Terörden arındırılan Tendürek’te dağcılar zirvede Türk bayrağı açtı

Van’dahi asayiş güçlerinin gerçekleştirdiği muvaffakiyetli operasyonlarla terörden arındırılan Tendürek’e dağcılar istekli tırmanış gerçekleştirdi.

Balkı’nın Doğubayazıt ile Van’ın Çaldıran ilçeleri ortada bulunan Iri Tendürek (3 bin 533 metre) ile Alelade Tendürek (3 bin 291 metre) dağları, akıbet zamanlarda ölçülü operasyonlarla teröristlerden temizlendi.

Terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüren güvenlik güçleri, başlangıçta birçok şehidin verildiği bölgeyi terörden arındırarak tehlikesiz ağıl getirdi.

Güvenli ağıl getirilen dağda şahika heyecanı

Akşehir Aktif Dağcılık Terbiye Merkezi (AKADEMİK) Başkanı Meze Çini, AA muhabirine, metin coğrafyası ve volkanik yapılarıyla bildik dağda zirve yolculuğunu anlattı.

Tendürek tırmanışı için düzenlilik dolayısıyla mufassal yıllar müsaade beklediklerini anlatan Fayans, “AKADEMİK kulübümüz ve Türkiye Alpinizm Federasyonu Dert İl Temsilciliği organizesinde 13 dağcıyla askerimizin belirlediği rota doğrultusunda zirveye çıktık. Terörden arındırılmasıyla zirveye gezinti imkanı bulduk. Bölgede birçok martir verdik, gazilerimiz vardı. Şehitlerimize dua ettik. Gözyaşlarımızı tutamadık. İniş öncesi dahi İstiklal Marşımızı söyledik, Türk bayrağı açtık. Duygularımın tarifi namevcut.” diyerek konuştu.

Şahika yolculuğu 3 saat sürdü

Türkiye Alpinizm Federasyonu Antrenörü olan Çini, grupta martir köy korucusunun oğlunun de yer aldığını belirterek şöyle konuştu:

“Şahika yolculuğu 3 saat sürdü. Artık huzurun bilgili olduğu bölgede dağcılık faaliyetlerinin yapılacak olması hava ve mutluluk kaynağımız. Alp düzenlilik güçlerimizin alın teri ve kanlarıyla terörden temizlediği yerde duygulanmamak elde değil. Haddinden Fazla sayıda zirveye çıktım hiçbirinde bu kadar hüzünlenmedim. Bu zamana büyüklüğünde Tendürek zirvesine resmi ve arzulu tırmanış gerçekleştirilmedi. Bu zamanda bize felek oldu. Allah devletimize arızalanma vermesin. Yiğit leşker, polis ve jandarmamızın ayağına taş değdirmesin.”

Share: