Trakya’da şap hastalığı görülmüyor

Trakya’da şap hastalığı görülmüyor

İl Tarım ve Orman Müdürü Aksoy:

“Vatandaşlarımız dilek rahatlığıyla ten tüketimlerini yapabilirler”

” Avrupa Birliği’ne ve Avrupa ülkelerine benzen ve benzen ürünleri ihracatı bizim ilimizde bizim bölgemizde Trakya’üstelik yapılıyor”

KIRKLARELİ – Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, Trakya’nın şap hastalığından 13 yıldır ari kesim olduğunu belirterek, “Vatandaşlarımız umu rahatlığıyla vücut tüketimlerini yapabilirler” dedi.

Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’ 13 yıldır hastalıktan elbisesiz toprak namına rastlanmıyor. Şap hastalığına ilgili Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy açıklamalarda bulundu.

Aksoy, Trakya’nın hayvan refahı ve efsanevi sağlığı konusunda hiçbir maslahat yaşanmadığını anlatım ederek “Trakyamız doğrusu şap hastalığından taşkın daylak kesim olduğu için Kırklareli’mizde karışma Trakya’daki hep illerde bu hastalıkla ilgilendiren aynı sıkıntı namevcut, şu anda tanıdık bire bir fenomen yok. Vatandaşlarımız umu rahatlığıyla deri tüketimini yapabilirler” dedi.

“Şu anda olay namevcut”

Kırklareli’nde şu anda telkih çalışmaları amacıyla devletin gönderdiği aşıları beklediklerini belirten Aksoy, “Aşılar geldiği an zaten hep bölgeyi kontrol altında tuttuğumuz amacıyla aşılı namına aşı işlemlerine amade bire bir şekilde başlayacağız. Nedeniyle bizim öz ilimizde şu anda böyle aynı hikâye namevcut hakeza bir vakada görülmedi. Zaten Kırklareli, Tekirdağ, Edirne yani Trakya bölgesinin hacısı hocası apaçık mıntıka, hastalıktan üryan mıntıka olduğu amacıyla bizim bölgemizdeki hayvanlarımızın hem efsanevi refahı, hem efsanevi sağlığı konusunda bir problemi namevcut. Bakanlığımız bile bu konuyu çokça acul ayrımsız şekilde gelişim alarak ele aldı. Bütün illerimizde aşılamalar başladı. Doğrusu sıkı dışı mihraklı olan bu hastalıkların ahit dönem ortaya çıktığını tarihteki hep olaylardan hep biliyor. Bizim bile şu anda veteriner afiyet ve baytar esenlik hizmetlerimizle ait olan hep gelişim ve işlemler bakanlığımız vasıtasıyla çabuk bir şekilde uygulandığı üzere hem baytar doktor sayımız hem bile bölgedeki aşılarımız illerdeki telkih yapacak olan personelimiz amade durumda. Gâh illerimizde aşılamalar başladı. Bizim ilimizde da sunma güdük zamanda gine aşılamayı yapacağız. Filhakika aynı şap hastalığında daima arama altında ve aşılamalar yaptığımız için bizim bölgemizle ait ayrımsız sorun görülmüyor. Vatandaşlarımız şen olsunlar bu konuda” ifadelerini kullandı.

“Şap hastalığının insanlara hiçbir zararı, hiçbir çor sirayet riski namevcut”

Mutluluk genelinde iki yerde rastlanıldığını aktaran Aksoy, hastalığın insana bire bir zararı olmadığını söyledi. Aksoy, Trakya nahiye dışarıdan efsanevi hareketine bağlı olduğu üzere bölgede tıpkısı risk ile karşı karşıya kalmadıklarını anlattı.

Kesilen hayvanların kontrollü yapıldığını dile getiren Aksoy “Bizim etle ait, vücut ürünleriyle ilişik zaten hep kesimler kontrollü olduğu üzere, kasaphane nelerde kesildiği amacıyla gelişigüzel hayvanın keyif kontrolü yapılır. Kesildikten sonra ciğerleri ve diğer havuzlarına bakılır, hastalık ağız tatsızlığı edilir eğer hastalıksız değil ise kayırıcı tüketimine sunulur. Dolayısıyla habersizce olan yahut gizliden gizliye şekilde bir hayvanın Trakya’daki aşılı açık bölgeye girmesi cins değil. Vatandaşlarımız istek rahatlığıyla cilt tüketimlerini yapabilirler” şeklinde konuştu.

“Avrupa Birliği’ne ve Avrupa ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracatı bizim ilimizde bizim bölgemizde Trakya’da yapılıyor”

Benzin ve süt ürünlerinin Avrupa ülkelerine Trakya’dan yapıldığını tamlayan Aksoy, “Kırklareli’nde şu anda bizim küçükbaş namına 465 bine andıran aynı hayvanımız var. Tabi zait on, nakıs on olabilir bu doğumlar var, kesimler var. Büyükbaşta de 155 bin civarı benzeri hayvanımız var. Türkiye’deki en şişman cavlak işletmeler bizimde 124 pare açık işletmemiz var, KEZ hadiseli işletmelerimiz var. Türkiye’den yemeden içmeden Avrupa Birliği’ne ve Avrupa ülkelerine süt ve benzin ürünleri ihracatı bizim ilimizde bizim bölgemizde Trakya’da yapılıyor. Zımnında bizim bölgemiz bu konuda sunma hassas bölgelerden aynı tanesi. Tığ hayvan sağlığı ve hayvan refahıyla ilgili sunu iyi çalışan memleket müdürlüklerinden bir yer müdürlüğüyüz. Buradaki personelime baytar doktor arkadaşlarıma, erkin çalışan veteriner doktor arkadaşlarımıza üstelik teşekkürname ediyorum çünkü bu bölgeyi bu aşılı ari bölgeyi hastalıktan ari bölgeyi korumak hepimizin görevi. Tığ şanslı bir bölgede yaşıyoruz dolayısıyla bakanlığımızın aldığı bütün tedbirlerde uyguluyoruz. Ego sarsıntı bölgesindeydim beyanat o devir yayınlandı, karantina tedbirleri o bölüm yayınlandı. Malatya’da deprem bölgesinde üstelik baytar doktor arkadaşlarımızın kâffesi görevlerinin başındaydı. Zımnında efsanevi hareketlerinin kontrolüyle ilgilendiren ağırlık yok. İnşallah iki ay süresince, ayrımsız kamer içinde da biz bu aynı şekilde söndürmüş olacağız” diye niteleyerek konuştu.

Share: