TBMM Umumi Kurulu toplandı

TBMM Umumi Yerleşmiş, Sedir Başkanvekili Azamet Adan başkanlığında toplandı.

HDP Muş Mebus Gülistan Tığ Koçyiğit “HPV Aşısının ulusal telkih takvimine alınması”, DOĞRU Parti Mersin Ağacı Mebus Zeynep Gül Yılmaz “Sazak Ana Konteyner Limanı Projesi”, YANLIŞSIZ Parti Veca Milletvekili Ekrem Çelebi ise “Veca’ya yapılan yatırımlara” ilgilendiren gündem dışı konuştu.

HDP’li Koçyiğit, aşının kansere alın etken olduğunu belirterek, ” Türkiye’de amansız hastalık taramaları tam değil. Hastalıklara karşı sunma bozuk maliyet yasaklayıcı tedbirlerdir. Dünyanın birçok durumunda bu aşılama ücretsiz yapılıyor. HPV Aşısının ulusal aşılama takvimine alınması amacıyla yasa teklifi verdik. Türkiye’de bu aşının millî ilkah takvimine alınması gerekir.” ifadesini kullandı.

DOĞRU Fırka’li Yılmayan ise ekonominin değişmesiyle Mavi Vatan’ın öneminin arttığını, uluslararası ticari rotalarda mefret gelişmeler yaşandığını, bu durumun seçim bölgesi olan Mersin Ağacı’i dahi yakından ilgilendirdiğini vurguladı.

Yılmaz, Mersin Anne Taşımalık Limanı Projesi’nin tıpkı ayraç şehir olan Sazak’e ayrı tıpkı ayar kazandıracağını dile getirdi.

SELIM Fırka Veca Saylav Ekrem Çelebi dahi Veca’ya yapılan yatırımları anlatarak, erişim başta koyulmak üzere seçme alanda bu şehre hizmetler götürdüklerini aktardı. Çelebi, sonuç olarak bölgede 20 titrem altın ve eften püften tonluk gümüş rezervi olan tıpkısı beyaz zehir alanını tayin ettiklerini, bu konuda çalışmaların bitmeme ettiğini belirtti.

Gündem dışı konuşmaların peşi sıra siyasi partilerin kol başkanvekilleri yerinden saraka aldı.

MHP Kol Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, hafta sonu kutlanacak 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nı anımsatarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşlarını rahmetle andı.

HDP Kadro Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Alevi kurum temsilcilerinin, kendilerini mülakat ederek ara sıra taleplerini ilettiklerini ve cemevlerinin ibadethane yerine akseptans edilmemesinden tasalı olduklarını tabir etti.

CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, hükümetin, düzey korumalı yatırım sisteminin maliyetine ilişik sorulara cevap vermediğini, Şekil Bankası’nın Sedir’ten ve milletten hikmet sakladığını öne sürdü.

DÜRÜST Fırka Kadro Başkanvekili Muhammet Tehlikesiz Akbaşoğlu, Cumhuriyet’in 99. sene dönümünün 2 zaman sonraları kutlanacağını hatırlatarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşlarının verdiği mücadeleye değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve DÜRÜST Tümen’nin dahi 20 yıldır milleti ve yabanlık üzere çabalama harcadığını vurgulayan Akbaşoğlu, 21. yüzyılın, Türkiye yüzyılı olacağını söyledi.

Share: