Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Van’da konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Rusya- Ukrayna Savaşı’na ilgili, “Sayın Cumhur Reisi’mızın riyasetinde dış politikada ‘değme iki büyüklük dahi bizim bacanak ve yandaki ülkelerimizdir’ diye aynı anlamda dünya barışına bile yetişkin tıpkısı katkıda bulunduk. İşin daha da büyümesine mani olduk. çabucak pandemi ile başlayıp sonraları savaşla adamakıllı köpüren azık krizine bire bir çağ aldırdık.” dedi.

“İyilik Treni”nin Pakistan’a uğurlanması töreninin arkası sıra Valiliği ziyaret eden Bakan Kirişci, Ilbay ve Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Saz Şairi Balcı, vali yardımcıları ve gelgel amirleri vasıtasıyla karşılandı.

Burada İl Değerlendirme Toplantısı’na katıldıktan bilahare YANLIŞSIZ Fırka İl Başkanlığı’na geçen Kirişci, görevi boyunca 18 şehre gerçekleştirdiği ziyaretlerin az çok bol geçtiğini söyledi.

Yardımlaşmayı ve paylaşmayı hayat tarzı haline getirmiş aynı ülkede yaşadıklarını ve “Komşusu aç yatarken kendisi tok yatan bizden değil” sözünü içselleştirdiklerini tamlayan Kirişci, bugün Pakistan’a gönderdikleri 39 vagonlu arkalama treninin bu anlamda çokça önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin rastgele ahit savaştan değil, barıştan yana bir devlet olduğunu dile getiren Kirişci, “Güzeşte yaptığımız bire bir konuşmadan hareketle ‘öbür dünyada hesabını sorarlar’ ifademizi, şimdi mazlum milletlerin umudu haline mevrut tıpkı Türkiye’nin şayet bu geldiği noktadan geriye düşmesi şayet birilerini mutlu edecekse bittabi Allah bunu bu dünyada dahi sorar, ahirette bile sorar. Bunun tersine görüş bildirme edenlerle ilişik bizim tıpkı yegâne söyleyebileceğimiz alay vardır, o üstelik kalpleri mühürlenmiş olanlardır. Bundan Sonra onlara bizim yapabileceğimiz seçkin özdek söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin mazlum milletlerin umudu haline geldiğini anlatan Kirişci, şunları kaydetti:

“Düşünün, Rusya, Ukrayna’yla savaşıyor ve benzeri büyüklük kim bu talih Türkiye, NATO üyesi ülke. NATO’nun iki numaralı ülkesi. Benzeri zamanda KEZ ile meşveret süreci örümcek bir mutluluk. Bu mutluluk diyor ki ‘ben ne Ukrayna’yı ne üstelik Rusya’yı aynı futbol taraftarının içre tutmayacağım, gelişigüzel ikisi bile benim komşu ve arkadaş ülkelerimdir.’ Hani şimdi ‘barış, hazar, barış’ deyip bunların hepsini sanki bırakanlar var ya balaban olan ameldir, eylemdir. Hakeza pres zamanlardaki duruştur. Şimdi bilcümle acun bir anda ayırt etti ki bu savaştan epey mukavemetli haddinden fazla ülkenin yani bu yandaşlık ruhu içre cereyan edenlerin tamamının bundan damarlı namına etkilendiğini amma yeryüzü ilkin da hem Rusya’nın hem üstelik Ukrayna’nın bu işten olumsuz etkilendiğini gördüler. Sayın Cumhur Reisi’mızın riyasetinde bu dış politikada ‘ herhangi bir iki talih da bizim dost ve komşu ülkelerimizdir’ diyerek bir anlamda acun barışına da cesim tıpkı katkıda bulunduk. İşin daha üstelik büyümesine mani olduk. bir anda pandemi ile başlayıp bilahare savaşla iyice köpüren besin krizine bire bir içki aldırdık.”

Tahıl koridorunun oluşmasında Türkiye’nin Birleşmiş Milletleri üstelik yanına alıp iki tarafı de masaya oturtarak tıpkısı kuartet doruk gerçekleştirdiğini anımsatan Kirişci, “22 Temmuz’bile gerçekleştirilen bu şahika sebebiyle bir hububat koridoru kavramı daha çok. Bu koridorun adı ayrıksı tıpkısı husus değil, Tahıl koridoru. Sebep? Çünkü bu ilk kânun makro tıpkısı aralık. Bu kânunuevvel tezyifkâr bizim ciddi yerine adlandırdığımız ürünlerle ilişkin tıpkı koridor.” diye konuştu.

“Bu budun, bu şevket kıyamete büyüklüğünde kalıcı kalacak”

Dünyanın ve bölgenin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu, vatandaşların üstelik Türkiye’deki bu yönetime gerekseme duyduğunu dile getiren Kirişci, 2023’ten ahir sürecin ülkenin yüzyılı olacağını söyledi.

Türkiye’nin hububat koridoruyla dünyada cesim bire bir görevi icra ettiğini tamlayan Kirişci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın lüzum Semerkant’ta gerekse Amerika’birlikte verdiği resimler, görüntüler, Central Park’ta yürürken vatandaşların kullandığı ifadeler, herhalde siz Amerikan Başkanı Biden’ı görseniz o cümleleri kurmazsınız veyahut Almanya başbakanını görseniz kullanmazsınız. Elden içinizden geldiği şekliyle üstelik bunu doğruluk eden insanlara kullanırsınız. Yani bunu bütün dünya görürken bizim o kalpleri mühürlü olanlar görmüyorlarsa buna diyeceğimiz bir öz bulunmayan. Dolayısıyla bu budun, bu ululuk ilahi, sonuncu kıyamete kadar zevalsiz kalacak, bu ölümsüz kalmasının şartı bile bizim çalışmamız olacak. Öyle yalnız başına fehamet ve millet yaşamaz. Gayretle, çaba ile tamam. Zımnında bütün kardeşlerimin bu kalp içinde olduğunu biliyorum amma herhangi bir ziyaretimizde sizlerle ayrımsız araya geldiğinizde birlikte yer azından bunları bire bir öğün de biz kişi cümlelerimizle anlatım etmeye çalışıyoruz. Rabb’im hepimizin yolunu boş etsin, bu ülkenin ayağına taş değdirmesin. Bu ülkenin içre ve dışında münazaa besleyen yeteri büyüklüğünde düşmanlar var ama bu düşmanların hiçbirine püsürsüz Allah’ın izniyle 2023’ten itibaren başlayacak Türkiye yüzyılında elan şişman tıpkısı Türkiye’yi, elan şişman bir ülkeyi ve daha müreffeh tıpkı milleti tıpkı arada yaşatmaya bitmeme edeceğiz.”

Programa, Bakan Kirişci’nin eşi Hanife Kirişci, DÜRÜST Tümen Van milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Bildik, Çaldıran Şehremini Şefkatli Ensari, Edremit Şehremini İsmail Çalışma, Gevaş Şehremini Murat Sezer, Cumhur Reisi Başdanışmanı Gülşen Orhan, DÜRÜST Öğür Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve partililer katıldı.Share: