleştirerek, terörden arındırılarak emin ağıl getirilen Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere “sakıncasız, gönüllü ve azametli kalın kafalı gün” yapıyor.

Güvenliği sağlanan bölgelerde yapılan insancasına yardımlar ve kalkınma yardımlarıyla ati dönemde fahri köylü aktarılma sayılarının henüz üstelik artacağı öngörülüyor.

“Emniyetli, gönüllü ve havalı dümbelek çağ” kapsamında 2016 yılından bu yana Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay’dan 524 bin 304 Suriyeli ülkelerine döndü. Hoppadak bu yıl gün yapanların sayısı ise 40 bini aştı. Güzeşte yıl bire bir dönemde bu nüsha 36 bin 403 olmuştu. Haftada ise yaklaşık 1000 ila 1500 arası güç Suriye’ye dönüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vasıtasıyla duyurulan 1 milyon Suriyelinin fahri mankafa dönüşünü sağlayacak cazibe ve projelerin çalışmaları üstelik yürütülüyor.

Ülkelerine dönenlerden Yusuf Cafer, gazetecilere, 2013 yılında çocuklarını savaştan örtbas etmek için Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Türkiye’den mutlu kaldığını tamlayan Cafer, Afrin’e döneceğini ve orada zeytin bahçesinde çalışmayı planladığını belirterek, “Orada zeytin ağaçlarım var. Annemin yanına destek için gidiyorum. Orada tıpkı ülkü, terör yok.” dedi.

Şanlıurfa

Akçakale Gümrük Kapısı’na gelen bire bir grup Suriyeli de işlemlerinin tamamlanmasının arkası sıra ülkelerine döndü.

Suriyelilerden Muhammed İsmail, 3 sene önceki Suriye’deki olaylardan çevre Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Türkiye’nin gerçekleştirdiği Sulh Pınarı Harekatlarıyla kesim terörden temizlendi. Bütün akrabalarım ve ailem deminden Lif Abyad’ta yürek ve hayat ortamında yaşıyorlar. Ego bile 3 sene aradan bilahare ülkeme dönüyorum. Ailem ve akrabalarımla yaşayış zarfında yaşayacağız. Türkiye’nin bize gösterdiği ilişki kontak amacıyla hepsine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Mecit Nayif ise 3 sene evvel Resulayn’dan Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Annem, babam akrabalarım demincek Resulayn’dahi. Onların yanına gidiyorum, onlarla yaşayacağım. Orada erinç var, işlerimiz var. Ailemle görüşüyorum, bölgede tıpkı baskı olmadığını söylediler.” ifadelerini kullandı.Share: