Taraftar otobüsüne silahla saldıran şüphelinin ifadesi ortaya bundan sonra

Yandaş otobüsüne silahla hücumcu şüphelinin ifadesi ortaya artık

Saldırgan münasebetsiz: “Otobüsün Bilecikspor takımını taşıdığını dahi bilmiyordum. Pişmanım, tıpkısı cahiliyet yaptım”

İSTANBUL – Kağıthane’birlikte oynanan Lehçe Mektep Çocuğu Lig müsabakası sonrası Bilecik 1969 Spor Kulübü taraftarlarını taşıyan otobüse silahla incitici eden şüphelinin ifadesi ortaya daha çok. Şüphelinin savcılıkta verdiği ifadesinde, “Otobüsün Bilecikspor takımını taşıdığını de bilmiyordum. Pişmanım, ayrımsız bilisizlik yaptım” dediği öğrenildi.

Kağıthane Yeşilce Spor Tesisi’nde 10 Teşrinievvel saat 17.00 sıralarında meydana gelen olay öncesinde İstanbul Bayburtspor 1918 Spor Kulübü-Bilecikspor 1969 Spor Kulübü arasında karşılaşma yapılmıştı. Lehçe Dünkü Klasman 11. Ekip 2’nci haftasında Bilecikspor 1969 Spor Kulübü, İstanbul deplasmanında geçmiş yarıyı 3-0 önde kapamış, ikinci yarının 82’nci hemencek nitelik 3-3 olunca Bilecikspor 1969 Spor Kulübü taraftarları arasında maçı seyreden birkaç İstanbul Bayburtspor 1918 taraftarı gol sevinci yaşamıştı. Peşi Sıra yaşanan arbede kavgaya dönüşmüş, bu şahıslar Bilecikspor taraftarları vasıtasıyla hariç atılmıştı. Peşi Sıra alın sekilik ile yaşanan taşlı, su şişeli atışmalar sonrası ortalık çabucak karışmıştı. Polis ekipleri kavgaya karışan grupların dağılmasına yönelik tembihler yapmıştı. Grubun cıvıl cıvıl olması nedeniyle berkitme güç da çağırılmıştı.

Olaylar kısaca 15 an sürerken, maçın 90’ıncı acilen atık gol sonrası 4-3 kazanan İstanbul Bayburtspor 1918 büyük şenlik yaşamış, 3-0’dan 4-3 maçı kaybeden Bilecikspor 1969 Spor Kulübü taraftarları ise geldikleri topluluk otobüsüne binmişlerdi. Yola çıkan otobüsün 50 metre ilerlemeden önü kesilmiş, çıkan olaylarda birkaç yandaş taşla otobüsün dolay ve yan camlarını kırarken, silahlı bir can dahi otobüsü meram alarak beş altı ahali üzücü etmişti.

Saldırgan tutuklandı

Olaya ilişik silahla çığlık eden suratsız tayin edilerek gözaltına makbuz. Nahoş Cümbüş A. (20), emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının arkası sıra Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilerek çıkarıldığı gözcü mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Maçı izlemeye gideceği tam uyuyakaldığını söyledi

Olaya ilişik dalavereli Eğlence A.’nın savcılıkta verdiği ifadesi ortaya daha çok. Şüphelinin ifadesinde, aynı konuda henüz ilk karakolda ve savcılıkta tabir verdiği fakat olaya ilgili bakir görüntülerin ortaya çıkmasıyla baştan gözaltına alındığını söylediği belirtildi. Kaka A.’nın ifadesinde, Bayburtlu olmasından belde Bayburtspor – Bilecikspor maçını izlemeye gideceği ancak uyuyakaldığını, uyandığında stada makul gittiğini fakat maçın bittiğini, Bilecikspor’u taşıyan otobüsün ise stadın yanından hareket etmeye başladığını ve o tam görüngü durumunda bir anarşi yaşandığını dediği aktarıldı.

“Abilerimin üstlerinde kan görünce haksızlığa dayanamayarak otobüsü durdurmak istedim”

Bileciksporlu taraftarların kendisinin üstelik taraftarı olduğu Bayburtspor taraftarlarını dövdüklerini belirten suratsız ifadesinin devamında, “Mahalleden tanıdığım abilerimin üstlerinde kan görünce haksızlığa dayanamayarak otobüsü tefevvuk etmek istedim. Bu tam ki olduğunu bilmediğim ayrımsız şahıs otobüs içerisinden bana akla yatkın kalay etti. Ben de bu söze çokça sinirlendim ve otobüsü boğmak üzere keskin ettim. Amacım çabucak 1 el boşa acı etmekti ancak otobüs durmayarak üzerime doğru gelince korkudan yaslı tetiğin üstünde kaldı ve kararlama 5 evet de 6 posta otobüse akıllıca kötü ettim. Elan sonraları kaldırıma kaçtım ancak otobüsün tekrar üzerime doğru geldiğini görünce aşağıya doğru kaçarak polise gittim ve silahı teslim ederek nadim olduğumu beyan ettim. Elhak olayı biraz üstelik polisler üzere yapmıştım çünkü polisler bile otobüsü durdurmaya çalışmış fakat otobüs durmamıştı” ifadelerini kullandı.

“Tıpkı bilgisizlik yaptım”

Nahoş Düğün A’nın ifadesinde antrparantez, “Otobüs içerisinde kimlerin olduğunu bilmiyorum. Otobüsün Bilecikspor takımını taşıdığını birlikte bilmiyordum. Pişmanım, bir cahiliyet yaptım, haddinden fazla üzgünüm. gelişigüzel şekilde kimseyi cerh ve mala kötülük ödeme kastım yoktur” şeklinde konuştu.

Share: