Tayvan Dışişleri Bakanı Wu: Çin, Tayvan işgaline hazırlık yapıyor

Tayvan Dışişleri Bakanı Jaushieh Joseph Wu, düzenlediği matbuat toplantısında, Çin’in Tayvan adası etrafında düzenlediği tatbikatlara müteveccih açıklamalarda bulundu. Wu, Çin’in bu tatbikatlarla Tayvan işgaline hazırlık yaptığını belirtti.

Tayvan’ın bahis konusu tatbikatları şiddetle kınadığını ve bu tatbikatların sorumsuzca olduğunu tamlayan Wu, Çin’in eylemlerinin bir sonucu adına bölgesel sulh ve istikrarın üstelik tehlikeye girdiğini ifade etti. Wu, “Çin, Tayvan’ın işgaline davranmak için askeri manevra yapıyor. Tayvan’üstelik halkın moralini zayıflatmak üzere geniş çaplı askeri tatbikatlar ve füze fırlatmalarının birlikte siber saldırılar, dezenformasyon ve ekonomik zorlamalar yapıyor. Tayvan kesinlikle ayrıksı ülkelerle ilişkilerini temdit ve uluslararası topluluğa iltihak ve katkıda bulunma hakkına sahiptir. Tayvan halkı üstelik demokratik tümce vasıtasıyla ortaklaşa iradesini rapor etme hakkına sahiptir” dedi.

“ÇİN, TAYVAN’I YILLARDIR TEHDİT EDİYOR”

Çin’in Tayvan’ı yıllardır askeri anlamda tehdit ettiğini belirten Wu, “Çin, Tayvan’ı yıllardır askeri namına yıldırma ediyor ve çabalarını artırmaya bitmeme ediyor. Bu tıpkısı temel. Çin, Tayvan Boğazı üzerindeki mülkiyetini bulutsuz car etti. Çin, uluslararası toplumun, Tayvan Boğazı’nın sularında trafik özgürlüğünü sorumluluk altına almaya çalışmaktadır” diyerek konuştu.

Share: