Tekemmül enstitülerinin markası “Bohça” mağazasının ikinci şubesi Galataport’ta açıldı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Avlu Boyu Öğrenme Umumi Müdürlüğü bünyesindeki tekemmül enstitülerinin kuma markası “Bohça” mağazasının Galataport’taki ikinci şubesinin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta, Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer ve eşi Fatma Nebahat Özer, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un eşi Eymen Muş, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ulvi Baht ve İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya’nın eşi Hatice Ziyalı Yerlikaya ile Istem Hanif, Sevgili Ağız, Zehra Işık ve Suzan Toplusoy üzere moda ve dizayn dünyasından adlı adlar yer aldı.

Emine Erdoğan, davetlilerle kurdele keserek Galataport Paket Postanesi bölümünde saha düz Bohça mağazasının ikinci şubesinin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan, bu tam “Galataport Bohça mağazamız İstanbul’umuza, Türkiye’mize ömre bedel olsun. Tanrı sayılarımızı arttırsın inşallah.” ifadelerini kullandı.

Açılışı yapılan Beyoğlu Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde hayata geçirilen Bohça mağazasını gezen Erdoğan, el dokuması ipek ile pamuk karışımı kumaşlarla hazırlanan ve geleneksel el sanatlarıyla bezenen kıyafetleri inceledi.

“İnşallah burayı ayrımsız marka haline getiririz”

Emine Erdoğan, mağazadaki Maraş işi, Türk işi, Antep işi, blonya iğnesi, dantel angles, adisyon işi, lif kırma, tel taklip, gümüş çeviri gibi geleneksel umum sanatları teknikleriyle hazırlanan çeyizlik ve aile dekorasyon ürünlerinin yapım teknikleriyle ilgilendiren idareci öğreticilerden bilgi aldı.

Erdoğan, Mardin telkari, Trabzon kazaziye, kıl testere ve iğne oyası teknikleriyle hazırlanan takıları ve tel melez tekniğiyle tasarlanan ürünleri de özenle inceledi.

Emine Erdoğan, ünlü tasarımcıların üstelik düzlük aldığı davetlilerle ürünleri incelediği tam, Bohça mağazasının uluslararası tıpkısı işaret haline getirilmesi temennisinde bulunarak, bu konuda tasarımcılardan bindi istedi.

Mağaza gezisinin peşi sıra Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer ve eşi Fatma Nebahat Özer, Beyoğlu Refia Övünme Olgunlaşma Enstitüsünün koleksiyonunda vadi alan Osmanlı dönemi sim tel melez işlemeli örtüyü Emine Erdoğan’a sunma etti.

Erdoğan, açılışa katılan davetliler ve Bohça markasının kıyafetlerini üzerinde haiz öğrencilerle hatırat fotoğrafı çektirdi.

Emine Erdoğan’a tekemmül enstitülerini temsilen yan iğnesi bergüzar edildi

Açılışta, Beylerbeyi Sabancı Tekemmül Enstitüsü Gastronomi Bölümü öğretmenleri ve ateş parçası öğreticilerinin hazırladığı yiyecekler davetlilere izaz edildi. Emine Erdoğan birlikte uz öğreticilerden hazırladıkları yiyeceklere ait hikmet aldı, bölümün öğrencileriyle fotoğraf çektirdi.

“Türk iğnesinin mucizesi” kendisine hafızalarda vadi edinen tekemmül enstitülerini temsilen çapraz konusunda iğne ve ipliğin meydan aldığı gümüş yaka iğnesi Emine Erdoğan’a hediye edildi. Erdoğan da davetlilerle ikramların tadına baktı.

Emine Erdoğan, Sabancı Tekemmül Enstitüsü yoluyla Osmanlı’da memurların ilk kez çikolata tüketerek kutularını taşıt altına aldıkları devir olan 1780’den esinlenilerek marka haline getirilmesi hedeflenen “Çukulat 1780” adlı çikolata üzerine yetkililerden hikmet aldı.

Çikolatanın paketlenmesi için enstitünün projelerinde kullandığı atılmış kumaşlardan hazırlanan el yapımı hususi çanta formundaki kombinezon da tasarımcılardan parçalanmamış denli aldı.

Share: