THY pilotları uçuşlara yetişemiyor, 4 saatlik rötarlar başladı

Türk Albeni Yolları’nın İstanbul’dan Sivas seferini yapacak 08.45 uçağı uçucu olmadığı gerekçesiyle 4 saat ertelendi, erteleme yolcuların tepkisine sebep oldu.

İstanbul’dan Sivas seferini yapacak olan Türk Albeni Yolları’na ilgili 08.45 uçağı, tayyareci olmadığı amacıyla vaktinde kalkamadı. Tafsilatlı benzeri süre yolculara her bilgilendirme yapılmadı. Yolcuların yanına geç mevrut bir THY yetkilisi, tayyareci olmadığı için uçuşun gerçekleştirilemeyeceğini, talip yolcuların değişik illere yönlendirileceğini, aksi halde yolcuların 3-4 saat bekleyeceğini bildirdi. Uçağın pilotunun Antalya’dan İstanbul’a ulaşamadığı üzere problemin yaşandığı öğrenildi. Bu izah yolcuların tepkisine illet oldu. Açıklama fail görevliye reaksiyon gösteren yolcular, tükenmek zorunda oldukları cenazeleri, toplantıları ve işleri olduğunu dile getirdi.

Türk Hava Yolları’na aksülamel gösteren yolcular, pilotun gecikmesinden kaynaklı kendisine mağdur edilmeleri ve firma vasıtasıyla çözüm üretilmemesi ve yedekleme olmadan seferlerin bıçak sırtında sürdürülmesini eleştirdiler.

Diğer taraftan, Sivas’ta İstanbul’dan ati uçağı bekleyen 10.45 İstanbul THY yolcularına bu seferin tahrip edildiği duyuruldu. Sivas’tan çalıştıkları ülkelere dönecek onlarca gurbetçi şaşkına döndü, İstanbul aktarmalı arsıulusal seferlerini kaçırdılar. İstanbul ve Sivas havalimanında kestirmece 150 THY yolcusu bu firmanın pilot yetersizliği kaynaklı pervaz iptaline hal üretmesini bekliyorlar.

Bu arada, uçman yetersizliği de Anadolu’ya yapılan seferlerdeki böyle aksamalar sebebiyle dolaşma yüzüne çıkmaya başladı. Nöbet sayısını azaltmayan, fakat pilotlarını müdafaa edemeyen THY, apışık uçucu riski ile karşı karşıya kalıyor. Sivas seferlerinin nakız olması ile gündeme gelen bire bir ağız dalaşı de pilotların uykusuz tempo etmeleri. Bir Nice havacılık platformunda, gayrı resmi izah kendisine gündeme mevrut 4-5 saat uyku ile pilotların pervaz yaptıkları hususu, bu kat iptalleri ve tehirler ile yeniden kamuoyunun gündemine geldi. Gâh yolcular, karayollarında şişman kazalardan bilahare ticari ve hevesli sürücülere müteveccih denetimler arttı. Ancak albeni yollarında uykusuz pilotlar ve güçlükle bakım denetimleri şüphesiz yapılacak diye soruyorlar. – İSTANBUL

Share: