TRAKYA’DA ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANILDI

TRAKYA’da, 18 Mart Şehitleri Ihtifal Haset ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’nci yıl dönümü dolayısıyla törenler düzenlendi. Edirne’dahi, Çanakkale’nin peşi sıra Türkiye’nin yer büyüklerinden olan tarihi Askeri Şifahane Şehitliği’nde, Tekirdağ’da Atatürk Anıtı’nda, Kırklareli’da ise şehitlikte düzenlenen törenlerle şüheda anıldı.

18 Mart Şehitleri Yâd Haset ve Çanakkale Bahir Zaferi’nin 108’nci yıl dönümü zımnında, Edirne’deki törenler, Edirne Leşker Hastanesi Şehitliği’nde gerçekleşti.Törene Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Fırka Edirne Mebus Orhan Çakırlar, Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan 54’üncü Mekanize Piyade Liva Komutanı Liva Mehmet Cihanoğlu, ile askeri personel, martir yakınları ve çokça sayıda mektepli katıldı. Anıta çelenkler konulmasının peşi sıra başlayan tören, tevakki etmek duruşunda askerlerin istinkâf etmek atışı yapması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Ardından şehitler için dua okundu. Abide izzetinefis defterini imzalayan Vali Vekili Sıdkı Zehin deftere şu sözleri yazdı; Ülkemizin bekası ve milletimizin birliği uğruna, canını feda eden Ermiş Şehitlerimiz! Hilalin gölgesinde müsterih olunuz kim Türk Milleti yerine temas ve el birliği içre, ayrımsız kararlılıkla; emanetinizi yani artağan vatan topraklarını, istiklal ve istikbalimizi canımızdan muazzez bilerek yaşamaya devam edeceğizdedi. Peşi Sıra Zehin ve beraberindekiler, martir mezarlarına karanfil bıraktı. Ihtifal törenleri, El Eğitim Merkezi’ndeki programla bitmeme etti.

TEKİRDAĞ’DA 18 MART

Tekirdağ’daki tören ise Vilayet önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törene, Tekirdağ Valisi Eren Saika, Selim Tümen Saylav Mustafa Gürültü, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, İYİ Fırka Tekirdağ Milletvekili Vurdumduymaz Kaplan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Boy Bos Albayrak, Süleymanpaşa kaymakamlık Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Garnizon Komutanı Sancak Atmaca Yenilmez ve alım müdürleri katıldı. Itibar defterini imzalayan Tekirdağ Valisi Muazzez Yıldırım; Vatanımızda özgürce yaşamamızı sağlayan Çanakkale ruhunu ebediyen yaşatacak, ecdadımızın yaptığı fedakarlıkları hiçbir devir unutmayacak, milli ve manevi değerlerimizi gelecek nesillere aktarmaya bitmeme edeceğiz. 18 Mart Şehitleri Yâd Günü ve Çanakkale Zaferi 108. yıldönümü münasebetiyle ilkin Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, istiklalimiz ve istikbalimiz için canını feda eden Şehitlerimizi ürkmek, gönül borcu ve rahmetle anıyorum. dedi.

KIRKLARELİ’DE ŞEHİTLİK’TE TÖREN

Kırklareli’dahi üstelik Çanakkale şehitleri amacıyla Kırklareli Şehitliği’nde tören düzenlendi. Törene Kırklareli Vali Vekili Yusuf Güler, 55’inci Mekanize Piyon Tuğgeneral Komutanı Sancak Mustafa Cüneyt Arıkan, Uray Başbuğ Vekili Cevahir Büyükdere, şehit yakınları, gaziler, sivil sosyete kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Çelenk konulmasıyla başlayan törende şehitler anısına kaçınmak atışı yapıldı ve ihtiram duruşu ile İstiklal marşı okundu. Arkası Sıra Güler, hatıra defterini imzaladı. Kırklareli’ndeki yâd töreni Ahali Terbiye Merkezi’nde devam etti.

Share: