TED Cumhuriyet Altını Kızları Arsıulusal Tenis Turnuvası’nın basın toplantısı yapıldı

TED ( Tenis, Kılıç Oyunu, Alpinizm) Spor Kulübü eliyle 22.’si düzenlenen TED Cumhuriyet Kızları Uluslararası Alan Topu Turnuvası’nın basın toplantısı gerçekleşti. Turnuva 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nda oynanacak olan final maçıyla tamamlanacak.

TED Cumhuriyet Altını Kızları Arsıulusal Tenis Turnuvası’nın basın toplantısı, TED Spor Kulübü’nde yapıldı. Toplantıya TED Spor Kulübü Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yığın, Turnuva Direktörü Erhan Ağızcıl ve tenisçi Ayşegül Ayvaz katıldı. Mecmu 22 bin Dolar ödüllü turnuva, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda oynanacak olan final karşılaşmasıyla son bulacak. Turnuva Direktörü Erhan Ağızcıl, turnuvanın 22. nöbet düzenlendiğini belirterek bunun gururunu yaşadıklarını söyledi.

Mehmet Yığın: “Federasyondan bindi alamadık”

Bu turnuvanın 22 senedir yapıldığını anlatım ederek sözlerine başlayan TED Spor Kulübü Umumi Heyet Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yığın, “Devamlılığı olan tıpkısı turnuva. 22 senedir yapılıyor. Cumhuriyet Altını Bayramı haftasında bu turnuvayı yapıyoruz ve finalin dahi alay gününe balya gelmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramımızı bile coşkuyla kutlayacağız. İnşallah sporcularımız bitiş oynar. Biz TED namına bu yıl turnuvalarda üzerimize sakıt herhangi bir şeyi yaptık ancak bunları yaparken federasyondan bindi alamadık. Henüz geçmiş Pemra, Çağla ve İpek bu turnuvada bitiş oynadı. Ihtimal haddinden fazla yüksek ödüllü tıpkı turnuva değil ama mevsimler kendisine sporculara çıkış belgesi yapma imkanı veren tıpkısı turnuva. Önümüzdeki sene Cumhuriyet Altını’in 100. yılında yapacağımız turnuva için dahi önümüzdeki aydan itibaren çalışmalara başlayacağız” diyerek konuştu.

“Bu sıkıntının sebebi nedir bilmiyorum”

Türkiye Alan Topu Federasyonu’yla aradaki problemler hakkındaki istifham üstüne konuşmasını sürdüren Tınaz, “Kendileri burada olmadığı amacıyla temas etmek istemiyorum. Ego hangi olduğunu bilmiyorum ama aklıma gelen 2 konu var. Şırnak’ta yapılan tıpkı turnuvaya TED’den oyuncu katılmadı. TED’in 2 tür oyuncusu var. Birisine tığ bakıyoruz, o bizim söylediklerimize uyuyor. Diğerine ise ailesi bakıyor. Ayrımsız kız çocuğunu ailesi Şırnak’a turnuvaya göndermiyorsa ben buna bire bir öz diyemem. Seçme öncesinde arkadaşları birlikte yokken ben ve oğlum Cem kendisinin yanındaydı. Bunlara mana veremiyorum. Biz tenise hizmet etmeye bitmeme ediyoruz. Türkiye Tenis Federasyonu elbette istiyorsa anca yapabilir. Keskin ve bunaltıcı tıpkı boyut. Kızlar turnuvası finaline gitmedim ego. Benim mizacım bu. Zat kulübüm dışında bir yerde alan topu oynamam ve gitmem. Koza’dahi Federer’i de izlemeye gitmedim. Ihtimal kıskançlıktan gitmiyorum amma federasyonun da bütün turnuvalarını zat sahasında yapacak diye tıpkı madde yok. O devir Türkiye Futbol Federasyonu de bütün maçları Riva’üstelik oynasın, sair statları kullanmasın. Kendilerine başarılar diliyorum. Gaziantep’te bilcümle oran erkanıyla aynı turnuva yaptılar. Bu turnuvayla aradaki farkı bilemiyorum. Tığ öz yolumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Tığ kulübüz. Türkiye’bile eskimemiş tıpkı trend bundan sonra ve mızıka şampiyonalarına döndü temas özdek” açıklamasını yaptı.

“Türkiye’ye pozisyon antrenörü getirmeleri gerekiyor”

Federasyonun bir vakitler temas turnuva yapana yüzdelik 20 bindi verdiğini üstelik belirten Mehmet Yığın “Federasyon eskiden herhangi bir turnuva yapana yüzdelik 20 bindi veriyordu. Bu bindi verdiği insanlar büyüdü. Bu hareket kişisel desteğe döndü. Ben güneyde tıpkısı otelle anlaşıp yapılanma yapıyorum ve federasyondan birlikte bindi alıyorum. Sonrasında kar elde ediyorum. Sonrasında bir çatışma ortaya daha çok ve turnuvalara destek kesildi. Başkan gelmediği için de sinirliyim biraz. Güzeşte sene bize otel sponsoru buldu. Otel bize 20 bin dolar verdi amma benzeri Challeger turnuvasının bize maliyeti 115 bin Dolar. Bunun 20 bin dolarını veriyordu. Sıkıntı sene destek vermediler. Ama olayın kopuşu, güneydeki turnuvaların sayısının artıp, oradaki kişilerle federasyonun arasının bozulması oldu. Sporcular geçmiş 300’e, 200’e girebiliyorlar amma sonrasında nitelik değişiyor. Buraya mevrut antrenörler, sporcuları yakından izleyip eksiklerini görüyor. Sporcular de sonrasında karşılaşma kaybetmeye başlıyor. Bence Türkiye Alan Topu Federasyonu’na sakıt genişlik kebir görev, önce 100’dahi olan benzeri çalıştırıcı tutarga sporcuları çalıştırması. Bu antrenörlerin maaşları çok faziletli. Bunlardan birisini buraya angaje etmek geçişsiz. Sporcuları haddinden fazla bitli idmanlarla ileriye taşımaları geçişsiz” şeklinde konuştu.

Turnuvada uğraş fail sporcu Ayşegül Koca da,”Cumhuriyet Altını Bayramı’nda hakeza bir turnuva düzenlenmesi çokça şanlı. Ego bile burada güzeşte yıl haddinden fazla ongun oyuncularla oynadım. Bu sene bana hakeza tıpkısı nasip veren kulübüme teşekkürname ederim” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısı ışık çekimiyle sonuç buldu. – İSTANBUL

Share: