Trabzon’da dizindeki bağlar kopan marazlı ameliyatla baştan yürümeye başladı

Trabzon’dahi, yüksekten sukut sonucu çoklu rabıta kopmalı diz çıkığı olan 22 yaşındaki Soner Yılmaz, Karadeniz Beceri Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi’nde yapılan ameliyatla yeniden yürümenin mutluluğunu yaşıyor.

KTÜ’den yapılan açıklamaya bakarak, yüksekten düşme nedeniyle kaldırıldığı hastanede yapılan tetkikler sonucunda çoklu bağ kopmalı diz çıkığı tespit edilen Yılmayan’ın evgin engelleme ile paradigma hesabına oturtuldu.

Dizindeki tüm bağların koptuğu, bu şekilde esasen yürümesinin tür olmadığı anlatım edilen Yılmayan, ileri tedavi amacıyla KTÜ Farabi Hastanesi’ne sevk edildi.

Burada Doç. Dr. Semih Öner marifetiyle Yılmayan’a, yaralanan bacağının apayrı bölgesinden ve değişik bacağından alınan bağlarla “mecbur yöntem rabıta yeniden kurma ameliyatı” uygulandı.

Yılmayan’ın saf, kopan eksiksiz bağlarının hesabına alıntı edilen kullanılmamış bağlarla onarıldı.

Yaklaşık 3,5 saat süren liyakatli ameliyatın arkası sıra tutkun taburcu edildi.

“Bu garip yaralanmaların tedavisini başarıyla gerçekleştirmekteyiz”

Doç. Dr. Öner, diz çıkıklarının, faziletkâr enerjili yaralanmalar olduğunu belirterek, “Indeks bağlarının birçoğunun yahut tamamının kopmasına, damar ve sinirlerde yaralanmalara bile illet tür. Bu sebepler, bacağın ampütasyonuna büyüklüğünde varabilecek ciddi durumlardır.” ifadesini kullandı.

Diz çıkığı sonrasında hastaların, gerçekli yatırılarak tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Öner, şunları kaydetti:

“Hastaların ilk tedavisinde diz adına koyularak genellikle geçici tıpkı belirleme uygulanır. Damar yaralanması olup olmadığı, görüntüleme yöntemleri kullanılarak tespit edilir ve pestil yakından izlem edilir. Elan sonrasında, hastanın yürüyebilmesi için hastanın kopan bütün bağlarının rekonstrukte edilmesi gerekir. Bu işlemin yaralanma sonrası çok çok geciktirilmeden akla yatkın şerait sağlanarak 2 ila 3 hafta zarfında yapılması gereklidir.”

Öner, diz çoklu sargı yaralanmalarının tedavisinin, maharet güçlük içerdiğini bile aktararak, “Bu tedavi mahsus ara sıra merkezlerde yapılabilir. KTÜ Farabi Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Kliniği’nde bu çeşit yaralanmaların tedavisini başarıyla gerçekleştirmekteyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ameliyattan 4 kamer sonra kontrole gelen Soner Yılmaz, yaşadığı görüngü sonrası hem ruh bilimi hem dahi bedensel namına ayrımsız şoke olduğunu belirtti.

Acile gittiğinde kendisine bacağını kaybetme ihtimali olduğunun söylendiğini nâkil Yılmayan, şu ifadeleri kullandı:

“Tekrar yürüyebilmemin mucizevi tıpkı ebat olduğu iletildi. Bacağımı alçıya alıp beni KTÜ Farabi Hastanesi’ne gönderme ettiler. Doç. Dr. Kerim Öner ve ekibi iri aynı özveriyle ameliyatımı yaptı. Dört kamer önceki yürümemin dahi imkansız olduğu söylenirken, zaman koşabilir durumdayım.”

Share: