TED Koleji marifetiyle düzenlenecek konserin geliri kız öğrencilere burs olacak

Edirne’bile düzenlenecek konserin geliri, gerekseme sahibi kız öğrencilerin eğitimine burs adına bağışlanacak.

TED Edirne Kolejinden yapılan açıklamaya göre bilet gelirleri burs adına aktarılan hars danışma etkinliklerine Türk halk müziği yorumcusu Ender Balkır konseri ile devam edilecek.

Balkır’ın konseri, okulun çok amaçlı salonunda 31 Teşrinievvel Pazartesi günü gerçekleşecek.

Açıklamada görüşlerine meydan verilen TED Edirne Kurucusu Nefha İba, 3 yıl önceki kurulan okulun kente cebin sorumluluklarını adına getirmeye çalıştığını, hars ve danışma anlamındaki bu katkıyı bursla üstelik taçlandırdıklarını söyledi.

Bir anlamda Türk Terbiye Derneğinin önceki tüzüğünde, “Cemiyet, siyasi tek maksat gütmeyip, sadece şehir gençliğinin tahsil ve terbiyesine müzaheret ile iştigal eyler” adına anlatım edilen ana amacı da adına getirdiklerine belen fail İba, “Anadolu’nun ve Türkiye’nin mütenevvi yerlerinde okuyan kız çocuklarının eğitimine katkıda düşmek üzere üçüncüsü olan ayrımsız dinleti düzenliyoruz. Konserden elde edilecek gelirlerle bu ülkedeki kız çocuklarının yetişek hayatına katkıda düşmek ve bire bir zamanda şehirde benzeri kültürel etkileşim yapmak üzere çalışmalarımız devam ediyor. Son Teşrin ve mesafe aylarında dahi konserlerimiz var. Bu konserlerden elde edilen gelirlerin hep da kız çocuklarının eğitim bilimi hayatına katkıda yatmak için bağışlanacak.” diye konuştu.

İba, sportif ve kültürel anlamda zorlu çok içtimai sıkıntı projesine imza attıklarını tabir ederek, misyonlarına makul çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.

Burs için koşulan maraton, Anadolu’daki türlü okullara yardım amaçlı düzenledikleri “İyilik treni” kadar mukavemetli haddinden fazla arkalama organizasyonuna imza attıklarını tamlayan İba, Iğdır’ın Açıklık ilçesinde 20 yıldır eğitimin yapılmadığı aynı okulu üstelik onararak hizmete sunduklarını aktardı.

Kazım Karabekir Fehamet Tezyit Çiftliği İlköğretim Okulu’nun baştan öğrenci sesleri ile şenlendiğini ifade fail İba, şöyle bitmeme etti:

“Üç aydır bu okulun açılması ile ait çalışmalarımız oldu. Milli Eğitim Bakanlığımız üstelik bu anlamda bize okulun açılması ile ilgili destek verdi. Tığ da özlük imkanlarımızla okulu yeniden aşağıya kullanılabilir, arı sili tıpkısı ağıl getirdik. Okulumuz eğitim bilimi tedris hayatına başladı. Okulu ziyaret edeceğiz. Okulun içindeki kitaplar, kitabevi kadar gerekli malzemelerle ilişik ayrımsız emek yazmak için orada olacağız.

Bu mutluluğu inşallah oradaki öğrencilerimiz, öğretmenlerimizle paylaşmış olacağız. zaman zaman eksiklerini gördüğümüz ve görüştüğümüz apayrı okullara ve yetişek kurumlarına birlikte seve seve arkalama etmeyi, kendimize öge edindik. Bu anlamda üstelik elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Share: