Trabzon’daki tatbikatta alabora olan tekneden denize düşen vatandaşlar kurtarıldı

Trabzon’daki tatbikatta senaryo gereği alabora olan balıkçı teknesinden denize sakıt vatandaşlar başarıyla kurtarıldı.

Trabzon, Gümüşhane ve Artvin illerinden Millî Medikal Istirdat Ekibi (UMKE) gönüllüsü kalkmak talip 24 keyif personeline müteveccih Trabzon Sağlık Müdürlüğünce 7-11 Son Teşrin tarihlerinde UMKE Esas Eğitimi verildi.

Gönüllüler, Yalıncak Plajı’nda verilen dinlenme kampı eğitimi kapsamında elverişsiz alanlarda göçük altından iyileştiren istirdat ve müdahale, kıyamet ve evgin durumlarda geri hizmet destek ölçü, oba kurma, doğada hayatta kalma, taraf bulma, triyaj, görüngü yeri yönetimi, kimyevi biyolojik radyoaktif kabil eğitimler aldı.

Eğitimin son gününde UMKE gönüllüleri, Periferi Güvenlik Doğu Karadeniz Kadro Komutanlığına ilişkin deniz ve yağız unsurlarının desteğiyle gerçeğini aratmayan tatbikat gerçekleştirildi.

Senaryo gereği alabora olan balıkçı teknesinden denize sakıt vatandaşlar, UMKE ve Kıran Asayiş ekiplerinin koordineli çalışmalarıyla kurtarıldı.

UMKE Sorumlusu Serkan Sayar, gazetecilere yaptığı açıklamada, tatbikatta senaryoya göre 11 kişinin etkilendiğini, 2 kişinin hayatını kaybettiğini ve 4 hastaya al harf verdiklerini söyledi.

Hastalara geçmiş müdahalenin yapıldığını rapor fail Sayar, “Tıbbi tedavilerini yaparak, kumluk hastanesi ivedili müdahale ünitesine naklettik. Yürüyemeyen ve hafif gaileli olan hastalarımıza engelleme ettik. Serencam yerine hayatını kaybeden vatandaşlarımızı fenomen yerinden alarak tatbikatı sonlandırdık.” dedi.

Gönüllülerin içerisinde düz tecrübesi olmayanların üstelik olduğunu dile getiren Sayar, “Hastanede müteharrik personellerin tecrübeleri burada ilk kez oldu. Sayrılarevi öncesini bilmeyen arkadaşlarımız fenomen yerinde neler yaşanıyor ve hangi yaralılara lacerem müdahale ediliyor onlara tatbikatta öğretmiş olduk, onlar da başarıyla deneyim ettiler.” ifadelerini kullandı.

Sayar, 24 keyif gönüllüsünün beraberinde 15 UMKE personeli, 20 Kıyı Güvenlik personeli, 2 bot ve 1 yağız aracının tatbikata bindi verdiğini söyledi.

Tatbikatta görevli gönüllülerden oyun ebesi Esra Mercan, UMKE’de fariza kabul etmek için eğitimlere katıldığını belirterek, yaşadığı tecrübeyi anlattı.

Şifahane öncesi müdahaleyi elan evvel görmediğini dile getiren Mercan, “Alelade burada çok sınama edindim. Bütün hastane zarfında hastaya müdahale ediyorduk ama sayrılarevi dışında kuşkusuz müdahale edilmesi gerektiğini görüp, öğrendik.” dedi.

Hopa Mehabet Hastanesinde ışın bilimi teknikeri adına etkin Devlet Kadayıfçı birlikte “UMKE’ye katılarak insanlara muavenet etmek ve hayatlarına daha fazla incitmek benim hayalimdi.” diye niteleyerek konuştu.

Kadayıfçı, eğitimlerin az çok artağan geçtiğini belirterek, “Tanrı yaşatmasın ama yaşanırsa hocalarımız bizi en domuzuna şekilde hazırlamaya çalıştılar. İhtiyaç duyulursa tığ seçme zaman hazırız.” ifadelerini kullandı.

Eğitime katılan gönüllüler aldıkları eğitimleri tamamlayarak, UMKE personeli olmaya türe kazandı.

Öte yandan, İl Esenlik Müdürlüğü ve Ortahisar Umum Eğitim Bilimi Merkezi hareket birliğinde açılan “Esenlik Fotoğrafçılığı” kursunda terbiye kayran sağlıkçılar tatbikatta foto çekti.

Share: