Terme Belediyesinin hayata geçirildiği mantar istihsal tesisi tamamlandı

Terme Belediyesinin, “Alternatif Tarım ile İstihdama Ulama Projesi” kapsamında hayata geçirilen mantar hastalığı istihsal tesisi tamamlandı.

Terme Belediyesinin Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Içtimai Gelişmeyi Tutma Programı (SOGEP) ve Mutedil Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) hareket birliğinde yürüttüğü proje kapsamında kadınların gelişim sahibi olması hedefleniyor.

Belediye Başkanı Mürtefi Kılıç, proje kapsamında avrat girişimcilere hisse senedi imkanı sağlayacak istiridye mantarı üretim tesisinde eğitimlerini sürdüren kursiyerleri ülfet etti.

Daha önce mütenavip tarıma bindi amacıyla Karadeniz Bölgesi’nin önce ve yegâne istiridye mantarı kompost tesisinin tamamlandığını tamlayan Tığ, “Proje kapsamında yalan istihsal çadırları bitirildi. Açtığımız nazari kursları mütemmim kursiyerlerimiz, üretim çadırlarında istiridye mantarı üretimi üzerine kılgı eğitim bilimi almaya başladı. Sanayi Bakanlığına yapılan 320 proje arasından seçilerek bindi kayran projemiz ile avrat istihdamına ve alternatif tarıma katkı sunmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kılıç, eğitimlerin tamamlanmasının arkası sıra tesisin açılışını yaparak, üreticilere çadırlarını teslim edeceklerini kaydetti.

Share: