Topkapı Sarayı’ndan sonra yer balaban ikinci saray, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığına devredildi

Topkapı Sarayı’ndan bilahare bildirme büyük ikinci saray, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığına devredildi

EDİRNE Edirne’de 1450 yılında 2. Erek döneminde yapımına başlanan, ince yıllar süren çalışmalar neticesinde Fatih Melik Mehmet döneminde tamamlanan, Osmanlı’da Topkapı Sarayı’ndan sonraları bildirme balaban ikinci saray yerine bilinen Edirne Sarayı, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığına devredildi.

Edirne’nin arz koca tarihi yapılarından olan ve günümüze bir iki bir kısmı ulaşan Edirne Sarayı, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığına devredildi. Kazı çalışmalarının devam ettiği Sarayın devrinin peşi sıra Milli Saraylar Başkanı Yasin Felek ve beraberindeki gök bilimi incelemelerde çıkmak amacıyla Edirne’ye geldi. Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık eliyle Sariyiçi’nde karşılanan Milli Saraylar Başkanı Yasin Talih ve beraberindeki Fen Oturmuş Üyeleri Edirne Sarayı (Saray-ı Cedide-i Amire) kazılarında incelemelerde bulunarak bulunan yapılar ve ortaya çıkarılan asar için Hafriyat Başkanı T.Ü. Öğr. Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu’ndan bilgiler aldı.

Vali Kırbıyık, “Edirne Sarayının Milli Saraylar Başkanlığına devri tamamlandı. Edirne’nin turizm açısından majör tıpkısı destinasyonu olma potansiyeline topluluk Edirne Sarayı, Yabani Armut modelinde olduğu kabilinden canlandırma edilmesi ve işlevsellik kazandırılmasıyla sakat ihtişamına kavuşmuş olacak. Çok serbest tıpkısı düzlük konusunda oturmuş kâin Edirne Sarayının ihyasının ilimizin turizm geleceği amacıyla çok kebir olduğunu değerlendiriyorum. Bu zamana büyüklüğünde hafriyat çalışmalarını örümcek değerli hocalarıma ve ekibine ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Hafriyat alanındaki incelemelerin peşi sıra Milli Saraylar Başkanı Dr. Yasin Baht ve beraberindeki heyet Edirne Valiliğini ülfet etti.

Share: