Torosların keder köyündeki akarsu çalışması amacıyla katır ve eşekler kiralandı

ANTALYA’nın, Karadeniz’in coğrafi yapısını andıran Manavgat ilçesine sınırlı Torosların dağ köylerinden Yeşilbağ’da, yalçın yamaçlarda kâin akarsu kaynaklarındaki arızalar ve restorasyon çalışmalarında, misil olmadığı amacıyla müteahhit firmanın kiraladığı katır ve eşeklerle malzemeler taşındı. 470 haneli köyün hararet sorunu, 1 ayda çözüldü.

Büyükşehir Belediyesi’ne merbut Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Umumi Müdürlüğünce, Antalya’nın kırıcı köylerinde yağışsızlık ve 50 yıl ilk kurulan içmece suyu sistemlerinin yenilenme çalışmalarında, Torosların sarp yamaçlarındaki su kaynaklarına ulaşım üzere kat olmaması dolayısıyla gereç taşımasında kiralık uzun kulaklı ve katırlar kullanılıyor.

KÖYLÜ 2-3 AY SUSUZ KALIYORDUASAT Umumi Müdürlüğü ekiplerinin Manavgat ilçesine mecbur Yeşilbağ köyünde bile hele yaz aylarında 2-3 ay süren ve birçok habbe susuz kalmasına posta açan eski yatırımların yenilenmesi çalışmalarında, eşekler ve katırlar kullanıldı. 2 bin 500 rakımlı Emerdin Dağı’nın zirvelerinde 470 haneli köye akarsu ulaştırılabilen 5 ayrı su yatağı bulunuyor.50 sene evvel kurulan kaptajlar eliyle suyunu bu kaynaklardan kayran köyde, son yıllarda alelhusus yaz aylarında hem eski kaptaj sisteminin yetersizliği hem üstelik kuraklığa mecbur ağır akarsu sorunu yaşanmaya başladı. ASAT ekipleri, dağın zirvelerine mail bölgelerdeki 5 ayrı akarsu kaynağındaki kaptaj sistemlerini restorasyon çalışmalarında, buradaki inşada kullanılacak su boruları, çimento ve başka malzemeleri kere olmadığı amacıyla dağlık engebeli arazide kiraladığı eşekler ve katırlarla taşıdı.’SU KAYNAKLARI 2 BİN 200 RAKIMDA’ASAT Genel Müdürlüğü İşletmeler Idarehane Müdürü Sıhhatli Gültekin, alelhusus yaz aylarında bölgedeki köylülerin kırıcı su sıkıntısı çektiğini belirterek, “Yaptığımız araştırmalarda buradaki kaptajların çokça aklık olmadığı, esasta yeteri akarsu olduğu amma suyun temininde güçlük yaşandığını tespit ettik. Bu acı Emerdin Dağı, Manavgat’ın Yeşilbağ sınırında ve arkasında Konya-Beyşehir var. Tahminî 2 bin 200 rakımda, alelade çokça edisyon tıpkı coğrafya, Karadeniz’i mail tıpkısı coğrafya var. Yaz aylarında vatandaşlarımızın tazyik problemi vardı, antrparantez kâh evlerde hiç akarsu yoktu, taşıma suyla su temini sağlıyorlardı” dedi.Bu sorunların çözümü amacıyla başlattıkları çalışmada, suyun gözüne el olmadığı ve araçlarla gidilemediği üzere katırlar ve eşeklerle yükleri taşıyıp yaklaşık 1 mahiye mukavemetli imalat süreci yaşadıklarını anlatan Gültekin, “Amma sonucunda kaptajlarımızı yeniledik. Antalya Büyükşehir Belediyesi yerine takkadak kenar kesiminde tarım ve turizmin olduğu yerlerde değil, Torosların etekleri ve zirvelerinde birlikte buraları muntazır vatandaşlarımıza bakım amacıyla elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu kaptajlar düzenlenerek henüz zinde ve sağlıklı, daha aşkın akarsu temini sağlanarak vatandaşlarımızın sorunu çözüldü” diye konuştu.’SULAR ARTIK KESİNTİSİZ AKIYOR’Yeşilbağ Muhtarı Ahmet Özkul, havaların kurak gitmesi ve şehirlerde dinç köylülerin yaz tatilinde köye gelmesiyle oluşan bahir nedenleriyle yaz dönemi sularının azaldığını ve ciddi coşkunluk sorunu yaşadıklarını anlattı. Birçok evde tek akarsu olmadığını belirten Özkul, ASAT yetkililerinin yenileme çalışmasıyla, 5 akarsu kaynağındaki kaptajın yenilendiğini, malzemelerin nöbet olmayan dağlık alanda üstelik eşek ve katırlarla taşınmasıyla sorunlarının çözüldüğünü ve daha çok herhangi bir evde suların selis aktığını dile getirdi.

Köylü kadınlar ise susuz kaldıkları dönemde çamaşır, iz, cağ ve bostan sulama kabil işleri için zir mahallelerde kâin evlerden taşıma suyla ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıkları ve herhangi bir yıl yaz aylarında büyük müşkülat yaşadıklarını anlattı. Sorunun çözümüyle dahi daha çok su taşımaktan kurtulduklarını tamlayan kadınlar, emeği geçenlere teşekkürname etti.

Share: