Syedra Antika Kenti’ndeki 2 bin yıllık akarsu sarnıçları turizme kazandırılacak

Antalya’nın Alanya ilçesindeki Syedra Antik Kenti’nde mevcut 2 bin yıllık devasa su sarnıçları, hafriyat ve onarım çalışmaları sonrasında yolculuk güzergahına karışma edilecek.

Tarihi, milattan geçmiş 9. yüzyıla kadar giden Taraça Mahallesi’ndeki antik kentte 2019’bile başlayan hafriyat çalışmalarında Helenistik, Roma, Bizans ve Küçük Asya Selçuki eserleri ahit yüzüne çıkartılıyor.

Hars ve Turizm Bakanlığı, Ekin Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izni ve desteğiyle geniş aynı alanda mücahede yapılan antika kentte ziyaretçiler, ahşap yol yolları ve çığır yollardan geçerek tarihi bir yolculuğa çıkıyor.

Sütunlu caddesi, vaftiz mağarası, hamamı, meclis binası ve akıbet namına keşfedilen, Herakles’in (Herkül) 12 görevinin betimlendiği yaklaşık 164 metrekare aya mozaiğiyle dikkati çekici Syedra, bozulmamış akarsu üzere oluşturulmuş altyapı sistemleri, havuzları ve sarnıçlarıyla bile öne çıkıyor.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yazın Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi ve Syedra Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Ertuğ Ergürer, AA muhabirine, 3 yıldır süren kazılarda, arkeolojik anlamda haddinden fazla koca verilere ulaştıklarını ve çok özel eserleri ortaya çıkardıklarını söyledi.

Antika kentteki çalışmalarda çokça sayıda sarnıçla karşılaştıklarını tamlayan Ergürer, “Sarnıçlar içmece suyunun yanında tarım alanlarının sulanması amacıyla de huruç. Günümüze kadar mevrut seçkin biri kestirmece 13,5 metre uzunluğundaki 3 sarnıç, devasa yapılarıyla ön plana çıkıyor. Bu sarnıçlar, o zamanlar düzenlenen sistemle 2 bin yıldır cari vadi altı sularıyla besleniyor. Sarnıçların ara sıra yağmur suyuyla de beslendiğini biliyoruz.” dedi.

“Sözde günümüzde işlenmiş kabil”

Hafriyat Başkanı Ergürer, ant içerisinde sarnıçların su terviç özelliğini kaybettiğini, yağışların çokça gür olduğu dönemlerde sarnıçlardan birinin dolduğunu rapor etti.

Tonozları yıkılmasına rağmen kullanılabilir durumdaki sarnıçlarla ilişkin mesai yapacaklarını anlatan Ergürer, “Önümüzdeki dönemlerde sarnıçların çevresinde katışıksızlık, çöz kısmında de onarıma müteveccih çalışmalara başlayacağız. Suyun aktığı bölgede da tam aranjman yapılırsa henüz aşkın su birikecek.” diyerek konuştu.

Ergürer, kazı ve onarım çalışmalarının peşi sıra sarnıçların bulunduğu bölgeyi da yolculuk güzergahına karışma ederek ziyarete açacaklarını bildirdi.

Sarnıçların mucize özelliklerinin bulunduğunu dile getiren Ergürer, şunları kaydetti:

“2 bin yıllık devasa sarnıçlar, güya günümüzde yapılmış gibi. İç kısmındaki malzemeler gündeş tıpkı sıva üzere görünüyor amma aslında antika gün sıvası. Özge sarnıçlardan farklı kendisine su geçirmezliği, ulama malzemelerindeki ufak değişiklerle henüz de artırılmış. Aslında kullandıkları malzemeler dere kumu, kireç kaymağı, mermer ve kiremit tozu. Diğerleriyle aynı fakat pratikte farklılıklar var.”

Ergürer, 2-3 eğik yapı yüksekliğindeki antik yapıların yapı kısımlarının yıkılmış durumda olduğunu belirtti.

Sarnıçların açık bir alanda bindi olmadan inşa edildiğini vurgulayan Ergürer, “Bu yapılar, yemeden içmeden antik dönemin tonoz mimarisiyle düz yazı edilmiş. Aşağılık o devir amacıyla güvenilmez tıpkı mimari karşımıza çıkıyor. Bölgede ve diğer gezdiğimiz antik kentlerde bu kadar büyük sarnıç görmedim. Buradakilere sunma mail olanlar Termessos Antika Kenti’ndekiler. Termessos’taki sarnıçlar ve akarsu sistemleri mimarlık namına Syedra’dakilerden ayrımlı.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: