Tahıl koridoru amacıyla imzalar atıldı! Eksper isimler ciddi anlaşmayı değerlendirdi

Hububat koridoru için imzalar atıldı! Uzman adlar kritik anlaşmayı değerlendirdi

Karadeniz üzerinden acun pazarlarına tahıl ve değişik azık ürünlerinin taşınmasına ilgili ittifak İstanbul’da imzalandı. Canlı yayında uzmanlar tarihi imzayı yorumladı. Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, “Türkiye bu oyunda kazandı. Koordinasyonun Türkiye’birlikte olması kebir bire bir yarar getiriyor. Bu Türkiye’nin benzeri başarısı” dedi. Fenerbahçe Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Kraliçe Baban ise “Tamlık dünyada yankı uyandıran İstanbul’da Türkiye’nin merkezinde bulunduğu, hazar için vesaik imzalanması koca ayrımsız adım atılması çok haddinden fazla kıymetli” diye niteleyerek konuştu. Dr. Eray Güçlüer dahi ” Türkiye’nin ağırlığı bu krizin çözülmesinde çok mehabetli benzeri etken yerine ortaya artık. Artık Türkiye milli gücü ile sadece kendi bölgesinde değil acun çapında etkisini gösterdi” ifadelerini kullandı.

22.07.2022 18:25

A A
Abone ol Google News’üstelik Paylaş FlipBoard’da Paylaş

Fen devam ediyor

Haberin devamı

Bilim bitmeme ediyor

Haberin devamı

İmza töreninde önce kendisine mütekellim BM Genel Sekreteri Antonia Guterres, “Karadeniz’dahi tıpkı imge ışığı var. Benzeri ilaç ışığı var. Bunun gerçekleştirilmesinde emeği olan herkese çokça teşekkür ederim. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ısrarlı ayrımsız yaklaşımı sayesinde oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok teşekkürname ederim. Türkiye’nin burada ciddi tıpkısı rolü var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bile “Dünyada açlık tehlikesinin önüne geçilmesine yardım sağlayacağız. Toptan tıpkı sevgili haline gelen azık enflasyonunun çözümüne apotr oluyoruz. Gemilerin çıkışından intikaline kadar mutabakat tesis edildi. Denetim İstanbul’dahi kurulacak tıpkı merkezde yapılacak” diyerek konuştu.

Tarihi imzanın ardından CNN Türk etkin yayınında uzmanlar büyük değerlendirmelerde bulundu:

PROF. DR. CAŞIN: TÜRKİYE’NİN BİR BAŞARISI

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın:

Türkiye bu oyunda kazandı. AB’birlikte da Kuraklık var. 20-30 milyon tonluk tahılın insanlara ulaşması yüce benzeri madde. Şu anda sahada tıpkısı uğraş var. Enerji savaşı ve azık savaşı var. Türkiye azık savaşında azık barışını yapmıştır. Gıda barışı normal barışı dahi getirir umarım. Koordinasyonun Türkiye’birlikte olması cesim benzeri avantaj getiriyor. Odessa ya de Herson’dan kalkışta Ukrayna’nın dediği kabil mayınlardan geçmesi heybetli. Gemi dönüşlerinde çaktırmadan silahların de önüne geçilecek. Endişelerimiz vardı, imzalamazlar diye niteleyerek. Dünyada hiçbir ahit mükemmel inikat yoktur. Diplomaside asıl olan güvendir. Türkiye’nin ayrı ayrımsız ajandası yok. Ukraynalılarla kapıştırmak istediler. Denk artışının önlenmesi haddinden fazla makro. Açlık tehlikesi bakımından insanlar bunu bekliyorlar. Bu Türkiye’nin ayrımsız başarısı. Koca sükse birileri eliyle kıskanılacak. ABD marifetiyle tıpkısı açıklama gelir. KÖLE’liler ‘Tebrik ediyoruz’ diyorlar. Zelenskiy kimden emir alıyor, ESIR’den. Biden demeden imzalar mı? Birinci ortağımız NATO. Karadeniz’e sahildar Ukrayna, Rusya, Gürcistan var. 2 pasaj Airbus uçağımız var orada. Ruslar koz adına kullanıyor amma bazı kozlar elde patlar. 120 günde bir hazar var. Bu barışın akamete uğramadan, sefine batmadan, bu haddinden fazla balaban risk. Sabote evet mu? Mayın kaldığını düşünelim, bütünü risk. Türkiye fedakarlıklar yaptı.

Haber devam ediyor

Haberin devamı

Olgun bitmeme ediyor

Haberin devamı

DOÇ. DR. BABAN: GÜVENLİ BİR PLAN YAPILDI

Fenerbahçe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ece Baban:

Afrika’dan Ortadoğu’ya açlık tehlikesinin, gıdadaki genişlik güvenliği, gıda enflasyonu için atılacak adımlardan bahsedildi. Tahılın ömrü var. Dünyanın ve Ukrayna’nın yaşayacağı hesaplı zarardan. Sakıncasız bir tasrif yapıldı, vakit oluşturuldu. İstanbul’daki merkezin birlikte eş güdüm mekanizması oluşturacağı, uluslararası devletlerin da desteğinin çokça kebir olduğunu belirtti. Cümle dünyada yankı uyandıran İstanbul’de Türkiye’nin merkezinde bulunduğu, hazar amacıyla vesaik imzalanması heybetli benzeri hamle atılması çokça çok bulunmaz. Daha serbest alanlara diplomatlık çabasının yansıması üzere devam etsin umudunu taşıyoruz. Üç liman, uluslararası bindi, omuz omuza koordinasyon merkezi.

Veri devam ediyor

Haberin devamı

Vukuf bitmeme ediyor

Haberin devamı

EMEKLİ BÜYÜKELÇİ: İNSANİ AÇIDAN HADDINDEN FAZLA ÖNEMLİ

Mütekait Sefirikebir Uluç Özülker:

Toplantılardaki yüz ifadeleri toplantıların önüne geçiyor. Burada ne Rusya’nın, hangi birlikte Ukrayna’nın istekle iştahlı yapmadıkları üstüne imge aldım. İnşallah çıktı iyi olur. Cumhur Reisi Erdoğan, bırakışma ve barışın gelmesi üstüne vurgu yaptı. Ana işin aslı budur. BM dahi bunun aynı parçası ama bizim dahi destek ve yardımlarımızla alay malay bu noktaya gelişim taşındı. Dünyadaki baskılar karşısında tarafların özellikle Rusya’nın düşüncesiz adım atmamış olsa apayrı yönden tenkide uğrayacağı endişelerinin dahi aynı noktada gösteriş oynamış olduğunu düşünüyorum. İnsanı tıpkı sevgili halinde işi mütala ederseniz oraya getirildi. Fiyat ve maddi konuları benzeri kenara bırakarak kıtlık ve adamlık maslahat. 30 milyon tonla dünya kurtulmaz. Bunun yapılması insanı açıdan çokça önemlidir. Beniz ifadeleri mutlu değil, istediklerini elde edememiş bunu tıpkı sükse namına yutmak zorunda görüyorlar. Savaşın gidişatına bunun etkisi imkânsız. Zaman çekişme geçmişe bakarak çok şişman ayrımlılık göstermeye başladı. Rusya’nın karşısında Ukrayna’nın dahi direnebilmesi cins değildir. Burada haddinden fazla balaban nispetsizlik var. Batıdan gelen yardımlarla üstelik alay malay ve bağımlı cansiperane müthiş aynı yurtseverlik gösterisiyle Ukrayna’nın kutlama edilmesi gereken noktada gösterdi. İki şeye özen yutmak gerekiyor. Rusya’nın çokça şişman benzeri kaybı var. 15 bin ölmüş, 75 bin gaileli deniyor. 100 bin kaybı var. Ukrayna’nın birlikte daha birkaç olmakla gelişigüzel 150 bin dirilik haddinden fazla güç şekilde engel görmüş durumda. Bunun üstesinden gelinmesi cins değil. Ukrayna’nın gelgel bahir kuvveti namevcut. Rusya kayıplar karşısında Ukrayna ile başlangıçta olduğu kabil geniş taraflı savaştan vazgeçti. Donbas bölgesini matlup, Mariupol cephesi, Odessa yerleri bura Rusya’dır deyip bu işi bitireceğinin işareti veriliyor. Zelenski’yi topyekun destekleyen Biden toprağı verip kurtulmanın dışında apayrı benzeri husus kalmamıştır sinyali verdi. Ukrayna’nın elinde şişman bire bir korkulu bulunmayan. Bu kavga Donbas düştükten ve Rusların Odessa’ya büyüklüğünde uzanmayı düşünür düşünmez, bu bile evet mu gayrimümkün mı obstrüksiyon ettikleri toprakları putrel ederek bakir tıpkısı Kırım davasını bile gündeme taşımız adına işi ikmal endişeleri var.

Malumat bitmeme ediyor

Haberin devamı

Olgun devam ediyor

Haberin devamı

ERAY GÜÇLÜER: DÜNYA BİR GIDA KRİZİNDEN KURTULDU

A Bilgi yayınında Dolmabahçe’deki zirvenin önemini anlatan Dr. Eray Güçlüer ise şunları söyledi:

“Umumi bağlamda bugün aslında acun ayrımsız besin krizinden kurtuldu. Oldukça hele Ortadoğu ve Afrika’yı etkileyecek olan tıpkısı bölümü ile da Cenup Amerika ve Kafkasya’yı de etkileyecek olan dünyadaki azık krizi Dolmabahçe’üstelik önlenmiş oldu. Türkiye’nin ağırlığı bu krizin çözülmesinde haddinden fazla şanlı tıpkısı faktör yerine ortaya artık. Imdi Türkiye milli gücü ile elden öz bölgesinde değil acun çapında etkisini gösterdi. Türk dış politikasının enerjik olduğunu pekâlâ muvaffakiyetli olduğunu gördük. Türkiye bugünkü doruk ile çıktı küresel sistemin akse önleyicisi bire bir mutluluk olduğunu kanıtladı.”

PROF. DR. ÖZGÜNER: BU KRİZİ FAKAT TÜRKİYE ÇÖZEBİLİRDİ

Koridorla ilgili maharet süreci anlatan Prof. Dr. Gaye Özgüner ise “Bu süreci fakat ve fakat süfli dallı güllü ve hür, hem Ukrayna’nın hem Rusya’nın mutabık kalacağı Türkiye yapabilirdi” dedi.

 

Share: