TMO Ordu’da fındık alımına başladı: 54 randıman fındık 55 liradan alındı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Ordu’üstelik fındık alımına başladı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda açıklamasının ardından hazırlıklarını bütünler TMO, Ordu’nun Altınordu ilçesindeki Tevhit Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) deposunda fındık alımlarına başladı. Randevu alarak mahsullerini getiren üreticiler, Giresun kalite 50 verim fındığın kilogramını 53, levant kaliteyi 52 ve katmerli kaliteyi 51 liradan satıyor.

“Reisicumhur Erdoğan fiyatı açıklamasaydı, eşit 35 liralık olurdu”

İlk günde üreticilerin TMO’ya ilgisinin olduğu görülürken, Perşembe ilçesinden fındığını getiren ve 53 randıman mevrut fındığını 55 liradan satan Yüce Çipo, “Buradaki müstevi ve değer domuzuna. Bundan henüz iyisi olanaksız. Benden geçmiş iki sevimli fındığını sattı, 54 liranın üzerinden verdiler. Cumhurbaşkanımız salim olsun bu fiyatı tek kimse beklemiyordu. Bütün 52 TL bekliyordu amma Cumhurbaşkanımız 52 liranın üstünde fiyat verdi. Bedel açıklanmasaydı başıboş piyasada bedel 35 liranın konusunda banko çıkmazdı. Devletimiz üreticinin yanında” dedi.

“Bu fiyatın hakkı olduğunu düşünüyoruz”

Mehmet Fert Şeker isimli yetiştirici dahi fiyatın tam olduğunu tabir ederek, “Fiyatla ilgilendiren 70-80 TL olacağı yönünde söylentiler vardı amma bu sunulan fiyatın hakkı olduğunu düşünüyoruz. Şuanda 54 randıman geldi ve 55 liradan satacağız. Lüzumlu kontroller yapıldı değme öz dimdik, buradaki kol dahi iyice çalışıyor. Cumhurbaşkanımız olaya bu yıl de erbap bundan sonra, kendisi seçkin ahit destekçimiz, daha çok da destekleri olacaktır diyerek düşünüyorum” diyerek konuştu. – KALABAShare: