Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Ev müracaat sonuçlarının birinci fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu süresince bulunan Ensiz Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Güçlükle müracaat sonuçlarının bir numara fazda oyun oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini birlikte analiz, plan ve uygulama yerine üç ana başlıkta inceliyoruz”

Sıkı referans süreçlerini ‘çözümleme, traksiyon ve uygulama’ kendisine 3 esas başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, aplikasyon noktasında mektepli rejim işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet namına cemi çalışmalarımızı bilim odaklı aynı şekilde topu ile aynı cümle yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini bile çözümleme, çekim ve aplikasyon adına üç temel başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman birinci safha sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini sunu selis şekilde, yer bol, canlı tıpkısı eş güdüm ile akdetmek. Öncelikle birlik başvuruların tüm nesnel benzeri şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını tefhim etmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz eskimemiş yetişek öğretim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 kamu kurumu marifetiyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Iş ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eş ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital yerine doğrulama edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu muteber muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, başarı ve sosyal format kriterleri anne alınarak dijital ortamda afaki benzeri şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan sıralama ile öğrencilerin okullarına yer andıran vekillik yurdundan buyurmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kumpas aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

Birinci fazda mecmu dar başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Almanak bazda en çok talebi almış olmamıza karşın tarihimizin yer faziletkâr fent oranını gerçekleştirdik. Mutluluk adına bir numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı sınırlı faaliyetlerinin dünyada eşi ayrımsız olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, MEMLUK yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik bir gelecek oranı ile hem bile birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 mülk tümü ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde bile ikinci faz yerleşimlerin tamamlanmak için olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere düz verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak üzere 41 il merkezimizde yekpare başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tutmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: