TMMOB ORMAN MÜHENDİSLER ODASI “112 ÇINAR RAPORU”NU AÇIKLADI

TMMOB Orman Mühendisler Odası Umumi Başbuğ Hasan Türkyılmaz, “İstanbul çınarları ile ait İBB yönetimince yönetsel, ustalık ve ilmî verilerden yoksun bire bir eylem gerçekleştirilmiştir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) vasıtasıyla Çırağan Caddesi’nde kesilen 112 çınar üzerine, Orman Mühendisleri Odası Veri Kurulunca hazırlanan anlatım halkoyu ile paylaşıldı. Matbuat açıklamasını TMMOB Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hasan Türkyılmaz yaptı. Türkyılmaz, İBB’nin ağaçların kesilmesi sırasında kendilerine danışmadığını belirtti.

Türkyılmaz, “İBB yönetimi, sonuç iki yıl içerisinde Çırağan Caddesi’nde kesilen 112 skor çınar ağacına müteveccih yapılan açıklamada, ağaçların kansere yakalandığı ve devrilme riskine alın kesildiği belirtilmiştir. Ancak yapılan inceleme ve değerlendirmelerde bu 112 çınar ağacının hangi kadarının çınar kanseri hastalığından hangi kadarının üstelik eksantrik sebeplerden kuruduğu veya hangi kadarının otama edilerek yaşatılabileceği ile ilgilendiren alelhusus laf uzmanları aracılığıyla mamul tam sayıda bilimsel çalışmanın olmadığı ortaya çıkmıştır” dedi.

” IT CANLI ÇOKÇA YANLIŞLIKLARIN YAPILDIĞI VE YAPILMAKTA OLDUĞU GÖRÜLDÜ””Görülüyor ki kuruduğu amacıyla kesildiği tez edilen 112 sayı çınar ağacının kesimi, aceleye getirilmiş, tedavi edilip edilemeyeceği üstünde bilimsel tıpkısı emek ve değerlendirme yapılmamıştır” diyen Hasan Türkyılmaz, “Bu garip çalışmalarda muhakkak konunun uzmanlarından destek alınması gerektiğini dikkatlerinize sunuyoruz. bahis konusu ağaçlarla ilgili olarak Odamız Ormancılık Politikalar ve Fen Kurulunca ‘İstanbul’un Dolmabahçe ve Çırağan caddeleri oluşmak amacıyla ayrı ayrı park ve caddelerinde anıtsal nitelikteki çınar ağaçlarının kurumasına ve ölümlerine neden olan hastalıklar ve bu hastalılara karşı alınması müstelzim tedbirlerle ilgilendiren ast komisyon kararı’ raporu hazırlanmıştır.  Üstüne ehlivukuf; 2 müderris, 1 hekim, 2 uygulamadan gelen ustalaşmak üzere hep 5 orman mühendisinden oluşturulan komisyonca hazırlanan raporda; Çınar ağaçlarının çor gerekçesiyle kesilmesinde gösterilen hassasiyetin hastalığın tedavisinde ve yayılmasına karşın gösterilmediği, hastalıklı ağaçların kesilmesi, taşınması, artıkların yok edilmesi üstüne sağlam çok yanlışlıkların yapıldığı ve yapılmakta olduğu görülmüş, kesilen çınar ağaçlarının  yerine bire bir türdeki çınar ağaçlarının dikilmesi dahi bunun bildirme kategorik örneklerinden bire bir adına karşımıza çıkmıştır. söz konusu alanda yapılan arazi ve kısım çalışmalarına dayalı kendisine çınar ağacının ekolojik ve botaniksel özellikleri dikkate alınarak hazırlanan raporumuzda çınar ağacında görülen emraz irdelenmiş ve hastalığın bulaşma yolları ve çınar ağacı ölümlerine karşı alınması gereken tedbirler uzun adına ortaya konmuştur” diyerek konuştu.

“AKSİ TAKDİRDE ÇOK SAYIDA ÇINAR AĞACININ KURUYACAĞI AŞİKARDIR” Türkyılmaz, “Bu rapor üstelik göstermektedir kim İstanbul çınarları ile ilişik İBB yönetimince yönetsel, beceri ve bilimsel verilerden mahrum bire bir eylem gerçekleştirilmiştir. Çınarların konvansiyon sürecinde ilişik orman idaresinden müsaade alınmadığı kadar karantina tedbirleri bile uygulanmamış, çor bahanesi ile kesilen çınarların namına toprak sterilizasyonu beklenmeden benzeri garip çınar fidanları dikilmiştir. Çokça kebir doğal ve kültürel değerleri olan ve abidevi özellik taşıyan çınar ağaçları raporda deklare emraz zımnında kurumuş ve kurumaya bitmeme etmektedir. Orman Mühendisleri Odamız Ormancılık Politikalar ve Malumat Oturmuş zir encümen raporu verileri ışığında; Çınar ağaçlarımıza arız olan hastalıklara cebin lüzumlu hassasiyetin gösterilmesi ve bakım çalışmalarının ayrımsız cazibe dahilinde bilirkişi takım gözetiminde geç kalınmadan süreli adına yapılması gerektiği anlaşılmıştır. aksi takdirde çok sayıda çınar ağacının kuruyacağı aşikardır. Bunun beraberinde konu uzmanları eliyle çınar hastalıkları, tedavileri ve ekolojik problemlerin çözümü ile ilgilendiren henüz çok disiplinler arası düzentileme gruplarını içeren ince çalışmaların yapılmasına ihtiyaç duyulduğu değerlendirilmiştir” ifadelerini kullandı.   “İBB KURUMAMIŞ ÇINAR AĞAÇLARINI KURUTMAYA YÖNELİK ÇALIŞMA YAPIYOR”

Hasan Türkyılmaz, “Mart ayında bu ağaçların yöntemsiz kesilmesini ifade etmememize ve marifet yerleşmiş görevlendirmememize rağmen akilane aşama atması gerekirken büyükşehir belediyesi ukdesinde onlarca meslek mensubumuzda var onlara yetki verilse onlar bu işi yapmazlar. O tarihten bugüne İBB’ geri artan kurumamış çınar ağaçlarının kuruması için faaliyet yapıyor. Şehremaneti mücahede adı altında çınarların köklerini ortaya çıkartıcı ve kurumasına altlık oluşturucu tıpkısı faaliyet yapıyor. Çınarların yok etmek içini şuurlu tıpkı ameliyat kanaati oluştu bizde. İBB yönetimine ilmî verilerle debi etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Share: