Ticaret Bakanı Muş, Bingöl’de konuştu Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye, 250 milyar dolar ihracat ika hedefini inşallah bu yıl gerçekleştirmiş olacak. Aut ticaretinde 550 milyar dolara hatta daha bile yukarısına yaklaşmış tıpkı ülke. Nereden bakarsanız bu ülkenin 100 milyar dolara yakın bakım ihracatı var.” dedi.

Kentteki temasları kapsamında Bingöl Valiliğini ziyaret eden Vekil Muş, Vali Fehamet Çiftçi ile görüştü.

Muş, henüz sonraları Şehremini Erdal Arıkan’ı dahi makamında görüşme etti.

“Türk ekonomisi büyümesini sürdürüyor”

Ardından DOĞRU Fırka İl Başkanlığı’na güzeşte Muş, burada partililerle benzeri araya geldi. Bakan Muş, buradaki konuşmasında, dünyanın it canlı aynı süreçten geçtiğini söyledi.

Türkiye’nin, etrafında yaşanan gelişmelere, olumsuzluklara, istikrarsızlıklara rağmen büyümesini başarmış aynı mutluluk olduğunu vurgulayan Muş, şunları kaydetti:

“Türkiye, 250 bilyon dolar ihracat yapma hedefini inşallah bu sene gerçekleştirmiş olacak. Dış ticaretinde 550 bilyon dolara üste daha dahi yukarısına yaklaşmış bir mevki. Nereden bakarsanız bu ülkenin 100 bilyon dolara andıran bakım ihracatı var. Tığ bütün servet ihracatından bahsediyoruz ama ayrımsız de 100 bilyon dolar hizmet ihracatı var bu ülkenin. Yani mal ve bakım ihracatı esasta 350 bilyon dolarlara yaklaşmış bire bir büyüklük. Bunlar oylumlu rakamlar. Dış ticarete bunu bile kattığınızda 650 milyar doların üzerine çıkan devasa tıpkısı ekonomisi var Türkiye’nin aslında. ve akıbet dönemde yaşanan bilcümle badirelere rağmen Türk ekonomisi büyümesini sürdürüyor.”

Bakan Muş, Türkiye’nin besin yahut ayrıksı bir ürüne ulaşamama durumunun olmadığını, arz güvenliğini sağlamış bire bir büyüklük olduğunu belirtti.

Muş, şöyle devam etti:

“Ülke evirmek için tecrübeye gerekseme var. Sunu süssüz tıpkı hisse senedi mülakatında bile ‘Ne büyüklüğünde hareket tecrüben var?’ diye niteleyerek sorarlar. 3 almanak 5 almanak bu deneyim dünyalık ile satın alabileceğiniz ayrımsız husus değil. Tecrübe öyle bire bir madde kim verdiğiniz bire bir karar ülkeyi bir yerden eksantrik aynı yere götürür. İşte orada tecrüben yoksa anca kararlar veremezsiniz. 20 yıldır ülkeyi müdür tıpkısı deneyim var. Bizim liderimizde bu tecrübe var. Bire Bir iradenin durabilmesi için yetkiyi mecmu kullanabilecek bir lidere ihtiyaç var. O lider bile Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

Ülkelerin, hükümetlerin diri liderlere ihtiyaç duyduğunu dile getiren Muş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz gidip aynı ülkeyle inikat yapacaktık bir kat niyetlendik hükümet değişti, nazır değişti. Bire Bir henüz niyetlendik ayrımsız daha değişti. Demin yeni hükümet geldi, değişmezse gideceğiz. Bu kadar yoğun hükümet, nazır değişir mi? Orada elbette hile edeceksiniz. ‘Biz bütün bu arada bir araya geldik görünen 6 kişiyiz, görünmeyenle beraber 8 kişiyiz, 9 kişiyiz. Bilcümle bu arada yönetim edeceğiz, bilcümle bu arada yöneteceğiz eş değişmeyen alacağız Cumhur Reisi seçeceğiz, o bize ati soracak biz bile ona bakarak söyleyeceğiz, gidecek, o dahi yönetecek.’ Böyle aynı yönetim şekli mümkün mi? Bunlar yürür mü? Ayrımsız belirsizliğe götürür Türkiye’yi. Zira irade koruması gerekiyor lideri. Türkiye Cumhuriyeti 86 milyon nüfusu olan, 1 trilyon dolarlık ekonomisi, 700 bilyon dolara doğru dış ticaret hacmiyle devasa bire bir mevki. Avrupa ile Asya beyninde bire bir ucu Kuzey Afrika’ya aynı ucu Mutedil Gün Doğusu’ya, aynı ucu Kafkaslar’a, tıpkısı ucu Balkanlar’a ve Gün Doğusu Avrupa’ya müstenit ayrımsız büyüklük. Yönetilmeye eğilimli olunan çarpık çurpuk bir tane aparman kooperatifi değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetmeye arzulu olacaksınız. O ahit orada o iradenin ortaya çıkması lazım. Kimde var o irade? Recep Tayyip Erdoğan’da var.”

“Dünyada dokunaklı dengelerinin değiştiği benzeri dönemde, sarsıntıların olduğu aynı dönemde geminizi kayalara çarptırmadan limanlara çekebilmeniz lazım. Dümenin başındaki yiğit onu yapar. Nihayetinde dümeni o çevirecek. Şayet nereye çevireceğini bilmezse kayalara çarpar ve yolda gidiyorken nerede taş, kaya, aldangıç var bilmezse efe yeniden gemiyi batırır.” diyen Bakan Muş, “Olur onu şüphesiz öğreniyor? Nerede taş, aldangıç var, onu tecrübeyle yapıyor. Yeni yola çıktığı ahit bilmez onu. Amma gidip gelmişse sınama etmişse o ahit endişeye mevzi yok, kazasız belasız bu azametli süreçten, dünyanın geçtiği süreçten Türkiye’yi çıkarır. İşte onun üzere parti namına ayrımsız öğün arz haddinden fazla birbirimizi çokça seveceğiz, birbirimize kenetleneceğiz teşkilatlar adına.” ifadelerini kullandı.

Devasa yatırımların cesurca olacağını kaydeden Nazır Muş, “Ben neticeye bakarım. Bugün Türkiye, dalavere geçilen tiye alınan otomotivi yaptı mı? Yaptı. Bu bire bir emir gerektiriyor. Orada Cumhurbaşkanımızın kayaç kabil iradesi olmasa, olmazdı bu hareket. Cesaret vermezse o, yapamazsınız. Milyarca dolar yatırıma gidiliyor. Onu finansmanın, planlamasına bindi olmazsa bu yatırımları yapamazsınız.” şeklinde konuştu.

İstanbul Havalimanı ile ait değerlendirmede da kâin Nazır Muş, şunları söyledi:

“Ora kömür ocaklarının, taş ocaklarının olduğu çukurluk bire bir yerdir. Oraya 6-7 çıngı henüz pist yapılacak. Üç tanesi yapıldı 4 pare elan yapılacak oraya. Onu verdik karşılığında hava meydanı yapıldı 25 sene sonraları devlete verilecek, 25 sene boyunca 30 bilyon ekü kira ödeyecekler. Tek dünyalık vermedik, 25 yıl bilahare hava meydanı devletin. Deminden o devasa projeyi tahsis etmek egemenlik, cesaret gerekiyor. Bürokrasi o cesareti arkasında görmezse onu yapamaz. Onun amacıyla olmuyordu Türkiye’de, sözde çokça kolaymış bunları düzenlemek.”

Nazır Muş, buradaki programın peşi sıra Bingöl Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı görüşme etti.

Programlarda, Tecim Vekil Yardımcısı Hür Volkan Ağar, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Belediye Reisi Erdal Arıkan, AK Tümen Bingöl Saylav Feyzi Berdibek, DÜRÜST Tümen İl Başkanı Haşim Sağlar, ilçe ve mekân şehremaneti başkanları da meydan aldı.

Share: