TCMB’nin resmi rezerv varlıkları ağustosta 111,2 bilyon dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Kalıp Bankası’nın (TCMB) resmi rezerv varlıkları, ağustosta tıpkısı esbak aya bakarak yüzdelik 9,8 artarak 111,2 milyar dolara yükseldi.

TCMB tarafından, Ağustos 2022 dönemine ilgili “Arsıulusal Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” verileri yayımlandı.

Buna göre, resmi ihtiraz varlıkları ağustosta bire bir önceki aya kıyasla yüzdelik 9,8 artarak 111,2 bilyon dolara yükseldi. Benzeri dönemde döviz varlıkları yüzdelik 18,7 artışla 63,7 bilyon dolara, zer cinsinden ihtiraz varlıkları da yüzde 0,1 yükselişle 40,2 milyar dolara çıktı.

Vadesine 1 yıl veya daha birkaç kalmış Merkezi Idare ve Suret Bankasının başlangıçta lokalize döviz çıkışları (döviz kredileri, söylenegelmiş kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) ağustosta tıpkısı eski taban bakarak yüzde 7,2 artarak 31 bilyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın 25,2 milyar doları resülmal, 5,8 milyar doları faizden oluştu.

Ayrımsız dönemde, Tarz Bankasının mikro içi ve elverişsiz dışı yerleşik bankalarla yaptığı finansal müştak işlemlerinden kaynaklanan açık döviz ve zer yükümlülükleri tahminî 64,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, bu tutarın 30,2 milyar doları ayrımsız ay vadeli kendisine kayıtlara geçti.

Şarta tutkun döviz çıkışları, 1 sene zarfında ödenecek Kaynak garantili aut düyun ile başka yükümlülüklerden (döviz ve zer cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. söz konusu yükümlülükler ağustosta aynı geçmiş aya bakarak yüzde 0,6 azalarak 54,7 bilyon dolara indi.?????????????

Share: