TBMM Umumi Yerleşmiş

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Öğür’nin gündeme ilgili kol önerileri akseptans edilmedi.

Umumi Kurulda İYİ Öğür’nin “Yolsuzlukla uğraş”, HDP’nin “Kürtlere müteveccih nüfus planlaması” ve CHP’nin “Çıraklık ve öğrencilikteki staj sürelerinin tekaütlük yerine dahil edilmesine” ilişik ekip önerileri ayrı ayrı ele alındı.

Partisinin önerisi konusunda mütekellim İYİ Öğür Aksaray Mebus Ayhan Erel, yapılan araştırmalarda Türkiye’de gözle görülür benzeri şekilde “yolsuzluğun arttığını, kalan yolsuzlukların ekonomiyi ve hazineyi şişman zarara uğrattığını” savundu.

DÜRÜST Tümen’nin kurulurken 3Y formülünü kamuoyuna açıkladığını anımsatan Erel, “YANLIŞSIZ Fırka; yoksulluğun, yolsuzluğun, yasakların olmayacağı çok güzelce benzeri talih vadetmişti. Yolsuzluğu ortadan kaldıracağını kanıt fail siyasal emir yaptığı konuşmalarda yoksulların sayısının arttığını bildirme ederek bu yoksullara yaptığı toplumsal müzaheret miktarını artırmakla övünmektedir. Yani tıpkı hükümet ülkesinde mütezayit fakir ve çorak sayısından gelgel duymaktadır, öz saygı duymaktadır.” diyerek konuştu.

DÜRÜST Fırka Karabük Milletvekili Niyazi Sıra ise iz ve hizmetin olduğu yerde yolsuzluktan bahsedilemeyeceğini, yolsuzlukla mücadele üstüne kebir adımlar attıklarını, YANLIŞSIZ Öğür’nin yaptıkları hizmetlerle milletin gönlünde balaban benzeri hoşlanma kazandığını kaydetti.

Partisinin ekip önerisi üzerine konuşan HDP Şırnak Mebus Hüseyin Kaçmaz, Türkiye’nin genişlik oylumlu sorunlarından olan “Kürt meselesinin, Kürt nüfusu üzerinden tekrar gündeme geldiğini” söyledi. Kaçmaz, Cumhuriyet Altını dönemi boyunca bir nice kat Kürtlerle ilgilendiren raporlar hazırlandığını ve “Kürt şahsiyet artışının benzeri coşkunluk kendisine görüldüğünü” gelecek sürdü.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuk sayısı üzerinden yaptığı açıklamaların Kürtlerde endişeye hastalık olduğunu öne sürdü.

İki devir sonra Cumhuriyetin 99. yılının kutlanacağını hatırlatan Uzun Asuman, “Türkiye Cumhuriyeti tamlık yurttaşların beraberliği üstüne kurulmuştur. Cumhuriyet Altını çevirgeç, budunsal ana temeller üstüne değil açık oturum dimağ ve ülküsel birliktelik konusunda kurulmuştur. Cumhuriyet yekpare budunsal ve inançlara eşittir. ” ifadelerini kullandı.

AK Fırka Mardin Saylav Şeyhmus Dinçel, Cumhur Reisi Erdoğan’ın katiyen tıpkı budunsal kökeni murat almadığını, kastedilen şeyin PKK terör örgütü olduğunu belirtti.

Dinçel, “Tasa okumanın ve konuyu ayrımlı yerlere çekilmesinin kimseye faydası yoktur.” dedi.

Partisinin ekip önerisi üzerine konuşan CHP İstanbul Saylav Sibel Özdemir ise yamaklık ve öğrencilikteki staj sürelerinin emeklilik namına karışma edilmediğini, bunun vatandaşların mağduriyetini birlikte getirdiğini söyledi.

Konuyla ilgili kanun teklifi verdiğini dile getiren Özdemir, vatandaşların mağduriyetinin ortadan kalkması amacıyla destek istedi.

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Tümen’nin gündeme ilişkin takım önerileri akseptans edilmedi.

Gelir Vergisi Kanunu ile Gâh Kanun ve Kanun Mesabesinde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

Share: