TİKA Kuzey Makedonya’da anne itfaiye aracı eğitimi düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Yıldız Makedonya’nın başkenti Üsküp’te asıl itfaiye aracı eğitimi şehadetname tevzi töreni düzenlendi.

TİKA, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Üsküp Büyükşehir Belediyesi hisse senedi birliğinde Ivedili Kapsam ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında 12-16 Eylül’da düzenlenen eğitime 21 itfaiye personeli katıldı.

Beş günce yetişek programı kapsamında yangına engelleme, kontrol istirdat, gidiş geliş kazasına engelleme, ilk yardım ve gelişim güvenliği konularında kuramsal eğitimler verilerek eksper eğitmenlerin gözetiminde tatbikat gerçekleştirildi.

Üsküp’teki İtfaiyeci Terbiye Merkezi’nde düzenlenen törende eğitimi tümleç itfaiye aracı personeline sertifikalar dağıtıldı. Törene Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği, Üsküp Belediyesi ve ülkedeki Türk hava ve kuruluşların temsilcileri iştirak etti.

TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, konuşmasında, TİKA’nın Yıldız Makedonya’bile altyapı, ekin, eğitim ve restorasyon gelmek üzere açık yelpazede operasyon gerçekleştirdiğini belirtti.

Üsküp Belediyesi Genel Sekreteri Zoran Gligorov dahi kendi hayatlarını feda ederek başkalarının hayatını ve malını kurtaran kişilerle tıpkısı arada bulunmaktan onur duyduğunu söyledi.

Gligorov, Üsküp’te kullanılmak üzere itfaiye bağışında bulunan Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkürname etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ofis Başkanı Cevdet İşbitirici da bu etkinliğin, Konya Büyükşehir Belediyesinin TİKA desteğiyle gerçekleştirdiği itfaiye eğitiminin yedincisi olduğunu belirtti.

Üsküp Belediyesi İtfaiye Komutanı Zvonko Tomveski de yeni deneme ve bilgilerin kazanılması noktasında bu kabilinden faaliyetleri kıvançla karşıladıklarını söyledi.Share: